Kajuh, pesnik partizan

Vse v zvezi s stripi.

Moderatorji: TomDarjangCortoTornadoMioke

Uporabniški avatar
jang
Moderator STRIPOHOLIK
Prispevkov: 11094
Pridružen: 26.01.2005 19:42:10
Kraj: bled

Re: Kajuh, pesnik partizan

Odgovor Napisal/-a jang »

Zanimivo da se Smiljanića šinfa sedaj ko je izdal strip o Kajuhu, PARTIZANU
Navta sedaj rekla da tole pa ni politično motivirano?
Uporabniški avatar
macon
STRIPOHOLIK
Prispevkov: 3013
Pridružen: 24.12.2005 23:11:43
Kraj: Škofja Loka

Re: Kajuh, pesnik partizan

Odgovor Napisal/-a macon »

Partizani se v tukajšnji režimski družbeni klimi seveda izplačajo.

Zame je iz iste rubrike Cankar, Plečnik in ostalo, vse je to ista leva paradigma, kaj je v redu in se nagrajuje kot leta 1962. To so naši predpisani sijajni ljudje in dogajanja.

Pisal bi kaj že prej, ampak sta mi Cankar in Narodni dom nekaj tudi dala in nisem.
BuDi
STRIPOHOLIK
Prispevkov: 7044
Pridružen: 21.01.2005 19:19:44
Kraj: 1000 Ljubljana

Re: Kajuh, pesnik partizan

Odgovor Napisal/-a BuDi »

jang napisal/-a: 19.03.2023 23:06:10 Zanimivo da se Smiljanića šinfa sedaj ko je izdal strip o Kajuhu, PARTIZANU
Navta sedaj rekla da tole pa ni politično motivirano?
Meni je so bili Smiljanićevi stripi v zadnjih letih čisto zanimivi. Najbolj Črni plamen, ki je verjetno en meni ljubših stripov v moji slovenski sekciji. Kontekst junaka Kajuha pa je precej manj sporen kot junaka Merlaka. Ampak ok.

O politiki, v katero se brede pa pač... denar ne smrdi pa vedno se najdejo izgovori zase ali za druge v kulturi čez politiko. Nekaterim je zaradi čustev všeč, avtor si pa na prisluženem dopustu briše solze ob branju Maconove recenzije.

Če me pa kdo vpraša bom pa strip izpustil. Po branju Cicibana, Pionirskega lista, šolskih spisih, recitacijah in rednih šolskih sprevodih na spomenike - mislim da imam odpustek, da ne preberem ničesar o pravovernih junakih do konca življenja.
Sve što znam o životu…odabrao je Đelo Hadžiselimović.
Registriraj.si domeno.
3G
Prispevkov: 52
Pridružen: 03.06.2005 2:14:53
Kraj: Maribor

Re: Kajuh, pesnik partizan

Odgovor Napisal/-a 3G »

Sam nisem bil nikoli ljubitelj Smiljaničeve risbe, tega otroškega realizma, kot mu pravi macon, so mi bile pa všeč njegove zgodbe in teme, ki jih je odpiral, vsaj v obdobju Hardfuckersov do 1943 (enkrat sem v malo večji stripovski družbi bogokletno zinil, da bi bilo fino, če bi dobili strip, ki bi ga risal Lavrič po Smiljaničevem scenariju, pa so me samo pisano gledali...). Se je pa že pri Družinskih zgodbah začutilo, da mu že zmanjka "višine", tako scenaristične, kot likovne.

Ok, scenaristično je zadeve rešil (recimo) z Pušavec/Vurnik kombinacijami, ki pa jih niti nisem kaj dosti bral (kupil sem edino Cankarja). Vsaj Meksikajnarji in Plečnik sta tako pomemben material, da bi si zaslužila risbo na primernem nivoju, če je treba tudi z "neslovenskim" risarjem, Ki pa bi bil verjetno bistveno dražji.

Kakorkoli, tale Kajuh je vsekakor tržno dobra izbira, šlo bo v knjižnice in za darila za vnuke, tudi ideološka izpostavljenost zna pridobiti kakšnega nostalgičarja ali ozaveščenca, morda jih še kakšna paradržavna firma z velenjskega konca odkupi in tala okoli kot nagrade...

Roko na srce, za te sorte publiko je pa Smiljaničev otroški realizem bistveno bolj primeren od raznih čečkačev (pa če so ti še tako "moderni")
Uporabniški avatar
tilitili
STRIPOHOLIK
Prispevkov: 6359
Pridružen: 26.02.2009 21:26:50
Kraj: zagorje ob savi

Re: Kajuh, pesnik partizan

Odgovor Napisal/-a tilitili »

macon napisal/-a: 19.03.2023 22:32:37 Bolj vsebinsko prodanega kot je model v strganih gatah, si ne znam predstavljati. Škoda, ker Kajuha ni narisal pred petdesetimi leti, v vsem bi pasal tja nekam.
Se kar strinjam z Maconom. ZELO redko, apak tule pa se. Risba je enostavna, brez perspektive in globine, montaža je "osnovnošolska", kar nekajkrat ga zjebe tudi anatomija. Od Hardfuckersov je minilo več kot 30 let. Takrat je še zažigal, ko smo bili mulci in iskali vse mogoče, samo da bi frapirali tastare, politični establišment, komuniste in talepe iz ZSMS......Po tistem je omembe vreden še opus Meksikajnarji, kjer gre za izjemno študiozen zapis slovenske zgodovine, res dobro ustripljena epska saga o slovenskih prostovoljcih v Mehiki. Vse ostalo je pač modna muha, od Cankarja, Plečnika in Kajuha. Res da Kajuha še nisem imel v roki, ampak Cankar in Plečnik pa še kot zapis neke zgodovine nista, kje šele hommage obema velikanoma slovenske kulture. Pa da spet ne omenjam osnovnošolskih risbic. Buhpumagi. Trenutno je "in" izdajanje risbic oz stripkov slovenskih kulturnikov in Smiljanič&Pušavec pač izkoriščata dobre vetrne razmere. Sam zanima me, kateri je njun naslednji projekt, ko bo slovenska vlada razglasila leto 2024 za X in Y leto. Zadnjih par let smo imeli že Jurčiča, Ipavca, Tartinija, Ravnikarja....ki so ostali brez stripov.
Danes zvečer bo v Knjižnici MK v Zagorju predstavitev stripa Kajuh, pa da vidim, kolk pirov mi bo pasalo po predstavitvi.
WHOOOOA BIG FELLA; WHOOOA.
BuDi
STRIPOHOLIK
Prispevkov: 7044
Pridružen: 21.01.2005 19:19:44
Kraj: 1000 Ljubljana

Re: Kajuh, pesnik partizan

Odgovor Napisal/-a BuDi »

Smiljanić prodaja originalne table Kajuha in Plečnika. 30x45cm, 200€ komad... par dni nazaj je bil menda že kar lep kos prodan - cca 40 tabel Plečnika in 12 tabel Kajuha.
*khm*
Sve što znam o životu…odabrao je Đelo Hadžiselimović.
Registriraj.si domeno.
Hochiminh
Prispevkov: 109
Pridružen: 29.09.2021 15:41:37

Re: Kajuh, pesnik partizan

Odgovor Napisal/-a Hochiminh »

:yes:
Zadnjič spremenil Hochiminh, dne 14.11.2023 20:30:31, skupaj popravljeno 2 krat.
Uporabniški avatar
macon
STRIPOHOLIK
Prispevkov: 3013
Pridružen: 24.12.2005 23:11:43
Kraj: Škofja Loka

Re: Kajuh, pesnik partizan

Odgovor Napisal/-a macon »

200 EUR je izgleda tarifa po tridesetih letih neumnega in brezsramnega laganja o presežni kvaliteti Smiljanićevega stripa.

Dve strani sta polni najosnovnejših napak v figurah, čb kontrastu in arhitekturi, otročji (in ne otroški, to je drugo) realizem je pravo poimenovanje tega, ampak "ne daj se, Ines" in verjemi dalje.

Lahko pa vprašate katerigakoli Hrvata ali Srba, ki ima kaj pojma o stripu, pa naj vam razširi obzorja. Poanta je, da ni bil podvržen propagandi in ni del tukajšnjih odnosov, pa lahko govori in piše kot se mu zares zdi.
Uporabniški avatar
macon
STRIPOHOLIK
Prispevkov: 3013
Pridružen: 24.12.2005 23:11:43
Kraj: Škofja Loka

Re: Kajuh, pesnik partizan

Odgovor Napisal/-a macon »

Tovariš Smiljanić je izgleda prebral zgornji zapis, ker sem na FB-ju opazil pri Iztoku Sitarju, da je pod izbor štirih najljubših striparjev izbral

Zoran Smiljanić (avtor stripov, kritik, publicist):
1. EsseGesse
2. Desimir Žižović Buin
3. Matjaž Bertoncelj (strip avtor)
4. Matjaž Bertoncelj (strip publicist)


Nikakor si ne zaslužim biti v tako eminentnem izboru genialnega in izjemnega nadpomembnega veleumetnika Smiljanića. Po mojem se je dobronamerno zmotil in v resnici mislil na

3. Marko Kociper (strip avtor)

Vsi vemo, da je zgornji dika slovenskega strip avtorstva, ter izjemno kvaliteten tako nekako kot Smiljanić. Mladina mu je tudi naklonila leta objavljanj in vso zasluženo slavo in hvalo. Nikoli ne bom dosegel te slave in časti kot tudi nikoli ne bom zadel sedmice na Lotu. Za sedmico na Lotu je nujni in potrebni pogoj najprej nakup stavnega listka, ampak žal nikoli nisem kupil niti enega. Za slavo v Mladini je nujno pošiljanje materialov, pošiljal sem jih do nekje leta 2004, ampak Mladine že leta nisem niti prijel v roke. To je nekako v stilu, da ne vem, če znam igrati saksofon, ker nikoli nisem probal. Solze Chucka Norrisa zdravijo raka, samo žal ni nikoli jokal.

Strip publicist pa sploh nikdar nisem bil, če se že nekaj trudim risati na robu slovenskega stripa. Na četrto mesto torej sodi:

4. Iztok Sitar (strip publicist)

Ta je tudi izjemno prodoren in pronicljiv v pretanjenih razgrinjanjih tančic stripovskega ustvarjanja. K temu mu je bistveno pripomogel poglobljeni kritiški instrumentarij, ki ga je nekoč pridobil na srednji oblikovni šoli. Kaj bi diplome z akademij in fakultet, ko pravi intelektualci zajamejo znanje in vedenje z veliko žlico že v svojih najstniških letih.
Uporabniški avatar
macon
STRIPOHOLIK
Prispevkov: 3013
Pridružen: 24.12.2005 23:11:43
Kraj: Škofja Loka

Re: Kajuh, pesnik partizan

Odgovor Napisal/-a macon »

Dobil sem mail z zahvalo, ker sem oddal glas za knjigo leta 2023 za knjižni sejem. Tukaj je link.
https://obrazci.gzs.si/glasovnica-naj-knjiga-2023/

Spodaj je treba napisati samo elektronski naslov. Na zahvali piše, da sem dal glas za Smiljanićevo-Pušavčevo skrpucalo. Ni mi jasno, zakaj je na zgornjem linku samo deset možnosti izbire.

Slika
Nisem glasoval ne to ne prejšnje ne nobeno leto. Nekdo je uporabil moj mail, da je verjetno glasoval zase.

Smešno, kaki primerki se motajo naokoli.
Uporabniški avatar
Poli 78
STRIPOHOLIK
Prispevkov: 8112
Pridružen: 23.10.2007 12:52:48
Kraj: Ljubljana

Re: Kajuh, pesnik partizan

Odgovor Napisal/-a Poli 78 »

Takšne ankete oz. glasovanja so brezvezna in dejansko neveljavna oz. brezpredmetna, v kolikor ni treba tvojega glasu tudi potem potrditi iz maila, katerega si vnesel pri glasovanju. Sicer se zgodi, kot se je zgodilo tebi.
In tako ljudje nabijajo glasove kot bi šlo za kopriva bote. :mrgreen:

Sem pa sedaj glasoval in s tem preveril, kako deluje. Na mail je prišlo potrdilo kot pri tebi, samo seveda za knjigo/strip, ki sem jo izbral (Lavričev črv).
Anything is possible
Be the Change You Want to See
Hochiminh
Prispevkov: 109
Pridružen: 29.09.2021 15:41:37

Re: Kajuh, pesnik partizan

Odgovor Napisal/-a Hochiminh »

macon napisal/-a: 14.11.2023 16:41:36 Dobil sem mail z zahvalo, ker sem oddal glas za knjigo leta 2023 za knjižni sejem. Tukaj je link.
https://obrazci.gzs.si/glasovnica-naj-knjiga-2023/

Spodaj je treba napisati samo elektronski naslov. Na zahvali piše, da sem dal glas za Smiljanićevo-Pušavčevo skrpucalo. Ni mi jasno, zakaj je na zgornjem linku samo deset možnosti izbire.

Slika
Nisem glasoval ne to ne prejšnje ne nobeno leto. Nekdo je uporabil moj mail, da je verjetno glasoval zase.

Smešno, kaki primerki se motajo naokoli.
Joj, pa glih tebe so si sposodli :cry_lol: :cry_lol: :cry_lol:
Odgovori