Carinska pošta Slovenije

Prostor za vaše kritike, komentarje in nasvete glede spletne striparne in/ali strip foruma

Moderators: TomDar, jang, Corto, Tornado, Mioke

User avatar
Corto
Moderator STRIPOHOLIK
Posts: 6241
Joined: 25.01.2005 20:30:25
Location: Škofja Loka
Contact:

Carinska pošta Slovenije

Post by Corto »

Pred kratkim sem naročil pošiljko stripov iz nemškega Amazona od prodajalca iz Anglije.
Pošiljka je šla preko carine, zdaj pa jim hočem dopovedat kaj so obračunali narobe, pa so precej trdi.

1. Obračunali so DDV tudi na poštnino
2. Obračunali so DDV 22% čeprav sem označil, da gre za knjige, za katere je v SLO davek 5%

Ima kdo idejo, kako postopati naprej, iz carine mi na reklamacijo odgovarjajo v stilu "tak imamo sistem", požvižgajo pa se izgleda na zakon.
User avatar
Corto
Moderator STRIPOHOLIK
Posts: 6241
Joined: 25.01.2005 20:30:25
Location: Škofja Loka
Contact:

Re: Carinska pošta Slovenije

Post by Corto »

Vi kot uporabnik izberete pri predložitvi dokumentov način zastopanja. Znotraj portala kjer ste oddali dokumente je navedeno, da je z neposrednim načinom zastopanja omogočen le obračun uvoznih dajatev po splošni stopnji 22 %.

Navedeno je bilo sprocesirano s strani Pošte Slovenije na podlagi in v skladu s smernicami Evropske Komisije.

Poštnina se všteje v carinsko osnovo od katere se nato obračunajo uvozne dajatve. To je doočeno v 70. Členu Uredbe Evropskega parlamenta in Sveta št. 952/2013 o carinskem zakoniku Unije.

V kolikor izberete neposredni način zastopanja, vi nastopate v vlogi deklaranta in vsi podatki, dokazila gredo v elektronski sistem carini, v takšnem stanju kot jih vi izpolnite v spletnem portalu.
User avatar
Corto
Moderator STRIPOHOLIK
Posts: 6241
Joined: 25.01.2005 20:30:25
Location: Škofja Loka
Contact:

Re: Carinska pošta Slovenije

Post by Corto »

Najbolje da prijavim na Tržni inšpektorat in bom videl, kaj bo ...
https://e-uprava.gov.si/podrocja/drzava ... kciji.html
BuDi
STRIPOHOLIK
Posts: 7267
Joined: 21.01.2005 19:19:44
Location: 1000 Ljubljana

Re: Carinska pošta Slovenije

Post by BuDi »

Ko sem dobil tako pošto za naročilo iz Anglije sem 22% videl v "predračunu", sem mislil, da gre za napako, glede na to da je bilo označeno 2x da gre za knjige. Kot vem zakonsko ne obstaja "izbira" če boš 22%, ker je edino to omogočeno, ampak je pač zakon da je 5%.

Računa pa še nisem dobil ker mi paket že dva tedna obdelujejo nekje. Sicer mi je Awesomebooks že napisal da jim predložim račun ko ga bom dobil in bodo oni vse plačali, ker je njihov "dropshipper" naredil napako, ampak gre za princip.

Da je pa poštnina vračunana v carinsko osnovo pa velja že leta in kot vem zaenkrat nihče ni uspel z oporekanjem temu.
Sve što znam o životu…odabrao je Đelo Hadžiselimović.
Registriraj.si domeno.
User avatar
Corto
Moderator STRIPOHOLIK
Posts: 6241
Joined: 25.01.2005 20:30:25
Location: Škofja Loka
Contact:

Re: Carinska pošta Slovenije

Post by Corto »

Sklicujejo se na EU direktivo za teh 22% na knjige.
pravna podlaga za to izhaja iz člena 369za DIREKTIVA SVETA (EU) 2017/2455
skladno s smernicami EU je bil podan predlog, da imajo naslovniki možnost izvedbe cenejšega-neposrednega carinskega postopka.
To pomeni, da naslovniki sami izvedejo carinski postopek in odgovarjajo za navedbe. Deklaranti Pošte Slovenije v te carinske postopke ne posegajo niti ne preverjajo navedb. Ima pa ta poenostavitev slabost v tem, da je možen le obračun po splošni davčni stopnji.
Osebno imam občutek, da se je EU s tem želela zaščititi zlorab pri neopravičeni znižani in posebni znižani davčni stopnji.
Vsekakor pa vam je dana možnost, da v bodoče izberete dražje-posredno zastopanje kjer bo obračunan DDV po posebni znižani stopnji.
Ampak direktiva EU mora imeti podlago v zakonu države članice, še v sami direktivi piše tako.
Trenutno imam v planu zadevo dati na tržni inšpektorat.
BuDi
STRIPOHOLIK
Posts: 7267
Joined: 21.01.2005 19:19:44
Location: 1000 Ljubljana

Re: Carinska pošta Slovenije

Post by BuDi »

huh...
Člen 369za

Z odstopanjem od člena 94(2) lahko države članice določijo, da se pri uporabi te posebne ureditve uporablja splošna stopnja DDV, ki velja v državi članici uvoza.
A smo določili?
Sve što znam o životu…odabrao je Đelo Hadžiselimović.
Registriraj.si domeno.
User avatar
Corto
Moderator STRIPOHOLIK
Posts: 6241
Joined: 25.01.2005 20:30:25
Location: Škofja Loka
Contact:

Re: Carinska pošta Slovenije

Post by Corto »

BuDi wrote: 20.08.2021 11:56:33 huh...
Člen 369za

Z odstopanjem od člena 94(2) lahko države članice določijo, da se pri uporabi te posebne ureditve uporablja splošna stopnja DDV, ki velja v državi članici uvoza.
A smo določili?
Nismo, država mora to sprejeti zakonsko.
User avatar
Poli 78
STRIPOHOLIK
Posts: 8473
Joined: 23.10.2007 12:52:48
Location: Ljubljana

Re: Carinska pošta Slovenije

Post by Poli 78 »

A kaj, ko se pri nas sprejemajo "zakoni", kar na twitterjih in na spletnih straneh ministrstva. :cry_lol:

Ablast je pri nas ljucka! :king:
Anything is possible
Be the Change You Want to See
ZiPi
Posts: 135
Joined: 31.10.2005 18:27:11
Location: Celje
Contact:

Re: Carinska pošta Slovenije

Post by ZiPi »

Na DHLu so mi ta teden obračunali 5% DDV na knjigo/strip in poštnino ter ničesar drugega, nobenih stroškov obdelave ipd., kot računajo voluharji na carinski pošti :roll:
User avatar
jang
Moderator STRIPOHOLIK
Posts: 11220
Joined: 26.01.2005 19:42:10
Location: bled

Re: Carinska pošta Slovenije

Post by jang »

Corto wrote: 18.08.2021 10:00:12 Pred kratkim sem naročil pošiljko stripov iz nemškega Amazona od prodajalca iz Anglije.
Pošiljka je šla preko carine, zdaj pa jim hočem dopovedat kaj so obračunali narobe, pa so precej trdi.

1. Obračunali so DDV tudi na poštnino
2. Obračunali so DDV 22% čeprav sem označil, da gre za knjige, za katere je v SLO davek 5%

Ima kdo idejo, kako postopati naprej, iz carine mi na reklamacijo odgovarjajo v stilu "tak imamo sistem", požvižgajo pa se izgleda na zakon.
meni so isto opalili na vse iz srbije. imam celo nihov račun kjer piše stripi/knjige kot vrsta blaga in je isto 22%
User avatar
jang
Moderator STRIPOHOLIK
Posts: 11220
Joined: 26.01.2005 19:42:10
Location: bled

Re: Carinska pošta Slovenije

Post by jang »

finta je pa v tem neposrednem/posrednem zastopanju
User avatar
Corto
Moderator STRIPOHOLIK
Posts: 6241
Joined: 25.01.2005 20:30:25
Location: Škofja Loka
Contact:

Re: Carinska pošta Slovenije

Post by Corto »

jang wrote: 20.08.2021 14:18:41 finta je pa v tem neposrednem/posrednem zastopanju
Jaz bi temu rekel prevara, ne finta. :)
User avatar
Poli 78
STRIPOHOLIK
Posts: 8473
Joined: 23.10.2007 12:52:48
Location: Ljubljana

Re: Carinska pošta Slovenije

Post by Poli 78 »

Kaj ni Davčna nekako država v državi?
Anything is possible
Be the Change You Want to See
BuDi
STRIPOHOLIK
Posts: 7267
Joined: 21.01.2005 19:19:44
Location: 1000 Ljubljana

Re: Carinska pošta Slovenije

Post by BuDi »

Danes sem za knjigo vredno s poštnino vred 3€ plačal 3,16€ stroškov Carinski pošti
Zdaj pa čakam na odgovor pošiljatelja, ki je trdil, da poravna morebitne stroške. :afro:
Sve što znam o životu…odabrao je Đelo Hadžiselimović.
Registriraj.si domeno.
User avatar
jang
Moderator STRIPOHOLIK
Posts: 11220
Joined: 26.01.2005 19:42:10
Location: bled

Re: Carinska pošta Slovenije

Post by jang »

prispela pošiljka ČK iz Srbije na carinsko pošto..tokrat sem izbral posredno zastopanje pa da vidimo tokrat stroške in carino :wallbash:
Post Reply