Josip Broz Tito

Vse ostale teme, ki vam padejo na pamet.
No saj sam naslov pove vse.

Moderatorji: TomDarjangCortoTornadoMioke

Odgovori
Uporabniški avatar
risar_69
STRIPOHOLIK
Prispevkov: 9844
Pridružen: 14.04.2007 16:39:52
Kraj: Ljubljana

Odgovor Napisal/-a risar_69 »

Danes prebral v Novicah-zadnja stran.

KONEC ZDENKE.

Topljenemu siru za mazanje na kruh Zdenka, ki je ob Zastavi 101, medenjakih in še nekaterih drugih izdelkih postal simbol nekdanje skupne države južnih slovanov, se bližajo zadnji dnevi. Prehrambena industrija iz Velikih Zdencev so namreč blokirali račun in je tik pred propadom. Vzrok je nezakoniti odpust Dražena Gložinića, delavca iz Zagreba, ki mu Zdenka d.d. skupaj z neprejetimi plačami od leta 2002 in obrestmi dolguje 360.000 kun odškodnine. Zaradi blokade računa je edina možnost, da firma plača naloženo kazen, tako da gre v stečaj.
Ja, nič več stare dobre Zdenke.

Slika

hmm, koliko firm bi tako hudič vzel...[/b]
Zadnjič spremenil risar_69, dne 09.02.2008 23:20:29, skupaj popravljeno 2 krat.
Preden začneš slikati, moraš imeti v konici čopiča srce, roko in misli!
Uporabniški avatar
Gusar
Prispevkov: 2298
Pridružen: 19.10.2006 0:07:01
Kraj: Ptuj

Odgovor Napisal/-a Gusar »

Stara dobra Zdenka ja 8)
@Risar69
Jaz imam znance in kolege praktično z vseh bivših republik in vem, da znajo bit ti "jugovići" taki ljudje, da jih iščeš.
Na drugi strani pa so spet ti isti "jugovići" sposobni takih dejanj, da je to kar srhljivo.
Sam veš še bolj od mene kako so nas v šolah učili o hrabrem boju partizanov proti Nemcem in Italijanom ipd, ampak dejstvo je, da so 75% človeških žrtev med 2.vojno povzročili ne tuji okupatorji ampak domačini.
To pomeni, da so se Srbi, Hrvati, Slovenci in vsi ostali "jugovići" bolj klali med sabo kot pa z okupatorji.
Povojna oblast je skušala po vojni to popravit z vsiljevanjem "bratstva i jedinstva", a stare rane se niso zacelile.
Zato so praktično vojne v letih 1991-1999 samo nadaljevanje spopadov izpred 50 let :o
Samo spomnimo se Jasenovca,Bleiburga, Golega otoka, Vukovarja, Dubrovnika, Sarajeva, Srebrenice, Kosova...
Vse te poboje so izvajali posamični jugoslovanski narodi proti drugim tako, da...
Balkan je pač bil, je in bo ostal sod smodnika in nam to ni več potrebno.
Praktično obe Jugoslaviji sta bili rojeni in pokopani v krvi in ognju in mislim, da naj tako tudi ostane.
Se pa strinjam, da je politika kurba in da v vseh vojnah najbolj nastrada navadna "raja" :x
GOTOF JE!
Uporabniški avatar
risar_69
STRIPOHOLIK
Prispevkov: 9844
Pridružen: 14.04.2007 16:39:52
Kraj: Ljubljana

Odgovor Napisal/-a risar_69 »

Ja, res je.
Tastar pa je vse to skupaj držal, kot kak mehur, ki ga bo glih kar razgnal.
Pa na žalost ga je.
Res, da je za to uporabil določene ukrepe, tako kot danes marsikeri politik.
Ali si pogledal komad od HZA-ja in poslušal začetek?
Preden začneš slikati, moraš imeti v konici čopiča srce, roko in misli!
Uporabniški avatar
risar_69
STRIPOHOLIK
Prispevkov: 9844
Pridružen: 14.04.2007 16:39:52
Kraj: Ljubljana

Odgovor Napisal/-a risar_69 »

Ko smo že odprli Leksikon Yu mitologije, pa naj omenim, da je v Srbiji ta knjiga vsaj dvakrat cenejša kot pri nas.
Predlansko leto sem zanjo v Novem Sadu odštel starih (3.000 sit), pri nas pa je bila skoraj (10.000sit) in mislim, da je še.
Če koga slučajno zanima, naj vpraša prek knjižare Alana Forda, če se da dobiti.

Slika

Za tiste, ki še ne vejo za kaj gre v knjigi (sem kar prepastiral tekst in je v srbhrv.):

Leksikon YU mitologije obasize preko cetiri stotine stranica povelikog formata; sasvim dovoljno da se u njemu nadju stotine onih spominjanih "podataka nase mladosti", poredjanih u vidu paraenciklopedijskih odrednica, razbacanih u abecednom sarenilu od cirkusa Adria do igre Zmurke. Vec i iz ovoga mozete videti da je Leksikon mesto pune kreativne slobode, prava ukoricena svetkovina internedisciplinarnosti: pojmovi u njemu obradjeni mogu biti i opstepoznati geografski toponimi i gradski kafici sa aurom, i znamenite istorijske licnosti i lokalni marginalci i luzeri, prevratnicki rok bendovi i turbonarodnjacke kemp-ikone, sitni djacki gadzeti i mitoloski JUS-automobili (fica ili tristac), seks-bombe (postoji cak odrednica "drkanje na zvezde"!) koliko i groteskni tres-zabavljaci, mali prehrambeni kultovi i alkoholni rituali, filmadzije i pisci koliko i ulicni usmeni tribuni, kultni bioskopi i pozorista, ali i opskurni pajzlovi u kojima se do prvih jutarnjih tramvaja miniralo socijalisticko cudoredje, blago bizarni "narodni obicaji" koliko i uporisne tacke urbanih plemena u onim dekadama u kojima su njihovi pripadnici bili "mladi i zdravi kao ruza", "kanonski" filmovi, knjige ili ploce koliko i sveprepoznatljivi polit-slogani, blesave i drazesno naivne TV-reklame koliko i muskobanjasti JNA-zargon ili pak ZUR-ovski "samoupravljacki" diskurs u svom poodmaklom autoreferentnom ludilu.

Za tiste, ki te knjige nimate, še malo branja, preden je knjiga nastajala.

Za generaciju koja se živo seća punđe Jovanke Broz, samoupravljanja i sletova, hrvatsko-srpski nostalgični pojmovnik na internetu biće pravo osveženje. Za mlade naraštaje eto prilike da saznaju koje su to male i velike stvari obeležile mladost njihovih roditelja

Ikonografija i leksikografija bivše Jugoslavije, rasterećena uzročno-posledičnog obrađivanja jediničnih pojmova, danas je u republikama i autonomnim pokrajinama koje su sačinjavale ovu nekad simpatičnu socijalističku federaciju čisti camp (engl. afektacija). Tako je Tito, omraženi komunistički lider koji je postavio temelje Kuće strave iz Devedesetih i postarao se da jednoumlje živi još dugo posle njegove smrti, postao simpatični čikica u belom koji se igrao sa svojim paunovima i družio se sa pionirima, ili veliki vladar izuzetnih diplomatskih sposobnosti, itd. Komunizam i njegova produžena ruka ne izgledaju više tako strašno sad kad su, nadajmo se, prohujali zauvek.

Na web-sajtu www.geocities.com/yu leksikon pokrenutom u Hrvatskoj krajem prošlog milenijuma u toku je akcija očuvanja kulturnog nasleđa bivše Jugoslavije iz perioda od 1945. godine do danas. Septembra prošle godine, nakon posete Vladimira Arsenijevića Hrvatskoj, ova akcija se proširila na Srbiju, a sredinom ove godine izdavačke kuće "Arkzin" i "Rende" pripremaju štampano izdanje pod nazivom "Leksikon YU-mitologije". Sve što ima kolektivnu ali i intimnu vrednost, sve što je činilo kulturnu svakidašnjicu u bivšoj Jugoslaviji, sve što je nestalo ili nestaje a vredi zapamtiti, ulazi u leksikon – kažu priređivači leksikona. Borosane, Kvisko, Crtani film u 19.15, "Mače, ideš kod Kljuz?", Krašove bajadere, "morava" bez filtera, spomenari i darkeri, šimike i "Buco" sir, partija i komiteti... svi oni karakteristični, smešni i apsurdni pojmovi koji su sačinjavali ex-YU svakidašnjicu nalaze se na ovom sajtu, i svi posetioci su pozvani da učestvuju u kreiranju karte kolektivne memorije. Priređivači najavljuju da će se uskoro pojaviti i knjiga istoimenog naslova.

"Štampano izdanje 'Leksikona YU-mitologije' pojaviće se u prodaji sredinom godine kao zajednički projekat dve izdavačke kuće, a u okviru edicije 'Ledolomac' ", kaže Vladimir Arsenijević, jedan od urednika ovog izdanja. "Suština ove edicije su kontakti sa autorima i izdavačkim kućama sa prostora bivše Jugoslavije. U Hrvatskoj postoji niz izdavača koji su po senzibilitetu veoma slični nama, a zajedničkim projektima i saradnjom postići ćemo veću i uzbudljiviju komunikaciju." Arsenijević kaže da je ideja za zajednički leksikon nastala prilikom njegove posete Hrvatskoj, gde su ga zamolili da u Srbiji "povuče što više ljudi za rukav da pišu pojmovnike". YU-pojmovnik, po Arsenijevićevim rečima, pišu obični ljudi, a javne ličnosti su zastupljene tek toliko da posluže kao podstrek posetiocima sajta. "Leksikon obrađuje jugonostalgiju, a ugao gledanja razlikuje se od republike do republike – jugonostalgija drugačije izgleda u Splitu, Kumanovu, Požarevcu, ili Bihaću." Arsenijević kaže da će pojmovi biti objavljeni na jeziku autora – ukoliko je autor iz Slovenije, pisaće na slovenačkom, iz Makedonije na makedonskom jeziku, itd. "Kako piše autor, tako ćemo objavljivati, naći će se ekavica i ijekavica na jednom mestu." "Leksikon YU-mitologije", bogato ilustrovan i u koloru, izaći će istovremeno u Hrvatskoj i Srbiji sa identičnim dizajnom. Vladimir Arsenijević kaže da će izdavačka kuća "Rende" pokušati da ostvari saradnju sa izdavačkom kućom "Moderna vremena" povodom "Antologije mlade srpske i hrvatske proze". "Cilj nam je da, između ostalog, pokrijemo čitav srpsko-hrvatski prostor, i ostvarimo multiplikovanje tiraža."

Dubravka Ugrešić, hrvatski priređivač veb sajta i urednik knjige u pripremi, podseća da "nema kulture bez kulturnog sjećanja i da se represija zaboravom osvećuje". Ova hrvatska književnica pokrenula je YU-leksikon u saradnji sa urednicima nekadašnjeg zagrebačkog magazina "Start" Ivanom Molekom i Dejanom Kršićem, sadašnjim urednikom izdavačke kuće "Arkzin". Polaznu osnovu autora ovog projekta predstavljala je teza da ne postoji leksikon domaće popularne kulture, artikulisani pojmovi koji bi pripomogli u definisanju našeg identiteta što, po mišljenju autora, današnja politička situacija jasno pokazuje. Priređivači sajta na kojem je postavljen interaktivni leksikon zamislili su ovaj projekat kao neku vrstu borhesovske enciklopedije, a od svojih saradnika, tj. od svakog posetioca sajta očekuju maštovitu obradu pojmova, mitova i fenomena iz jugoslovenske svakidašnjice (političke, ideološke, potrošačke, medijske itd.) od 1945. godine do danas. "U Amsterdamu 1996-97, gdje sam na amsterdamskoj slavistici predavala 'našu književnost', suočila sam se s apsurdnom situacijom", piše Dubravka Ugrešić u uvodu. "Naime, studenti su bili 'naši', većina njih izbeglice, a novi kontekst zahtijevao je od mene da 'našu' književnosti, 'naš' jezik, 'naše' kulturno naslijeđe podijelim prema novonastalim političkim pravilima. Apsurd se umnožavao, jer je 'naš' Danilo Kiš prema novim pravilima trebao spadati u srpsku književnost, a 'naš' Ivo Andrić u srpsku, hrvatsku i bosansku književnost."

A neko vickast dosetio se da definiše pojam "naši" na leksikon-sajtu, podelivši ga u grupe i podgrupe: "NAŠI – eufemizam za (bivše) Jugoslavene koji se nalaze vani, bez obzira iz koje bivše republike dolaze. Ova naizgled nedužna riječca dokazuje da je sav krvavi trud uložen u rastavljanje bivše Jugoslavije na sastavne dijelove bio jalov – iako se bivše republike SFRJ fizički jesu razdvojile jedna od druge, nisu se uspjele razdvojiti u glavi njihovih (bivših ili sadašnjih) stanovnika. Da je tome pouzdano tako, uvjerila sam se između ostalog kada sam prečula jednog Bad Blue Boysa, veterana Domovinskog rata i požrtvovanog Hrvata, kako kaže, citiram: 'Naših ima svugdje, i ovih i onih.' Drugim riječima, i ove iz Hrvatske i one iz drugih bivših jugoslavenskih republika, sve ih je nesvjesno posvojio riječcom – naši. Valja još napomenuti da se ova pridjevna zamjenica u goreopisanom značenju koristi isključivo samostalno, dakle kao imenica; kada se koristi kao pridjevna zamjenica u kombinaciji sa imenicom, kao npr. u sintagmi 'naša stvar', ona implicira nešto sasvim drugo. Sufiksalnom tvorbom od ove je imenice izveden poimeničeni pridjev naški, koji označava jezik kojim govore naši. Naški obično implicira neku varijantu hrvatskog ili srpskog jezika."

Tragovi tog vremena još su oko nas – sigurno negde u kući imate zaturenu crvenu pionirsku maramu, ili diplomu "Ivo Lola Ribar" (za šta to beše?) ćušnutu negde među starim školskim sveskama. Budite malo "kemp" i svoj predlog pošaljite na e-mail adresu yu.leksikon@planet.nl
Zadnjič spremenil risar_69, dne 09.02.2008 23:18:11, skupaj popravljeno 3 krat.
Preden začneš slikati, moraš imeti v konici čopiča srce, roko in misli!
Uporabniški avatar
Gusar
Prispevkov: 2298
Pridružen: 19.10.2006 0:07:01
Kraj: Ptuj

Odgovor Napisal/-a Gusar »

Ja sem pogledal ta komad ja.
Hja kaj naj rečem :o
Stalno se pač najdejo idealisti in optimisti in to je pozitivno ampak realnost pa je...
Pač v socializmu je pač teorija zvenela hudo lepo in pravično, medtem ko je bila praksa čist nekaj drugega :roll:
Jaz bi tudi rad, da se "jugovići" nebi razšli na taki način, a vsi poznamo zgodovino tako da...
Jugoslavija naj kar lepo počiva v miru 8)
GOTOF JE!
Uporabniški avatar
risar_69
STRIPOHOLIK
Prispevkov: 9844
Pridružen: 14.04.2007 16:39:52
Kraj: Ljubljana

Odgovor Napisal/-a risar_69 »

Ma ja, to je preteklost-je že na smetišču zgodovine.
Fino je pa malo ponostalgirati.
Preden začneš slikati, moraš imeti v konici čopiča srce, roko in misli!
Uporabniški avatar
risar_69
STRIPOHOLIK
Prispevkov: 9844
Pridružen: 14.04.2007 16:39:52
Kraj: Ljubljana

Odgovor Napisal/-a risar_69 »

Ja, engega takega z jajci bi tudi mi rabili.
http://www.truveo.com/Josip-Broz-Tito-k ... /765282447
:lol:
Že tu je bil vizionar in je vedel, da bo šlo vse k hudiču.
Preden začneš slikati, moraš imeti v konici čopiča srce, roko in misli!
Uporabniški avatar
risar_69
STRIPOHOLIK
Prispevkov: 9844
Pridružen: 14.04.2007 16:39:52
Kraj: Ljubljana

Odgovor Napisal/-a risar_69 »

Ok, pa še tale:
Ko je bil Tito pri papežu, mu je ta omogočil direktno zvezo z mamo v nebesih.
Mama ga vpraša " kako si kaj Jožko, si se izučil, imaš službo, kako živiš?"
On odgovori " mama imam hiše po celi Jugoslaviji, imam ladje imam otok in vse kar si želim."
Mama nekoliko tišje " samo pazi se sinko, da te ne dobijo KOMUNISTI"....
:D
Preden začneš slikati, moraš imeti v konici čopiča srce, roko in misli!
Uporabniški avatar
risar_69
STRIPOHOLIK
Prispevkov: 9844
Pridružen: 14.04.2007 16:39:52
Kraj: Ljubljana

Odgovor Napisal/-a risar_69 »

Tale komad že iščem dolgo časa, pa evo ga
http://www.youtube.com/watch?v=wD7o1QWQFhY
Jebiga, meni je še vedno všeč.
Preden začneš slikati, moraš imeti v konici čopiča srce, roko in misli!
Uporabniški avatar
gagi
Prispevkov: 189
Pridružen: 03.07.2005 21:55:58
Kraj: Vršac. Južni Banat, Vojvodina

razno

Odgovor Napisal/-a gagi »

Dobro, lepo je nekad se setiti bivse nam drzave, ja mojoj deci rado pricam o proslim vremenima, ali tako je moralo da bude, sami smo hteli da imamo svoje drzave i sad sta je tu je, mozda nismo svi to hteli, ali tako je....
Secam se bas kad vidim ovaj zdenka sir, pa uhvatim sebe kad kupujem u prodavnici bilo koji sir, ja trazim:"Dajte mi jedno pakovanje zdenka sira!", a radi se o bilo kojem drugom siru, sta ti je navika?
Onda kad mi sin ide na turnire u stonom tenisu u Zagreb, ja mu objasnjavam kako onda nije trebao pasos i da je nekad to bilo sve zajednicko, ali danasnja omladina nema taj osecaj, oni odrastaju u sasvim drugom vremenu!
Ja jos uvek odrzavam kontakte sa drugovima iz bivse Juge i rado se secamo proslih dana, dakle, uhvatim sebe da u glavi jos nisam raskrstio da smo sad svi posebno, lepo mi je da se setim onih dana, drugova iz vojske, pa i pionirskih marama, eto jos uvek imam kod kuce veliku zastavu Jugoslavije sa petokrakom, imam i knjige o Titu koje nisam bacio, imam i diplomu Ivo Lola Ribar, koju sam dobio na takmicenju iz Istorije u setom razredu osnovne, tema je bila :"Tito, revolucija, mir!", dobro se secam.
Da ne duzim vise, izgleda da sam ja Jugonostalgicar, iako se trudim da to izbrisem iz glave, ali ne ide..... :wink: :wink:
Kaži Lali šta ti fali, sve će Lala da nabavi !!!
gregorbikupil
Prispevkov: 1413
Pridružen: 23.11.2006 15:52:08

Odgovor Napisal/-a gregorbikupil »

izgubljeni (u vremenu)

Ima nas još..!!!
Uporabniški avatar
gagi
Prispevkov: 189
Pridružen: 03.07.2005 21:55:58
Kraj: Vršac. Južni Banat, Vojvodina

razno

Odgovor Napisal/-a gagi »

Pa moglo bi se reci i tako, da smo izgubljeni u vremenu, ali eto ovi stripovi nas vezuju sa tom zajednickom ljubavlju prema njima, eto to je ono sto je ostalo od ex Juge, stripovi i stripofili kojima nije bitno sta je ko po nacionalnosti, nego su im bitni dobri i posteni ljudi sa kojima uspesno saradjuju i sa kojima se druze!
Moji prijatelji i kumovi ovde u Vrscu se prosto cude sto ja izmedju ostalog skupljam i slovenacke stripove! :wink:
Kaži Lali šta ti fali, sve će Lala da nabavi !!!
Uporabniški avatar
horex2
STRIPOHOLIK
Prispevkov: 2347
Pridružen: 28.02.2006 15:23:46
Kraj: trbovlje

Odgovor Napisal/-a horex2 »

:cry_lol: ,a si zamisliš,da bi slovenci zbirali samo slo stripe,hrvati....,srbi......,makedonci.....
polomija
horex je zakon, pa reno tud...
Uporabniški avatar
gagi
Prispevkov: 189
Pridružen: 03.07.2005 21:55:58
Kraj: Vršac. Južni Banat, Vojvodina

razno

Odgovor Napisal/-a gagi »

horex2 napisal/-a::cry_lol: ,a si zamisliš,da bi slovenci zbirali samo slo stripe,hrvati....,srbi......,makedonci.....
polomija
Ma ne mislim, ovde je mnogima cudno sto uopste skupljam bilo kakve stripove, a onda se pitaju kako to da skupljam i slovenacke, jer ovde malo njih razumeju slovenacki jezik! :P :P :wink:
Kaži Lali šta ti fali, sve će Lala da nabavi !!!
Uporabniški avatar
horex2
STRIPOHOLIK
Prispevkov: 2347
Pridružen: 28.02.2006 15:23:46
Kraj: trbovlje

Odgovor Napisal/-a horex2 »

sej mal heca MORA bit...
:king:
horex je zakon, pa reno tud...
Odgovori