Carinska pošta Slovenije

Prostor za vaše kritike, komentarje in nasvete glede spletne striparne in/ali strip foruma

Moderators: TomDar, jang, Corto, Tornado, Mioke

User avatar
jang
Moderator STRIPOHOLIK
Posts: 11220
Joined: 26.01.2005 19:42:10
Location: bled

Re: Carinska pošta Slovenije

Post by jang »

Tokrat sem izbral posredno carinjenje in je davčna stopnja 5% za tiskovine. Enako pa k vrednosti prištejejo in carinijo tudi poštnino kar je po moje goljufija. Je pa pri tej obliki dražji postopek oz. zastopanje. Se pa splača nad določeno vrednostjo

Image

Image
User avatar
Corto
Moderator STRIPOHOLIK
Posts: 6241
Joined: 25.01.2005 20:30:25
Location: Škofja Loka
Contact:

Re: Carinska pošta Slovenije

Post by Corto »

Koliko ti je prejšnjič pobrala carina?
User avatar
jang
Moderator STRIPOHOLIK
Posts: 11220
Joined: 26.01.2005 19:42:10
Location: bled

Re: Carinska pošta Slovenije

Post by jang »

Bom poiskal prejšnji račun ko se vrnem v civilizacijo
User avatar
jang
Moderator STRIPOHOLIK
Posts: 11220
Joined: 26.01.2005 19:42:10
Location: bled

Re: Carinska pošta Slovenije

Post by jang »

To je pa prejšnjič / neposredno zastopanje

Image

Image
User avatar
Poli 78
STRIPOHOLIK
Posts: 8473
Joined: 23.10.2007 12:52:48
Location: Ljubljana

Re: Carinska pošta Slovenije

Post by Poli 78 »

Ja, tokrat si prišel čez bistveno boljše... če odštejemo oštečene stripove (ok, te so bili takšni tudi prejšnjič, če se ne motim?).
Anything is possible
Be the Change You Want to See
User avatar
jang
Moderator STRIPOHOLIK
Posts: 11220
Joined: 26.01.2005 19:42:10
Location: bled

Re: Carinska pošta Slovenije

Post by jang »

kar se poškodb tiče je bilo tokrat daleč najhuje
User avatar
Corto
Moderator STRIPOHOLIK
Posts: 6241
Joined: 25.01.2005 20:30:25
Location: Škofja Loka
Contact:

Re: Carinska pošta Slovenije

Post by Corto »

Poli 78 wrote: 15.10.2021 14:45:51 Ja, tokrat si prišel čez bistveno boljše... če odštejemo oštečene stripove (ok, te so bili takšni tudi prejšnjič, če se ne motim?).
Ja nekje pol manj te pokradejo na carini, če izbereš POSREDNO zastopanje.
User avatar
Poli 78
STRIPOHOLIK
Posts: 8473
Joined: 23.10.2007 12:52:48
Location: Ljubljana

Re: Carinska pošta Slovenije

Post by Poli 78 »

Morda so pa tako potem na carini nadoknadili? Ok, bad joke... črni humor... eeeeh... :censored_green:
Anything is possible
Be the Change You Want to See
User avatar
KGB
Posts: 440
Joined: 06.03.2007 22:22:55

Re: Carinska pošta Slovenije

Post by KGB »

Corto wrote: 20.08.2021 11:37:48
skladno s smernicami EU je bil podan predlog, da imajo naslovniki možnost izvedbe cenejšega-neposrednega carinskega postopka.
Tole je potem še ena laž države?
User avatar
Corto
Moderator STRIPOHOLIK
Posts: 6241
Joined: 25.01.2005 20:30:25
Location: Škofja Loka
Contact:

Re: Carinska pošta Slovenije

Post by Corto »

KGB wrote: 16.10.2021 16:04:09
Corto wrote: 20.08.2021 11:37:48
skladno s smernicami EU je bil podan predlog, da imajo naslovniki možnost izvedbe cenejšega-neposrednega carinskega postopka.
Tole je potem še ena laž države?
V primeru da gre za knjige, je neposredno zastopanje dražje, ker ti opičijo 22% davek na vrednost pošiljke.
Pri posrednem zastopanju obračunajo 5% davek, kot je prav.
Prevara na relaciji carina-FURS-RS-EU.
BuDi
STRIPOHOLIK
Posts: 7267
Joined: 21.01.2005 19:19:44
Location: 1000 Ljubljana

Re: Carinska pošta Slovenije

Post by BuDi »

https://www.rtvslo.si/gospodarstvo/zmed ... ljk/597860
Ne glede na dokazilo, da je bil ob nakupu blaga plačan DDV prek sistema IOSS, Pošta Slovenije nekaterim slovenskim kupcem vnovič zaračunava DDV, in sicer ne samo na vrednost blaga, temveč sta v vsoto za obračun dodana že plačani DDV trgovcu ter morebitna poštnina. Pošta Slovenije pa ob tem zaračunava še strošek carinskega postopka, ki znaša 2,5 evra.

"Od skupne količine prispelih pošiljk je bilo vrnjenih pošiljatelju približno 30 odstotkov pošiljk,"
Sve što znam o životu…odabrao je Đelo Hadžiselimović.
Registriraj.si domeno.
User avatar
Poli 78
STRIPOHOLIK
Posts: 8473
Joined: 23.10.2007 12:52:48
Location: Ljubljana

Re: Carinska pošta Slovenije

Post by Poli 78 »

Upam, da kdo čimprej toži to Janševo Pošto! :censored_red:

Niti ni čudno, da še direktor ni kompetenten in primeren za vodenje.
Anything is possible
Be the Change You Want to See
BuDi
STRIPOHOLIK
Posts: 7267
Joined: 21.01.2005 19:19:44
Location: 1000 Ljubljana

Re: Carinska pošta Slovenije

Post by BuDi »

Včasih je veljalo, da so štiri glavna podjetja divjega zahoda in lenobe - NLB, RTV, Merkator pa Pošta. V tem času so dva od teh na srečo privatizirali.
S 1.1.2021 je Pošta Slovenije, d.o.o. izvzela pošiljanje blaga s pisemskimi pošiljkami do 2 kg iz univerzalne poštne storitve.

Zakon o poštnih storitvah (ZPsto-2) pod univerzalno poštno storitvijo nalaga sprejem "poštnih pošiljk do mase 2 kg" in sprejem "poštnih paketov do mase 10 kg", hkrati pa v "poštno pošiljko" v 2. členu vključuje tudi poštne pakete.

Pošta Slovenije že samo s sprejemom paketov do 2 kg zadosti pogoju, da morajo sprejemati "poštne pošiljke" do 2 kg.

S tem so na Pošti Slovenije spretno izkoristili nerodno (dvoumno) napisan zakon in iz univerzalne poštne storitve izključili blagovne pisemske pošiljke.

Tukaj je treba poudariti, da gre za napačen prepis zakona, saj sedaj NI v skladu z akti (Konvencijo) Svetovne poštne zveze, ki so bili ratificirani (MASPZSP) in so tako zavezujoči za Slovenijo.

Konvencija UPU jasno definira, da mora univerzalna storitev (Universal service) v okviru osnovne storitve (Basic service) omogočati sprejem pisemskih pošiljk (leter-post items) in paketnih pošiljk (parcel-post items). Pisemske pošiljke (letter-post items) po konvenciji vsebujejo tudi blagovna pisma (small packets) do mase 2kg.

ZPsto-2 tako namesto izraza "pisemske pošiljke" napačno uporablja izraz "poštne pošiljke", ki pa vključujejo tudi pakete.
Ker Pošta Slovenije obveznosti še vedno ne izvaja, ji je regulator trga Agencija za komunikacijska omrežja in storitve (v nadaljevanju: AKOS) v okviru nadzornega postopka z odločbo št. 0611-7/2021/19 z dne 9. 6. 2021 naložil, da mora pri izvajanju univerzalne poštne storitve zagotoviti sprejem, predelavo oziroma usmerjanje, prevoz in dostavo poštnih pošiljk z blagom tudi znotraj pisemskih poštnih pošiljk. Pošta je zoper odločbo AKOS sprožila upravni spor. Zaradi neizvrševanja odločb grozi Pošti Slovenije tudi prekrškovni postopek.
Sve što znam o životu…odabrao je Đelo Hadžiselimović.
Registriraj.si domeno.
User avatar
tilitili
STRIPOHOLIK
Posts: 6420
Joined: 26.02.2009 21:26:50
Location: zagorje ob savi

Re: Carinska pošta Slovenije

Post by tilitili »

Glede računanja stroškov prevoza, je vse urejeno z Uredbo Fin Uprave, ki se imenuje Sprostitev v prost promet:

Sprostitev v prost promet je carinski postopek, pri katerem carinsko blago pridobi status blaga Unije. Deklarant mora opraviti carinske formalnosti glede uvoza blaga in upoštevati ukrepe trgovinske politike ter ukrepe prepovedi in omejitev. Carinska deklaracija se vloži pri oddelku za carinjenje v elektronski obliki. Carinski deklaraciji se priložijo tudi vsi dokumenti (npr. račun, potrdilo o poreklu, uvozno dovoljenje, prevozne listine), potrebni za izvedbo izbranega carinskega postopka. Blago se prepusti, če je carinski dolg plačan ali zavarovan. Višina uvoznih dajatev je odvisna od uvrstitve blaga v kombinirano nomenklaturo, porekla blaga, carinske vrednosti oz. količine.

Pri carinjenju blaga se uporabijo stopnje, predpisane v carinski tarifi. Carinska stopnja in ostali morebitni ukrepi v zvezi z uvozom in izvozom blaga se lahko ugotovijo s pomočjo brskalnika TARIC. DDV pri uvozu se obračuna od davčne osnove, ki jo sestavljata po carinskih predpisih ugotovljena carinska vrednost blaga ter znesek carine in drugih dajatev, ki se plačajo ob uvozu. DDV se glede na vrsto blaga obračuna po splošni stopnji 22 % oziroma znižani stopnji 9,5 %.

Carinska vrednost blaga je njegova transakcijska vrednost, to je cena, ki je bila za blago ob prodaji za izvoz na carinsko območje Unije dejansko plačana, ali ki jo je treba plačati. V carinsko vrednost blaga se vključujejo med drugim tudi stroški prevoza blaga, natovarjanja in manipulativni stroški, ki so povezani s prevozom uvoženega blaga do kraja vnosa blaga na carinsko območje Unije.

Nekateri uvozniki (=kupec) se ognejo plačila teh stroškov s tem, da sugerirajo pošiljatelju/prodajalcu, da na izvozni dokument (faktura) napišejo pariteto DDP (Delivery duty paid = plačani vsi stroški vključno s carinjenjem na destinaciji) in hkrati še "plačani stroški transporta" oz "transport costs included". Tako, da ti carina po želji (lahko) upiči samo manipulativne stroške (obdelava pošiljke oz posredovalnina).

Pa mislim, da smo tole že nekajkrat napisali.
WHOOOOA BIG FELLA; WHOOOA.
BuDi
STRIPOHOLIK
Posts: 7267
Joined: 21.01.2005 19:19:44
Location: 1000 Ljubljana

Re: Carinska pošta Slovenije

Post by BuDi »

A je kdo naročal iz kakšne striparnice/knjigarne iz Srbije prek DHL? Me zanima kako je z zaračunavanjem bančne garancije, ker iz različnih tretjih držav (izven EU) včasih je, včasih ni.
Sve što znam o životu…odabrao je Đelo Hadžiselimović.
Registriraj.si domeno.
Post Reply