Carinska pošta Slovenije

Prostor za vaše kritike, komentarje in nasvete glede spletne striparne in/ali strip foruma

Moderatorji: TomDarjangCortoTornadoMioke

Uporabniški avatar
Corto
Moderator STRIPOHOLIK
Prispevkov: 6192
Pridružen: 25.01.2005 20:30:25
Kraj: Škofja Loka
Kontakt:

Carinska pošta Slovenije

Odgovor Napisal/-a Corto »

Pred kratkim sem naročil pošiljko stripov iz nemškega Amazona od prodajalca iz Anglije.
Pošiljka je šla preko carine, zdaj pa jim hočem dopovedat kaj so obračunali narobe, pa so precej trdi.

1. Obračunali so DDV tudi na poštnino
2. Obračunali so DDV 22% čeprav sem označil, da gre za knjige, za katere je v SLO davek 5%

Ima kdo idejo, kako postopati naprej, iz carine mi na reklamacijo odgovarjajo v stilu "tak imamo sistem", požvižgajo pa se izgleda na zakon.
Uporabniški avatar
Corto
Moderator STRIPOHOLIK
Prispevkov: 6192
Pridružen: 25.01.2005 20:30:25
Kraj: Škofja Loka
Kontakt:

Re: Carinska pošta Slovenije

Odgovor Napisal/-a Corto »

Vi kot uporabnik izberete pri predložitvi dokumentov način zastopanja. Znotraj portala kjer ste oddali dokumente je navedeno, da je z neposrednim načinom zastopanja omogočen le obračun uvoznih dajatev po splošni stopnji 22 %.

Navedeno je bilo sprocesirano s strani Pošte Slovenije na podlagi in v skladu s smernicami Evropske Komisije.

Poštnina se všteje v carinsko osnovo od katere se nato obračunajo uvozne dajatve. To je doočeno v 70. Členu Uredbe Evropskega parlamenta in Sveta št. 952/2013 o carinskem zakoniku Unije.

V kolikor izberete neposredni način zastopanja, vi nastopate v vlogi deklaranta in vsi podatki, dokazila gredo v elektronski sistem carini, v takšnem stanju kot jih vi izpolnite v spletnem portalu.
Uporabniški avatar
Corto
Moderator STRIPOHOLIK
Prispevkov: 6192
Pridružen: 25.01.2005 20:30:25
Kraj: Škofja Loka
Kontakt:

Re: Carinska pošta Slovenije

Odgovor Napisal/-a Corto »

Najbolje da prijavim na Tržni inšpektorat in bom videl, kaj bo ...
https://e-uprava.gov.si/podrocja/drzava ... kciji.html
BuDi
STRIPOHOLIK
Prispevkov: 7039
Pridružen: 21.01.2005 19:19:44
Kraj: 1000 Ljubljana

Re: Carinska pošta Slovenije

Odgovor Napisal/-a BuDi »

Ko sem dobil tako pošto za naročilo iz Anglije sem 22% videl v "predračunu", sem mislil, da gre za napako, glede na to da je bilo označeno 2x da gre za knjige. Kot vem zakonsko ne obstaja "izbira" če boš 22%, ker je edino to omogočeno, ampak je pač zakon da je 5%.

Računa pa še nisem dobil ker mi paket že dva tedna obdelujejo nekje. Sicer mi je Awesomebooks že napisal da jim predložim račun ko ga bom dobil in bodo oni vse plačali, ker je njihov "dropshipper" naredil napako, ampak gre za princip.

Da je pa poštnina vračunana v carinsko osnovo pa velja že leta in kot vem zaenkrat nihče ni uspel z oporekanjem temu.
Sve što znam o životu…odabrao je Đelo Hadžiselimović.
Registriraj.si domeno.
Uporabniški avatar
Corto
Moderator STRIPOHOLIK
Prispevkov: 6192
Pridružen: 25.01.2005 20:30:25
Kraj: Škofja Loka
Kontakt:

Re: Carinska pošta Slovenije

Odgovor Napisal/-a Corto »

Sklicujejo se na EU direktivo za teh 22% na knjige.
pravna podlaga za to izhaja iz člena 369za DIREKTIVA SVETA (EU) 2017/2455
skladno s smernicami EU je bil podan predlog, da imajo naslovniki možnost izvedbe cenejšega-neposrednega carinskega postopka.
To pomeni, da naslovniki sami izvedejo carinski postopek in odgovarjajo za navedbe. Deklaranti Pošte Slovenije v te carinske postopke ne posegajo niti ne preverjajo navedb. Ima pa ta poenostavitev slabost v tem, da je možen le obračun po splošni davčni stopnji.
Osebno imam občutek, da se je EU s tem želela zaščititi zlorab pri neopravičeni znižani in posebni znižani davčni stopnji.
Vsekakor pa vam je dana možnost, da v bodoče izberete dražje-posredno zastopanje kjer bo obračunan DDV po posebni znižani stopnji.
Ampak direktiva EU mora imeti podlago v zakonu države članice, še v sami direktivi piše tako.
Trenutno imam v planu zadevo dati na tržni inšpektorat.
BuDi
STRIPOHOLIK
Prispevkov: 7039
Pridružen: 21.01.2005 19:19:44
Kraj: 1000 Ljubljana

Re: Carinska pošta Slovenije

Odgovor Napisal/-a BuDi »

huh...
Člen 369za

Z odstopanjem od člena 94(2) lahko države članice določijo, da se pri uporabi te posebne ureditve uporablja splošna stopnja DDV, ki velja v državi članici uvoza.
A smo določili?
Sve što znam o životu…odabrao je Đelo Hadžiselimović.
Registriraj.si domeno.
Uporabniški avatar
Corto
Moderator STRIPOHOLIK
Prispevkov: 6192
Pridružen: 25.01.2005 20:30:25
Kraj: Škofja Loka
Kontakt:

Re: Carinska pošta Slovenije

Odgovor Napisal/-a Corto »

BuDi napisal/-a: 20.08.2021 11:56:33 huh...
Člen 369za

Z odstopanjem od člena 94(2) lahko države članice določijo, da se pri uporabi te posebne ureditve uporablja splošna stopnja DDV, ki velja v državi članici uvoza.
A smo določili?
Nismo, država mora to sprejeti zakonsko.
Uporabniški avatar
Poli 78
STRIPOHOLIK
Prispevkov: 8105
Pridružen: 23.10.2007 12:52:48
Kraj: Ljubljana

Re: Carinska pošta Slovenije

Odgovor Napisal/-a Poli 78 »

A kaj, ko se pri nas sprejemajo "zakoni", kar na twitterjih in na spletnih straneh ministrstva. :cry_lol:

Ablast je pri nas ljucka! :king:
Anything is possible
Be the Change You Want to See
ZiPi
Prispevkov: 127
Pridružen: 31.10.2005 18:27:11
Kraj: Celje
Kontakt:

Re: Carinska pošta Slovenije

Odgovor Napisal/-a ZiPi »

Na DHLu so mi ta teden obračunali 5% DDV na knjigo/strip in poštnino ter ničesar drugega, nobenih stroškov obdelave ipd., kot računajo voluharji na carinski pošti :roll:
Uporabniški avatar
jang
Moderator STRIPOHOLIK
Prispevkov: 11090
Pridružen: 26.01.2005 19:42:10
Kraj: bled

Re: Carinska pošta Slovenije

Odgovor Napisal/-a jang »

Corto napisal/-a: 18.08.2021 10:00:12 Pred kratkim sem naročil pošiljko stripov iz nemškega Amazona od prodajalca iz Anglije.
Pošiljka je šla preko carine, zdaj pa jim hočem dopovedat kaj so obračunali narobe, pa so precej trdi.

1. Obračunali so DDV tudi na poštnino
2. Obračunali so DDV 22% čeprav sem označil, da gre za knjige, za katere je v SLO davek 5%

Ima kdo idejo, kako postopati naprej, iz carine mi na reklamacijo odgovarjajo v stilu "tak imamo sistem", požvižgajo pa se izgleda na zakon.
meni so isto opalili na vse iz srbije. imam celo nihov račun kjer piše stripi/knjige kot vrsta blaga in je isto 22%
Uporabniški avatar
jang
Moderator STRIPOHOLIK
Prispevkov: 11090
Pridružen: 26.01.2005 19:42:10
Kraj: bled

Re: Carinska pošta Slovenije

Odgovor Napisal/-a jang »

finta je pa v tem neposrednem/posrednem zastopanju
Uporabniški avatar
Corto
Moderator STRIPOHOLIK
Prispevkov: 6192
Pridružen: 25.01.2005 20:30:25
Kraj: Škofja Loka
Kontakt:

Re: Carinska pošta Slovenije

Odgovor Napisal/-a Corto »

jang napisal/-a: 20.08.2021 14:18:41 finta je pa v tem neposrednem/posrednem zastopanju
Jaz bi temu rekel prevara, ne finta. :)
Uporabniški avatar
Poli 78
STRIPOHOLIK
Prispevkov: 8105
Pridružen: 23.10.2007 12:52:48
Kraj: Ljubljana

Re: Carinska pošta Slovenije

Odgovor Napisal/-a Poli 78 »

Kaj ni Davčna nekako država v državi?
Anything is possible
Be the Change You Want to See
BuDi
STRIPOHOLIK
Prispevkov: 7039
Pridružen: 21.01.2005 19:19:44
Kraj: 1000 Ljubljana

Re: Carinska pošta Slovenije

Odgovor Napisal/-a BuDi »

Danes sem za knjigo vredno s poštnino vred 3€ plačal 3,16€ stroškov Carinski pošti
Zdaj pa čakam na odgovor pošiljatelja, ki je trdil, da poravna morebitne stroške. :afro:
Sve što znam o životu…odabrao je Đelo Hadžiselimović.
Registriraj.si domeno.
Uporabniški avatar
jang
Moderator STRIPOHOLIK
Prispevkov: 11090
Pridružen: 26.01.2005 19:42:10
Kraj: bled

Re: Carinska pošta Slovenije

Odgovor Napisal/-a jang »

prispela pošiljka ČK iz Srbije na carinsko pošto..tokrat sem izbral posredno zastopanje pa da vidimo tokrat stroške in carino :wallbash:
Odgovori