Mister No

Vse v zvezi s stripi.

Moderatorji: TomDarjangCortoTornadoMioke

Odgovori
Uporabniški avatar
Corto
Moderator STRIPOHOLIK
Prispevkov: 6191
Pridružen: 25.01.2005 20:30:25
Kraj: Škofja Loka
Kontakt:

Re: Mister No

Odgovor Napisal/-a Corto »

Nobody napisal/-a:
Gusar napisal/-a: In ja, kot je že omenil Bloch, številke #56-PROROK nisem analiziral zato, ker je omenjena epizoda ena od tistih petih epizod, ki jih LMS iz takšnih ali drugačnih razlogov nikoli ni objavil. :o
Poleg ,,Prorok,, epizode, katere so še tiste štiri, ki niso bile izdane v LMS?
Še teh 5, številke so po Libellusu:
43 Ledeni Pakao
44 Izgubljena utvrda
45 Fantom u Operi
46 Uskrsnuli
87 Sedmorica sa “Santa Cruza”
Uporabniški avatar
Poli 78
STRIPOHOLIK
Prispevkov: 8096
Pridružen: 23.10.2007 12:52:48
Kraj: Ljubljana

Re: Mister No

Odgovor Napisal/-a Poli 78 »

Anything is possible
Be the Change You Want to See
wer
Prispevkov: 1796
Pridružen: 21.08.2008 9:56:12

Re: Mister No

Odgovor Napisal/-a wer »

Corto napisal/-a:Meni je trenutno Mister No najboljši Bonellijev serijal. V prvih 200 številkah je večina epizod vsaj zelo dobrih in veliko res odličnih.
Zadnje čase sem ponovno prebral kar precej teh starejših epizod in me je ponovno malo navleklo še na ostale Bonellije.

Izglancal sem tudi kolekcijo italijanskih Mister No-jev, tako da imam zdaj prvih 200 originalnih številk v res lepo ohranjenem stanju, poleg tega pa še kakšnih 25 do 30 Libellusovih knjig.
Meni je tudi Mister No med boljšimi serijali. Tega sem pa res vedno rad prebral, še zdaj ga včasih ko vzamem kako starejšo številko v roke. Pa tudi novi izdani Libellusovi knjigi sem z zanimanjem prebral in sem bil kar presenečen. Pozitivno.
Zraven pa še Ken Parker, ki sem ga v otroštvu preskočil in ga bom sedaj nadoknadil, pa obvezno Tex in Zagor. Pa tudi kriminalke v slogu Julie (žal ne izhaja več pri Darkwoodu) in Nick Raider vedno rad preberem. Od krajših serijalov pa mi je bil všeč Damian.
play it again
melona
Prispevkov: 86
Pridružen: 07.03.2007 21:23:21

Re: Mister No

Odgovor Napisal/-a melona »

Se strinjam. Serijal Mr.No-ja, bi se moral končati po afriški avanturi. Ali pri številki 200 recimo. Vse izdano po tej številki je, vsaj zame neberljivo. In predvsem absurdno je, kako trmasto je Bonelli, kljub slabim odzivom, ter slabimi kritikami vztrajal še naslednjih,skoraj 200 številk. Podoben problem imajo skoraj vsi junaki Bonellija. Skoraj vse serije, bi morali ugasniti pri 100 ali 200 številki, ali še bistveno prej.
Uporabniški avatar
Poli 78
STRIPOHOLIK
Prispevkov: 8096
Pridružen: 23.10.2007 12:52:48
Kraj: Ljubljana

Re: Mister No

Odgovor Napisal/-a Poli 78 »

Ampak potem Tex ne bi postal "inštitucija" pri naših sosedih, če bi se ga odkrižali že nekje pri 200. številki. :angel:
Seveda pa je res, da VSI daljši serijali sčasoma zvodenijo. Največ, kar se lahko zgodi ne nek nov obrat, pristop ali reboot. Ob seveda občasnih še vedno dobrih zgodbah. Tudi Ken Parker bi verjetno danes ne bil to kar je, če bi ves čas izhajal vsak mesec, ne glede na to, kar imata avtorja za povedati (torej še več vsiljenih kratkih (med)zgodbic in pa še več drugih avtorjev, da bi se roki ulovili). Sam sem vedno za kvaliteto pred kvantiteto, a žal to ni poslovna mantra založnikov in oz. avtorjev. Morda redko, redko katerega.

Če se vrnem na junaka tega topica, tudi pri našem Jerryju je še kako viden padec kvalitete po že omenjenem "afriškem delu". Res se še vedno najdejo tudi dobre zgodbe, a vse preveč je bilo šodra. Da o sami spremembi kvalitet in "kvalitet" junaka ne govorim (npr. v "ameriškem delu", ko razmišlja o samomoru in je na splošno zelo potolčen, sesut in brez energije, čez daljše št. epizod, žal ne na račun kvalitete ali nečesa novega, drugačnega).
Tudi poizkus s specijalci se žal ni izšel, pa bi lahko pričakovali, da bodo pa že naredili eno samo kvalitetno epizodo letno.
Anything is possible
Be the Change You Want to See
Uporabniški avatar
Gusar
Prispevkov: 2298
Pridružen: 19.10.2006 0:07:01
Kraj: Ptuj

Re: Mister No

Odgovor Napisal/-a Gusar »

Me veseli, da je spet malo oživela debata na tem topicu :)
@Corto
Sem se odločil, da bom res v kratkem nadaljeval to analizo, ne bom pa nič kompliciral glede kronologije pri eni sami številki, bom kar nadaljeval z številko #69 in potem vse tako do konca LMS, številko #68 pa bom že napisal, če oz ko bom prišel do nje :mrgreen:
Je pa moje mnenje, da je pilotov serial tam nekje do konca t.i Afriške sage res na zelo visokem nivoju,še posebaj v primerjavi z ostalimi dolgoletnimi italijanskimi seriali; mogoče je v prvih 200 številkah samo enih 4-5 slabih epizod, pa še to ne toliko zaradi same zgodbe kot zaradi groteskne risbe Maraffe :no:
Vsekakor zelo dober serial, in prav jezi me, da na kiosku ni mogoče dobiti MN, serijsko pa se štancajo in očitno tudi prodajajo že desetič ene in iste zagijeve epizode :roll:
GOTOF JE!
Uporabniški avatar
Corto
Moderator STRIPOHOLIK
Prispevkov: 6191
Pridružen: 25.01.2005 20:30:25
Kraj: Škofja Loka
Kontakt:

Re: Mister No

Odgovor Napisal/-a Corto »

Super, čakamo na nove analize.
Meni Maraffa ni tako slab, še slabša sta recimo Donatelli in Muzzi, kar se Mister No-ja tiče.
Poleg odličnih prvih 200 številk, bi dodal še prvih 7 specijalov v obvezen izbor, vsi so delo dvojca Nolitta & Diso.
Uporabniški avatar
Gusar
Prispevkov: 2298
Pridružen: 19.10.2006 0:07:01
Kraj: Ptuj

Re: Mister No

Odgovor Napisal/-a Gusar »

Evo, tako kot sem pred dnevi že pisal o tem, danes nadaljujem s temi mojimi analizami :)
Tako kot vse nas tudi mene baše ta ljubi čas, ki ga vedno zmanjka, ampak kljub temu imam plan, da vsak dan naredim eno analizo/primerjavo med LMS oz Libellusom in sicer je danes na vrsti številka #69, ki jo je Dnevnik objavil v LMS številkah #894-NOĆ MAČETA, #895-KUĆA BOGOVA, #896-POGLAVICA BONAMPAK in #897-MASKIRANI HEROJ, Libellus pa je to precej dolgo epizodo(368 strani) objavil v knjigi #69-OSVETNIK IZ BONAMPAKA.

LMS #894
LMS: stran 13, med drugo in tretjo pasico manjkata 2 slikici(ena pasica) in sicer lahko to izrezano pasico najdejo v Libellusovi knjigi na strani 19(prva pasica).
LMS: med stranema 22 in 23 je izrezana kar ena cela stran(6 slikic); Libellus, stran 29.
LMS: med stranema 32 in 33 je spet izrezana cela stran(5 slikic); Libellus, stran 40
LMS: zanimivost na strani 65, kjer je prikazan spopad med delavci in, kjer so dnevnikovi cenzorji izbrisali mačeto in potem izpade tako, kot da je tistega delavca, ki ge ja zadela mačeta po dnevnikovi verziji izpade, kot da ga je zadel infarkt oz je padel kar sam od sebe :o , celotno originalno sceno lahko sicer vidimo v libellusovi knjigi na strani 73.
LMS: še ena zanimivost, ki se spet nanaša na mačete, na strani 68(Libellus stran 76) je prikazan možakar, ki je zaboden z mačeto v hrbet, ampak dnevnikovi cenzorji so originalno, konkretno mačeto zmanjšali na raven malega pipca :mrgreen:

LMS #895
LMS: med stranema 3 in 4 manjka 1 pasica(2 slikici); Libellus, stran 105, zadnja pasica.
LMS: med stranema 11 in 12 manjka 1 slikica; Libellus, stran 117, zadnja slikica.
LMS: med stranema 12 in 13 manjka ena cela stran(5 slikic); Libellus, stran 119.
LMS: zanimivost na strani 25, kjer so dnevnikovi cenzorji spremenili cilj krogle, kajti bolje, da je človek zadet v prsi kot pa sredi čela :mrgreen: ; originalna slikica je sicer na strani 132, zadnja.
LMS: med stranema 25 in 26 manjka spet ena cela stran(4 slikice); Libellus, stran 133.
LMS: stran 38, med drugo in tretjo pasico manjkajo 2 pasici(4 slikice); Libellus, stran 146, zadnja pasica in stran 147, prva pasica.
LMS: med stranema 38 in 39 manjka ena pasica(2 slikici); Libellus, stran 147, zadnja pasica.
LMS: med stranema 45 in 46 manjka spet cela stran(5 slikic); Libellus, stran 155.
LMS: med straname 65 in 66 manjka ena cela stran(4 slikice); Libellus, stran 176.
LMS: med stranema 77 in 78 manjka ena cela stran(4 slikice); Libellus, stran 189.

LMS #896
LMS: med stranem 3 in 4 manjka 1 slikica; Libellus, stran 208, zadnja slikica.
LMS: med stranema 5 in 6 manjka 1 slikica; Libellus, stran 215, zadnja slikica.

LMS #897
LMS: zanimivost na 3 strani, kjer je cela stran(3 slikice) identična strani 89 iz prejšnje LMS številke.
LMS: stran 12, med prvo in drugo pasico manjka še ena pasica(2 slikici); Libellus, stran 308, druga pasica.
LMS: med stranema 12 in 13 manjkajo 2 pasici(3 slikice); Libellus, stran 309, druga in tretja pasica.

In to je to. Dnevnik je pri tej epizodi črtal celih 7 strani oz skupaj 48 slikic, kar mogoče pri dobrih 350 straneh ni tako hudo, ampak je pa problem, da so črtani določeni precej pomembni detajli oz, kdor bo to zgodbo pozorno bral v dnevnikovi verziji bo opazil kar velike luknje oz nelogičnosti :o
Skratka, led je spet prebit, jutri pa verjetno nova epizoda :D
GOTOF JE!
melona
Prispevkov: 86
Pridružen: 07.03.2007 21:23:21

Re: Mister No

Odgovor Napisal/-a melona »

Gusar, vsaka ti čast za te analize. :baw:
Takole bi lahko seciral komplet ZS in LMS. Dejstvo je, da so skoraj vsi izdani stripi v teh dveh edicijah, zmasakrirani. Retuširana ter izbrisana orožja, spremenjena besedila, posamezne slikice izbrisane, manjkajo cele strani,uničene naslovnice.......Če odmislimo vso nostalgijo, ki jo posamezniki čutimo ob ZS in LMS, so dotični stripi, predvsem zaradi tega, eno navadno s***** in to v vseh segmentih. Je pa zanimivo, kako se spretno skriva ter prikriva vse tiste idiote, ki so vsa tista leta v redakciji ter izdaji ZS in LMS, desetletja to počeli. Nisem uspel najti niti eno ime debila, ki je zavestno seciral te stripe. Govori se le o neki urednici, ki naj bi bila zelo zaplankana, drugače so pa o imenih vsi tiho kot riti. Ve se edino za risarje naslovnic, ki so še posebej s svojo diletantskimi risbami, uničevali obe edicije, razne Mikice(Miodrag Mikica Ivanović) in ostali nesposobni sralci. Žal, pri ubijanju stripov v tistem času, tudi MR.NO ni izjema. To dokazujejo tudi tvoje analize in to na žalost vseh, ki smo že takrat te stripe prebirali.
Uporabniški avatar
Corto
Moderator STRIPOHOLIK
Prispevkov: 6191
Pridružen: 25.01.2005 20:30:25
Kraj: Škofja Loka
Kontakt:

Re: Mister No

Odgovor Napisal/-a Corto »

Ne pozabimo pri ZS/LMS še na zanič papir, razpadanje stripov zaradi slabega lepila, tisk je bil ali preveč črn in zapacan ali pa bled in sivkast.
Na zadnji strani pa v barvi reklama za proteine :)
melona
Prispevkov: 86
Pridružen: 07.03.2007 21:23:21

Re: Mister No

Odgovor Napisal/-a melona »

Točno tako. :cry_lol:
Uporabniški avatar
Gusar
Prispevkov: 2298
Pridružen: 19.10.2006 0:07:01
Kraj: Ptuj

Re: Mister No

Odgovor Napisal/-a Gusar »

@Melona
Ja, hvala za vzpodbudne besede, nekaj se pomalem trudim, da spravim to zadevo do konca :)
Kot si rekel, nostalgija igra pri ZS/LMS veliko vlogo, ampak ko se malo poglobiš oz edicije malo primerjaš pa res vidiš, kako so večino epizod pomalem rezali oz določene kar masakrirali.
Verjetno bi bilo res zanimivo, če bi lahko naredil analizo vseh istih epizod iz ZS/LMS in pozneje izdaj Libellusa, SA, Ludensa...ampak to je praktično misija nemogoče, sam bi lahko podobno kot sedaj za pilota naredil analizo epizod Zagorja, kajti MN in Zagor sta edina junaka, katerih epizode iz ZS/LMS imam skoraj popolne, dočim sem pri ostalih junakih dokaj slab, tako da ostajam pri pilotovih epizodah :mrgreen:
No, pa nadaljujmo danes s knjigo #70, ki jo je Libellus izdal pod naslovom UBOJICA IZ SJENE, Dnevnik pa je to epizodo izdal v poznih 80-ih in sicer v LMS številkah #900-GOSPODARICA TAJNE, #901-UBICA IZ SENKE in #902-KRUNSKI SVEDOK.

LMS #900
LMS: med stranema 36 in 37 manjka ena pasica(2 slikici); Libellus, stran 43, zadnja pasica.

LMS #901
LMS: stran 3, med prvo in drugo pasico manjka še ena pasica(2 slikici); Libellus, stran 101, druga pasica.
LMS: stran 38, med prvo in drugo pasico manjka ena slikica; Libellus, stran 136, zadnja slikica.

LMS #902
LMS: med 3 in 4 stranjo manjka ena pasica(2 slikici); Libellus, stran 199, zadnja pasica.

In to je to. Recimo pri tej epizodi pa je Dnevnik izrezal "samo" 7 slikic oz eno stran, kar je praktično nič, mi je pa padlo v oči, da je v libellusovi(originalni) verziji "glavni junak" imenovan Pieter Bogghedal-Bog, v dnevnikovi verziji pa Piter Bagedal-Bag, samo ena različna črka, ampak ni enako, če je možakarju ime Bag oz Bog :mrgreen:
Ta epizoda sicer objektivno ne spada med neke vrhunce seriala, je pa meni emocionalno precej pri srcu, kajti #900-GOSPODARICA TAJNE je v bistvu prvi strip, za katerega se spomnim, da sem si ga sam kupil in sicer kot 7-8 letni mulc, enkrat avgusta leta 89-90 na eni trafiki v Omišalju na Krku 8)
GOTOF JE!
Uporabniški avatar
Gusar
Prispevkov: 2298
Pridružen: 19.10.2006 0:07:01
Kraj: Ptuj

Re: Mister No

Odgovor Napisal/-a Gusar »

Danes nadaljujemo z novo epizodo, in sicer je to libellusova knjiga #71-IZAZOV U PANTANALU, ki jo je novosadski Dnevnik objavil v kar petih LMS številkah #905-DVOBOJ NA PANTANALU, #906-VRATA PAKLA, #908-OBMANA, #909-AVET SA RIO KUJABE in #910-OSVETA KAPETANA TEKSEJRE.
Omenjena epizoda je praktično pri vseh ljubiteljih MN med top 10, mogoče celo top 5 celotnega seriala in, če se ne motim tudi druga najdaljša zgodba v celotnem serialu s kar 425 stranmi, več jih ima samo epizoda iz afriške sage MAU-MAU in sicer 429.

LMS #905
LMS: stran 97, med prvo in drugo pasico manjka še ena pasica(2 slikici); Libellus, stran 97, druga pasica.
LMS: stran 97, med drugo in tretjo pasico manjka ena slikica; Libellus, stran 98, prva slikica.

LMS #906
LMS: stran 95, med prvo in drugo pasico manjka ena pasica(2 slikici); Libellus, stran 195, druga pasica.

LMS #908
LMS: stran 3, še pred prvo slikico manjka še ena slikica; Libellus, stran 196, zadnja slikica.
LMS: stran 95, med drugo in tretjo pasico manjkata dve zaporedni slikici; Libellus, stran 293, zadnja in stran 294, prva slikica.

LMS #910
LMS: še pred prvo slikico manjkajo 2 pasici(3 slikice); Libellus, stran 392.

V tej zelo dolgi epizodi pa je Dnevnik izbrisal "samo" 11 slikic, kar je v bistvu le 2 strani oz v bistvu pri taki dolžini praktično nič, pa še to dejansko niso brisali nič posebaj bistvenega, kar bi vplivalo na zgodbo, kar je pohvalno. Po eni strani je tudi presenetljivo, da niso brisali še kaj več, glede na to, da je sama epizoda na momente precej nasilna, že skoraj brutalna, je pa tudi res, da se vidi da je Dnevnik nekje po številki #800 že precej omilil to svojo cenzuro.
GOTOF JE!
Uporabniški avatar
Gusar
Prispevkov: 2298
Pridružen: 19.10.2006 0:07:01
Kraj: Ptuj

Re: Mister No

Odgovor Napisal/-a Gusar »

Danes je na vrsti epizoda #72, ki jo je Libellus objavil v številki 72 pod naslovom RIJEČNO ZLATO, Dnevnik pa je to zanimivo epizodo objavil v LMS številkah #912-ZLATA REKA, #913-VESELA UDOVICA :mrgreen: in #914-BEZIMENI PROTIVNIK.

LMS #912
LMS: med stranema 55 in 56 manjka ena slikica; Libellus, stran 61, zadnja slikica.

LMS #913
LMS: stran 3, med prvo in drugo pasico manjka še ena pasica(2 slikici); Libellus, stran 101, druga pasica.
LMS: med stranema 28 in 29 manjka ena cela stran(5 slikic); Libellus, stran 127.
LMS: stran 55, mede drugo in tretjo pasico manjka ena slikica; Libellus, stran 159, prva slikica.
LMS: med stranema 56 in 57 manjka ena cela stran(6 slikic); Libellus, stran 161.

LMS #914
LMS: stran 3, še pred prvo slikico manjka ena pasica(2 slikici); Libellus, stran 201, prva pasica.
LMS: med stranema 10 in 11 manjka ena stran(6 slikic); Libellus, stran 209.
LMS: med stranema 24 in 25 manjka ena cela stran(6 slikic); Libellus, stran 224.

In to je to. Za razliko od prejšnjih dveh epizod je ta epizoda spet malo bolj rezana in sicer za enih 6 strani, so pa cenzorji za razliko od katerih prejšnjih epizod lepo pustili križe v cerkvi in na pokopališču. Je pa ta epizoda precej nenavadna, že kar bizarna, kar mogoče niti ni presenečenje, če vemo, da je avtor Tiziano Sclavi, ki ga bolj poznamo pri Dylan Dogu in tudi Zagorju(Divovi dobra i zla/Demoni ludila).
GOTOF JE!
Uporabniški avatar
horex2
STRIPOHOLIK
Prispevkov: 2347
Pridružen: 28.02.2006 15:23:46
Kraj: trbovlje

Re: Mister No

Odgovor Napisal/-a horex2 »

koliko pa je bilo no-jev v lms in ali kdo ve, koliko jih bo ižšlo še v libelusu?
horex je zakon, pa reno tud...
Odgovori