Nezadovoljni v raju?

Vse ostale teme, ki vam padejo na pamet.
No saj sam naslov pove vse.

Moderatorji: TomDarjangCortoTornadoMioke

Zaklenjeno
Uporabniški avatar
risar_69
STRIPOHOLIK
Prispevkov: 9847
Pridružen: 14.04.2007 16:39:52
Kraj: Ljubljana

Nezadovoljni v raju?

Odgovor Napisal/-a risar_69 »

Tale naslov je iz nove Mladine.

Ampak, kakor poslušam od znancev in prijateljev, se tudi oni pritožujejo nad vedno večjo draginjo in slabšim življenjem, kot je bilo pred leti. Tukaj omenjam osebe, ki imajo otroke in družine.
Lahko, da je to posledica vstopa v evropsko unijo, lahko je posledica konkurenčnosti,lahko je za to kriva večja inflacija, lahko je za to kriva vlada, lahko so za to krivi trgovci,...
Kakšno mnenje imate vi? In ali so potrebne stavke, ki se pripravljajo?
Večina ljudi, ki jih poznam, je rekla da živi slabše?Nekaj pa je reklo, da tudi bolje.
Če vam ni nerodno dati mnenja, se lahko sestrelite tu gor :)
Zame je nekoliko slabše kot pred leti, čeprav si lahko še zmeraj privoščim karkoli, le davki me bodo malo tiščali-to je vse.
Preden začneš slikati, moraš imeti v konici čopiča srce, roko in misli!
Uporabniški avatar
alex
STRIPOHOLIK
Prispevkov: 437
Pridružen: 10.10.2006 10:23:23
Kraj: Ljubljana

Re: Nezadovoljni v raju?

Odgovor Napisal/-a alex »

Krivi so kartelni dogovori med velikimi trgovci. Pač plačujemo davek za majhno državo, kjer se vsi poznajo. Sokriva pa je tudi vlada, ker tega ne zna ali noče prekiniti.
risar_69 napisal/-a:Tale naslov je iz nove Mladine.
Zame je nekoliko slabše kot pred leti, čeprav si lahko še zmeraj privoščim karkoli, le davki me bodo malo tiščali-to je vse.
Srečnik :wink:
izzy
STRIPOHOLIK
Prispevkov: 1292
Pridružen: 29.09.2006 9:25:53
Kraj: Slovenski Javornik

Odgovor Napisal/-a izzy »

Mislim, da dokler si ne ustvarimo družine (kva čmo, mulci stanejo), se ne vržemo v nakup stanovanja (nimamo ogromnega kredita) in imamo kolikor toliko spodobno plačo (rečmo nekje od 150 starih jurjev naprej), potem ni panike.
V tem primeru si človek lahko privošči pač kar mu paše (v mejah normale seveda).
Čeprav stalne podražitve terjajo svoj davek. Na prvi pogled se sicer ne opazijo, ker danes zapravit v štacuni 20€ ni nič - domov pa ne priseš praktično ničesar, se pa pozna na koncu meseca. Je pa še ena varka, namreč ljudje se še nis(m)o navadl na evrote in se tako marsikom zdijo stvari poceni, čeprav so svinjsko drage. Vsaj pri meni je tako. Ponavadi mi celo rata 10 € preračunat u jurja. In na koncu meseca potem definitivno ni računice :) .
Stavke se mi sicer zdijo dokaj brezveze, ker se ga raja, ki ne ve zakaj gre napije do onemoglosti in potem še po koncu stavke razgrajajo, vendar mora ljudstvo pokazati, da se z kakšno stvarjo ne strinja. Naprimer s plačami. Res, da je povprečna plača (zdej ne vem al bruto al neto) neki čez 1000 evrov, vendar kaj pa tisti delavci, ki so srečni, če dobijo ven 500 €. Potem pa plačajo položnice, kredit za avto in stanovanje, ostane jim pa... bore malo.
Nekaj se bo definitivno moralo spremeniti, vendar mislim, da do tega še ne bo prišlo tako kmalu.

Matr sem se razpričal :P
From Far Beyond The Valkyries Chant My Name
Uporabniški avatar
alex
STRIPOHOLIK
Prispevkov: 437
Pridružen: 10.10.2006 10:23:23
Kraj: Ljubljana

Odgovor Napisal/-a alex »

Imamo evropske cene, marsikaj je celo dražje kot drugje v Evropi (hrana in obleka je v Avstriji in Italiji marsikdaj celo cenejša, tehnika je v Nemčiji cenejša, stanovanja na Dunaju so za 30% cenejša kot v Ljubljani), gospodarsko rast imamo med najvišjimi, ljudje pa zaslužijo 2-3 x manj kot drugje. Kje je tu logika? Pa mojem mnenju gre za brezmejno bogatenje določene manjšinske družbene strukture in to na ramah ubogih delavcev, ki komaj životarijo. Kako si bo delavec, ki zasluži 700€ mesečno privoščil vrtec za svojega otroka, ki mesečno stane med 400 in 500 €? Kaj pa še vsi ostali stroški in hrana?

Podpiram stavko, prav je da sindikati in delavci pokažejo zobe tistim, ki jih vsak mesec ožemajo. To da se narod napije in razgraja je bolj izjema kot pravilo. Pa tudi takšne na nek način razumem, vsaj na ta dan niso poteptani in začutijo določeno moč, ker se njihov glas sliši.
BuDi
STRIPOHOLIK
Prispevkov: 7039
Pridružen: 21.01.2005 19:19:44
Kraj: 1000 Ljubljana

Odgovor Napisal/-a BuDi »

Ljudje pa zapravljajo kot še nikoli prej, še posebej za luksuz. Kje je tukaj logika?

Logike ne vidim tudi v tem da tisti z najnižjimi dohodki ponavadi sploh ne stavkajo (največkrat res niti nimajo možnosti), protestirajo ponavadi predvsem tisti, ki imajo spodobne plače - res da iz solidarnosti, ampak izpade pa... malo nenavadno (pri nas so se udeležili zadnjih protestov samo in zgolj tisti z najvišjimi plačami v oddelku)

Najbolj nenavadno je pa se mi osebno zdi delati največjo stavko v zgodovini Slovenije pol leta pred volitvami, kar se mene tiče so pač sami izidi volitev najboljši protest nezadovoljniega ljudstva in tak show kot se pripravja pol leta pred volitvami ne more biti naklučje (lahko pa pomeni čiste roke nove oblasti ob morebinih negativnih posledicah povišanja plač)
Sve što znam o životu…odabrao je Đelo Hadžiselimović.
Registriraj.si domeno.
Uporabniški avatar
alex
STRIPOHOLIK
Prispevkov: 437
Pridružen: 10.10.2006 10:23:23
Kraj: Ljubljana

Odgovor Napisal/-a alex »

BuDi napisal/-a:Ljudje pa zapravljajo kot še nikoli prej, še posebej za luksuz. Kje je tukaj logika?

Logike ne vidim tudi v tem da tisti z najnižjimi dohodki ponavadi sploh ne stavkajo (največkrat res niti nimajo možnosti), protestirajo ponavadi predvsem tisti, ki imajo spodobne plače - res da iz solidarnosti, ampak izpade pa... malo nenavadno (pri nas so se udeležili zadnjih protestov samo in zgolj tisti z najvišjimi plačami v oddelku)

Najbolj nenavadno je pa se mi osebno zdi delati največjo stavko v zgodovini Slovenije pol leta pred volitvami, kar se mene tiče so pač sami izidi volitev najboljši protest nezadovoljniega ljudstva in tak show kot se pripravja pol leta pred volitvami ne more biti naklučje (lahko pa pomeni čiste roke nove oblasti ob morebinih negativnih posledicah povišanja plač)
Sej je ni. Logike namreč. Meni recimo ni logičen noben stavek, ki si ga napisal.
sigismundus
STRIPOHOLIK
Prispevkov: 1472
Pridružen: 08.02.2005 15:16:02

Odgovor Napisal/-a sigismundus »

gospodarsko rast imamo med najvišjimi?
ne, ne
niti približno
številke lažejo
res se veliko gradi, prodajajo se firme in stanovanja
cene nepremičnin rastejo v nebo in prikazujejo navidezno vrednost in rast kapitala
cene se vežejo na to navidezno gospodarsko poslovanje, pa mislimo, da živimo v blaginji
samo da je s porazdelitvijo financ nekaj narobe
osebno menim, da bo vse skupaj počilo kot milni mehurček
zakaj?
ker nimamo rasti dodane vrednosti
ker si domišljamo, da imamo visoko gospodarsko rast samo zato, ker se obrača velik kapital
večina te gospodarske rasti izvira iz gradbeništva in cest
kje je tukaj dodana vrednost? gre samo za zaslužek gradbincev in države
kar je zelo kratkega teka in ni naložba v prihodnost
v tujih državah mora vsaka firma ustvarititi toliko in toliko dodane vrednosti, ker je drugače njihovo poslovanje samo obačanje kapitala
treba je prodajati pamet, usluge, terciarne in sekundarne dejavnosti

med temi, ki pa živijo v tem raju, pa je veliko, da ne rečem ogromno, obubožanih slovencev
ki si res ne upajo na cesto, ker se bojijo izgubiti še tistih par sto evrov

ali pa tisti reveži, tisti preprosti, ustrahovani, socialno depriviligirani in pravno neuki ljudje, ki ne morejo plačati niti majhne kazni za prometni prekršek. in jih naša oblast da v uklonilni zapor. lani je bilo več kot tisoč takih. a veste, kdo je to. kmet, star 75 let, ki je pijan vozil traktor in nima za kazen. pa ga dajo v uklonilni zapor in je še vedno dolžen. nakar mu lahko celo rubijo. koliko izmed teh ljudi se je zaradi neplačila nekaj deset evrov znašlo v zapora zaradi nepoznavanja sistema, revščine in ustrahovanja. ob tem pa je še marsikdo izgubil službo. prav zaradi zapora. zdajle hočejo zapreti Muro, največjo evropsko tekstilno tovarno. delavke so na psu, mi pa poslušamo, da ni dovolj dobičkov. seveda jih ni, ker vodilni in menedžerji samo kasirajo visoke plače, ne poskrbijo pa zato, da bi se ta revščina od proizvodnje nekje v svetu dobro prodala. saj nas je za kitajska merila vseh skupaj za samo en dober hotel, hudimana. pa vso slovensko proizvodnjo pokuri ena dobra londonska ali newyorška ulica. da ni tržišča in pravih cen? malo morgen, kaj pa azija, rusija, culukafrija, južna amerika. eskimi in ljudožerci. samo pravo ulico je treba poiskati. vse naše proizvodnje ni niti toliko, da bi jo omenjali v svetovnih almanahih. menadžerji pa ne uspejo najti proizvoodov in kraja, kjer bi prodali. bogami.

pa še nekaj. nizke plače, kajne. država sama sebi reže vrat. pri normalnih, višjih plačah bi pobirala višje davke, ljudje bi normalno živeli in več zapravljali, kapital pa bi se obračal. samo vse skupaj so zeznili vodilni delavci, menedžerji in politiki in politikanti, ki so si prigrabili skoraj vse. pa ti potem še rečejo, saj je boljše da bogatijo nekateri slovenci, kot pa nekateri tujci. banda ušiva.
da si bomo na jasnem. ni vsega kriva ta vlada. liberalci so kradli in spreminjali sistem skoraj deset let in in janševa vlada je prva, ki skuša nekaj narediti. seveda dela tudi takšne oslarije, da boli glava, predvsem pa to dela prepozno. hudo prepozno. včasih rečem, še dobro, da imam za živet še dva, tri ponedeljke, saj bo potem itak vse vzel hudič.
tisti, ki sanja tuje sanje
Uporabniški avatar
risar_69
STRIPOHOLIK
Prispevkov: 9847
Pridružen: 14.04.2007 16:39:52
Kraj: Ljubljana

Odgovor Napisal/-a risar_69 »

Lepo si napisal Sigis, resnica boli.
Povedal bi še en primerček, ki se mi je zgodil predvčerajšnjim v pekarni.
Vsako jutro grem v eno privat pekarno kupiti žemljice.
Stojim za gospodom, ki se začne nekaj razburjati, pa si mislim, saj imajo dober kruh in peciva, le kaj mu je. So morda začeli peči manjše kose kot prej, je morda kaj zažgano in tako naprej. Na vse sem pomislil, le na ceno ne. Pridem na vrsto, ja ljubi bog. Trgovec je dvignil cene. Moja ljuba žemljica je prej stala 30 centov, sedaj 40 :shock: . Ok vzel sem tiste tri žemljice in jezen odšel skozi vrata. Poiskal si bom drugo pekarno ali trgovino, kjer si bom kupoval kruh. Ja, treba je bojkotirati drage trgovine. Primer Lidl je cenejši kot npr. Mercator. Mercatorja nisem že dolgo videl in me tudi ne vleče več vanj. Ok, je kapitalizem in cene gredo gor, če je povpraševanje večje od ponudbe.
Zakaj sem to napisal, začne se pri malih stvareh, konča pri večjih...
Gledal sem oddajo na Tedniku, koliko ton kruha gre stran v smeti s strani trgovin. Ne, da bi ga prodali po nižji ceni, če je že en dan star, ali da bi ga dali bolj revnim, enostavno gre v smeti.
Ja, na žalost je boj za večjo elastičnost trga in boj za konkurenčnost(prodajajo tudi zdrave firme?), zamenjal boj proti brezsramnemu bogatenju in neupravičenemu zviševanju cen.
Zadnjič spremenil risar_69, dne 19.01.2008 13:55:33, skupaj popravljeno 1 krat.
Preden začneš slikati, moraš imeti v konici čopiča srce, roko in misli!
sigismundus
STRIPOHOLIK
Prispevkov: 1472
Pridružen: 08.02.2005 15:16:02

Odgovor Napisal/-a sigismundus »

danes sem izvedel

meja za uklonilni zapor je 40 eurov
če te dobijo z mobitelom je kazen 40 eurov
če ne plačaš greš v uklonilni zapor, pol te pa še rubijo

matr sto matr
tisti, ki sanja tuje sanje
Uporabniški avatar
Gusar
Prispevkov: 2298
Pridružen: 19.10.2006 0:07:01
Kraj: Ptuj

Odgovor Napisal/-a Gusar »

Sigi vse pohvale za prejšnji post :baw:
Očitno si mel lepo inspiracijo ob 3 zjutraj :D
Odlična analiza žalostnega stanja v naši ljubi deželici :evil:
Drugače pa načeloma sicer podpiram to "največjo stavko v samostojni Sloveniji" če sploh bo, ampak se ob tem spomnim znanega pregovora "psi lajajo, karavana gre dalje" :x
Ta "vsesplošna stavka" bo spet dober razlog, da se bodo razno razni sindikalisti in sindikalni funkcionarčki tolkli po prsih češ "kako se oni borijo za slovenske delavce" in oh in sploh :roll:
GOTOF JE!
Uporabniški avatar
risar_69
STRIPOHOLIK
Prispevkov: 9847
Pridružen: 14.04.2007 16:39:52
Kraj: Ljubljana

Odgovor Napisal/-a risar_69 »

Dolgo let sem bil v sindikatu Pergam. Pa mi ni čisto nič več žal, da nisem več član. Mesečno sem dajal po 3.500 sit. Pih, kaj bi z vsem tem denarjem, če bi ga hranil 17 let.Imel sem bolj malo od tega. Ok, če ne bi bilo sindikatov, bi bilo še večje s*****. Vsako leto smo resda dobili kako malenkost. Odvisno, kdo je bil predsednik sindikata. Bili so tudi taki, ki so sebi ohoho kako pomagali, članom pa nič. Imel si neko pravno pomoč, tudi jaz sem enkrat šel, da sem videl kako to izgleda. Mah, nič posebnega. Takrat, ko je nekdo v krizni situaciji, je najbolje, da si 90% pomaga sam, kajti takrat se človek vpraša, kje pa so sedaj vsi ti predsedniki, sveti delavcev(ki si na sestankih z delodajalci upajo reči bolj malo in samo kimajo, kot kaki "kužki v avtu"). Hoteli so voliti tudi mene za predsednika, pa so tudi tu v zakulisju umazane igrice. sicer sem bil pa sam proti, kajti to je tako nehvaležno delo in te potem drkajo spodaj, kot zgoraj. Hvala in sem imel mir. Ok, pri mojem primeru je bila odločitev moja. Brez problema sem lansko leto dobil, odpravnino in odškodnino. Pa lepo prosim brez kakršnekoli pomoči sindikata.
Držal sem se in držim se še danes tega rekla:POMAGAJ SI SAM IN BOG TI BO POMAGAL. Tako, da sem zdaj od decembra v novi službi, z boljšo plačo in mirom, ki sem ga tako iskal v prejšnji službi. Mogoče boste s časoma to iskali tudi ostali.V tujini človek zamenja po sedem služb, pri nas še nismo tako navajeni-ostanek socializma. Moram reči, da sem osebno zelo zadovoljen in umirjen, pa še brezstresno je. Toliko o sindikatih in posamezniku.
Več vas bo skupaj držalo-močnejši boste in težje bodo delodajalci manipulirali z vami.Samo problem je, ker je takih ljudi zelo malo, zato pa so vsi ljudje potem pod stresi, se ne počutijo dobro,...
Pri nas jim je uspelo razbiti dober kolektiv in je šlo vse narazen in v pizdo.
Kajti imeli smo vodjo, a nas ni mogel zlomiti, katerega cilj je bil-SKREGATI LJUDI MED SABO, TAKO BOMO LAŽJE MANIPULIRALI Z VAMI. Moram reči, da je taisti šel pred dobrim letom v penzijo in ga lahko vsak dan vidim zapitega in brez družbe. Kajti prej je imel okoli sebe ogromno NEVRETENČARJEV in ritoliznikov, ki pa tudi danes nergajo, da jim ne gre in da jim je slabo. Toliko.

Pa še nekaj, kar ostanite v sindikatih, tako boste vseeno močnejši. Če že niste enotni v kolektivu!

Podpiram stavko!
Preden začneš slikati, moraš imeti v konici čopiča srce, roko in misli!
sigismundus
STRIPOHOLIK
Prispevkov: 1472
Pridružen: 08.02.2005 15:16:02

Odgovor Napisal/-a sigismundus »

no, bom poskušal razložiti, kako si jaz zamišljam uspešno delovanje neke firme. kako si zamišljam uspešen projekt.

sem osebno in pisno to predlagal ljubljanski turistični zvezi, članek pa je bil objavljen v reviji lipov list

šlo je za prireditev kmečka ohcet, ki so jo potem prekrstili v ljubljansko ohcet

to prireditev so opravičevali s tem, da se v tujih časnikih o tem veliko piše in da že na ta način stroški organizacije opravičujejo tolikšno reklamo, kjer se piše o sloveniji in ljubljani
drugi razlog pa je bil, da prireditev poživlja turistični utrip in sodelovanje med mesti

ocenil sem, da to ne zadošča
da gre predvsem za posamezne klane v turizmu, ki se klientelsko prevažajo po evropi, učinka reklam pa itak ni mogoče izmeriti
saj niti obiska v hotelih v času ohceti niso nikoli merili

no, takole

prireditev ohcet v ljubljani naj bo

ampak taka prireditev mora generirati druge prireditve

recimo: seminar o narodnih nošah, ki se organizira v tem terminu. seminar v tujem jeziku, na katerega se je mogoče prijaviti pol leta prej. strokovni seminar z visoko kotizacijo. tako strokoven, da bodo na njega prišli iz amerike s frčoplanom. in na tem seminarju bodo lahko kupili že vnaprej naročene narodne noše, ki bi jih izdelali slovenski kmetje ali pa obrtniki. kar pomeni razvoj male obrti.

seminar o narodnih glasbilih. ista fora. samo, da obrtniki tokrat izdelajo glasbila po naročilu. govorim recimo o pojoči žagi in podobno. istočasno glasbeni nastop, seminar, strokovna literatura in prodaja obrtnih izdelkov. dodajmo še suvenirje v tem kontekstu.

pravim, da se v tem primeru kapital ne samo obrača, ampak plemeniti. da je tukaj visoka dodana vrednost. da se prodaja pamet in da služi drobno gospodarstvo. da se promovira slovenija na poseben, kvaliteten način. vse ostalo, obisk, polni hoteli, utrip mesta, časopisna reklama, to je itak zraven. samo, da je tukaj nekje globja vsebina in smisel takšne prireditve.
recimo kustos iz amerike bo poleg visoke kotizacije prinesel domov strokovno in reklamno literaturo in predmete za svoj muzej. katere je že prej naročil. vsaj pol leta prej. delo po naročilu. prodaja pameti.

no, take stvari se mi zdijo smiselne.
tisti, ki sanja tuje sanje
Uporabniški avatar
risar_69
STRIPOHOLIK
Prispevkov: 9847
Pridružen: 14.04.2007 16:39:52
Kraj: Ljubljana

Odgovor Napisal/-a risar_69 »

Evo, kaj smo mislili pred enim letom. Kaj pa danes? Se kar uresničuje vse to.
:wink:
Preden začneš slikati, moraš imeti v konici čopiča srce, roko in misli!
Uporabniški avatar
risar_69
STRIPOHOLIK
Prispevkov: 9847
Pridružen: 14.04.2007 16:39:52
Kraj: Ljubljana

Odgovor Napisal/-a risar_69 »

Od tega je že tri leta, pa je veliko kar res :)
Malo pregledujem stare stvari, pa sem moral tole pokomentirati.

.
Preden začneš slikati, moraš imeti v konici čopiča srce, roko in misli!
Uporabniški avatar
Gusar
Prispevkov: 2298
Pridružen: 19.10.2006 0:07:01
Kraj: Ptuj

Odgovor Napisal/-a Gusar »

Mah, vse je res, pa še slabše je kot je blo pred 2-3 leti(moje mnenje), tak da vprašanje, kaj še bo oz kaj vse še bomo morali požreti :roll:
GOTOF JE!
Zaklenjeno