Stripburger (Forum Ljubljana)

Vse v zvezi s stripi.

Moderatorji: TomDarjangCortoTornadoMioke

Odgovori
BuDi
STRIPOHOLIK
Prispevkov: 7037
Pridružen: 21.01.2005 19:19:44
Kraj: 1000 Ljubljana

Stripburger (Forum Ljubljana)

Odgovor Napisal/-a BuDi »

da nadaljujem iz teme v kateri to nima kaj iskati....

Tudi za mainstream strip bi se dobilo subvencije, če bi kdo naredil zadevo s pomembno kulturno vrednostjo - kar oni predstavljajo kulturnem ministrstvu. da Stripburger je.

Seveda ne moreš dobiti subvencije za Bonellija, jo pa bi lahko s pametno predstavitvijo dobil za Vallianta, pa za Crazy Cat... itd, itd...

Nihče me ne bo prepričal, da je alternativa bolj vredna in si nje izdaje bolj zaslužijo državni denar od umetnosti mainstreamovcev kot je Moebius ali pisanj takih kot je Alana Moore.

Morda bo kdo rekel da Stripburger podpira slovenske avtorje... že mogoče... ampak koliko slovenskih avtorjev je sploh v povprečnem Stripburgerju ? - In kdaj ste naprimer videli nazadnje izdan slovenski mainstream strip (če odštejemo izdaje Mladine, ki so tudi samo pogojno mainstream)... morda nekje 1989 v izdaji Kluba devete umetnosti ? ... alternativni pa izidejo večkrat letno. Kje se imajo možnost izkazati slovenski avtorji, ki dejansko "lepo rišejo" in ne delajo samo na "sporočilu" ?

Sicer pa ni prav, da tisti, ki ne maramo take umetnosti krivimo Stripburger... mogoče bi druga stran rabila samo nekoga z idejo, vizijo, zanosom, voljo in jajci... - kar Metelkovci brez dvoma imajo (vsaj zadnje troje, vizij in idej se mi zdi da so ni več dosti) - Tako pa izpade kot, da si želimo, da še sosedu krava crkne.

Torej... pomen Stripburgerja je precej precenjen, ampak ni sam krvi... kriva je druga stran, ki ne ponuja alternative.
Sve što znam o životu…odabrao je Đelo Hadžiselimović.
Registriraj.si domeno.
sigismundus
STRIPOHOLIK
Prispevkov: 1472
Pridružen: 08.02.2005 15:16:02

Odgovor Napisal/-a sigismundus »

všeč mi je tema
provokativna, veliko ljudi bo na smrt užaljenih
ampak edino tako se lahko nekaj premakne

takole bom rekel: pomen stripburgerja za slovensko strip sceno je negativen

ko so nekega kritika na zm comics vprašali za stripburger, je rekel: aha, to je tista revija, ki izhaja v sloveniji, ki ima polovico uredništva hrvaškega in objavlja srbske stripe

no, ne velja sicer v celoti, ampak tako je to
tako vidijo drugi

slovenija ima v svetu stripa dve naravni nesreči. ena je stripburger, druga je ervin rustemagić
nobeden za slovenski strip ni naredil ničesar
razen škode

meni se postavlja vprašanje, kako lahko neka revija dobiva subvencijo slovenskega kulturnega ministrstva, če sploh ne objavlja stripov v slovenščini
jaz sem jim to že osebno rekel, pa sem dobil odgovor, da je vpis v strip kaligrafsko delo in ga ne morejo prevajat in spreminjat v slovenščino
no, vsak dan se človek lahko kaj novega nauči

mislim, da jim gre predvsem zato, da so zaposleni
s samim sabo

no, zdi se mi sicer, da niste brali ali pa vas ne zanima moj intervju v mladini, kjer sem nekaj o tem že rekel

torej:
http://www.mladina.si/tednik/200607/cla ... max_modic/

torej, imamo stripburger, ki izhaja ravno v tolikšni nakladi, da lahko dobiva subvencijo
ker če bi postal uspešen, bi izgubil dotacijo
tega pa se najbolj bojijo
avtorjev ne plačujejo
denar porabijo za promocije in izlete
vtis, ki ga delajo na ljudi, kaj je strip, pa je negativen

torej, imamo tudi rustemagića
ki ima pravice za celo morje svetovnih stripov
ki ima lastno tiskarno, privatne firme v sloveniji, na nizozemskem in v ZDA
ki se poserje na slovensko strip sceno
ki je dobil slovenski potni list kot kulturnik s področja stripov v pričakovanju, da bo kaj naredil v sloveniji
naredil ni nič
razen malo samoreklame s Kubertovim stripom
preprečil je objavo Dylana Doga, kratkih epizod v Mladini, ker je postavil enormne cene za objavo
uničil je štajerski poskus izdajanja stripov, ko je bil uničen cel šleper stripov Caatinge, ki so jih razrezali, ker ni dovolil vezave v albume
ker pač to ni bilo v pogodbi
čeprav smo mu plačali avtorske pravice in se že dogovarjali za nove projekte
izdajatelj je bankrotiral, sponzorji so se ob tej norosti umaknili, projekt propadel
nameravali smo s šleparjem po glavnih mestih zastonj razvoziti caatingo in jo deliti ljudem, kot prvi album nove serije
drugi je bil na programu manara
z uničenjem celotne naklade se je sesulo vse
ostalo je samo trideset albumov, ki sem jih sam pripravil za novinarsko konferenco, ki je nikoli ni bilo

torej, slovenci imamo dve naravni nesreči
stripburgerja in ervina rustemagića
od tega se ne bomo opomogli še vsaj desetletje
če ne dveh
dosedaj je bilo eno že itak premalo

uh, pa da ne boste mislili, da bo ministrstvo dalo dotacijo novemu izdajatelju mainstream stripa
rekli bodo, saj že imamo stripburger
saj že dajemo denar
Uporabniški avatar
macon
STRIPOHOLIK
Prispevkov: 3004
Pridružen: 24.12.2005 23:11:43
Kraj: Škofja Loka

Odgovor Napisal/-a macon »

"Halooo, kaj si pa ti za en faktor da tako žališ Stripburger. Edino "revijo" ki izdaja stripe v Sloveniji neprekidno že več kot 15 let!!! To je kolektiv ki praktično ŽIVI za strip. Me zanima kaj si ti naredil za strip v Sloveniji. Verjetno nič! Razen to da si kupoval Alan Forda."


"Če že ne nič drugega vsaj nisem prejel denarja za promocijo stripa in ga nato zapravil za zadeve, ki ljudi odvračajo od stripa."


"Meni se tudi zdi, da bolj živijo zato, da jim uspe pridobit državno podporo... kot pa resnično za strip. Mogoče pa se motim."


"fantje, ne pretiravajte. Če ne marate stvari, ki jih oni izdajajo še ne pomeni da ne delajo v redu in pošteno. Denar so pridobili na pošten način in zgleda do so tisti ki ga dajejo z njihovim delom zadovoljni. in oni NE dobivajo subvencij za izdajo mainstreama."




Tukaj se moram oglasiti. kot bivši insider Stripburgerja vem o tej skupini dovolj, da lahko napišem marsikaj. Če je kriterij, kaj sem naredil za strip, potem tudi smem pisati. Stavek o kolektivu, ki ŽIVI za strip je naiven. Nekoč je ta ideja tam bila prisotna, predvsem prva leta, ko ni bilo kaj prida sredstev in je bilo treba vlagati veliko lastnega dela in odnosa, da se je sploh kaj naredilo.

Že več let se vsaj del tega kolektiva, t.j. tisti, ki so najbolj izpostavljeni, trudijo čimbolj živeti OD stripa in NA njegov račun. Tukaj uporabljajo marsikateri način, za zviševanje "kredibilnosti" (ki prinaša sredstva, ki se potem tudi prijateljsko delijo) predvsem medijske flance in PR spretnosti. Seveda poleg izdaj, ki zame niso tak silen kvalitetni vrh, kot se Stripburger rad ponaša in se bom potrudil razložiti zakaj.

Stripburger je ozek krožek, KLIKA v negativnem pomenu. V Sloveniji ne obstaja stripovska kritika, samo PR-ovske predstavitve in potreba, da se komu ne zameriš, kar bi se, če bi poskusil ovrednotiti njegovo početje. Zato nikjer kritiškega zapisa o Stripburgerju (kot o še marsičem/ marsikom v stripu).

Predstavitvene "čarovnije" so mogoče pošten način za pridobivanje sredstev, danes je vse mogoče in v redu (anything goes). Tisti, ki delijo subvencije pa o stripu nimajo pojma. Stripburger je od ministrstva dobil subvencije, ko je imel za seboj več let izhajanja in tiskane izdaje za pokazat, ko ga je prenehal subvencionirat slovenski SOROS, ki se je umaknil iz prebogate Slovenije, je pa v devetdesetih podprl ogromno najrazličnejše umetniške produkcije. Predvsem neakademske.

Nekako tako kot Macan na Hrvaškem, ki je dobil subvencijo potem, ko je s svojim denarjem izdal prvih 6 številk Q-ja (nisem povsem prepričan, če šest).

Nadaljeval bom s komentiranjem Sigismundusovega pisma in tam napisal več.
Uporabniški avatar
macon
STRIPOHOLIK
Prispevkov: 3004
Pridružen: 24.12.2005 23:11:43
Kraj: Škofja Loka

Odgovor Napisal/-a macon »

Stripburger je poskus predstavljanja stripovskega MODERNIZMA. V umetnosti 20. stoletja se je dogajalo marsikaj (tukaj bo vplivala predvsem likovna umetnost). Prehod iz realizma k abstrakciji, vnašanje več individualnega, nove tehnike in mediji, nezavedno, odkloni itd itd, prosim preberite si kaj o sodobni umetnosti. V stripu je prišlo do tega razmeroma pozno, z ameriškim undergroundom v šestdesetih, Moebiusom in ostalimi francozi v osemdesetih; do stripa za odrasle, ne samo večno ponavljanje vedno istih kavbojev, indijancev in super herojev. Od zgodnjih stripov veljata za vzore in predhodnike enim od teh gibanj recimo Little Nemo in Krazy Kat.

LEPOTA in lepo risanje ni vprašanje v modernizmu. Vprašanje je pravilnost, učinkovitost in posebnost. Grdota je lahko povsem pravilna, isto čudnost itd itd. Lepota je beseda, ki jo uporabljajo stare mame, ko gledajo šopek naslikanih rožic ali blejsko cerkvico z otočkom. V veliko primerih lepo risanje sploh ni najbolj primerno za izražanje raznih stanj/ občutkov. Lepo je obupno zlorabljen pojem.


Problem Stripburgerja ni v njegovem modernizmu ampak v tem, da NI konsistenten. Uredniki odgovarjajo, da zato, ker ni denarja za plačevanje avtorjev. Sam vem, da zato, ker je Stripburger in njegova vsebina povsem podrejen ozkim zasebnim interesom krožka v/okrog uredništva.
Njihov prvi interes ni predstavljanje stripa, ampak predstavljanje sebe skozi strip. Skozi stripovske ekskurzije, izplačevanje honorarjev, razne hvale je to postal enim egotrip in osebna potrditev. Na račun kreativnosti "zmedenih" umetnikov, ki se lahko lepo speljejo, če jim kaj ni všeč.

Stripburger se je pretežno napajal iz ameriškega undergrounda, avtobiografskega alternativnega stripa devetdesetih, art bruta. Problem je, da v vsako stripburgerjevo izdajo pade par totalno brezveznih stripov, tako likovno še večkrat pa tekstualno, ker je pač nekdo nekomu nekaj obljubil in ker tisti, ki tam o vsebini odločajo nimajo kaj prida kreativnih sposobnosti. Problem je, da naj bi se alternativnost/ avtorskost izgleda izražala v nekakšni Kafkovski ubogosti/svetobolnosti/psiho-fizičnih primankljajih. To je tam neskončna tema, ponavljajoča se kot lajna. Avtorskost/alternativnost je precej širši pojem.

Stripburger ni revija, je fanzin, ker morajo avtorji biti fani in ne dobijo plačila. Ni primerljiv s podobnimi tujimi izdajami, to vem, ker sem imel priložnost videti vsaj dvajset podobnih zadev. Francoska ali nizozemska "revija" kot Stripburger v osnovi promovira svoje avtorje, t.j. francoske ali nizozemske. Kvaliteta tujcev je v povprečju višja od domačih avtorjev. V Stripburgerju se pojavljajo povsem začetniški tuji stripi in odvzemajo prostor Slovencem.

Odgovor je seveda, da pri nas ni dovolj kvalitetnih avtorjev. Ta imaginarna kvaliteta, ki jo seveda določa in razume posvečeni urednik Stripburgerja, je ena najbolj zlorabljanih flanc okrog Stripburgerja. Ko gledam in berem recimo silno kvalitetna dela slovenskega stripovskega Fredija Milerja= Kocipra, ki so si zaslužila že dva samostojna albuma, mi je povsem jasno, kaj naj si mislim o tej besedi iz ust Stripburgerjevih nastopačev.
Uporabniški avatar
macon
STRIPOHOLIK
Prispevkov: 3004
Pridružen: 24.12.2005 23:11:43
Kraj: Škofja Loka

Odgovor Napisal/-a macon »

Sigismundus:

"všeč mi je tema
provokativna, veliko ljudi bo na smrt užaljenih
ampak edino tako se lahko nekaj premakne"

briga me za užaljenost



"takole bom rekel: pomen stripburgerja za slovensko strip sceno je negativen"

rekel bom, bolje karkoli kot nič.



"meni se postavlja vprašanje, kako lahko neka revija dobiva subvencijo slovenskega kulturnega ministrstva, če sploh ne objavlja stripov v slovenščini
jaz sem jim to že osebno rekel, pa sem dobil odgovor, da je vpis v strip kaligrafsko delo in ga ne morejo prevajat in spreminjat v slovenščino
no, vsak dan se človek lahko kaj novega nauči "

ja, vpisovanje tekstov je kaligrafsko delo. Prevajanje tudi ni za vsakogar. Enostavno je premalo stripov v slovenščini, ker ne objavljajo kaj prida stripov slovenskih avtorjev. Zakaj? Fant iz Zgornje Kungote te ne more povabiti na izlet v Amsterdam, čeprav je lahko kvalitetno primerljiv s fantom iz Amsterdama. Ah, ta bela tujina, kako to piha na dušo raznim Slovenceljnem.



"mislim, da jim gre predvsem zato, da so zaposleni
s samim sabo"

žal



"torej, imamo stripburger, ki izhaja ravno v tolikšni nakladi, da lahko dobiva subvencijo
ker če bi postal uspešen, bi izgubil dotacijo
tega pa se najbolj bojijo
avtorjev ne plačujejo
denar porabijo za promocije in izlete
vtis, ki ga delajo na ljudi, kaj je strip, pa je negativen"

subvencija naj nikomur ne pade z neba, naj najprej kaj naredi kot Macan s Q-jem, predstavi projekt (no, to je že problem, Stripburgerjevci so se to naučili, če že nič drugega). Vtis je nerazumljenost, ker takega stripa pred Stripburgerjem ni bilo. Za razumevanje Stripburgerjevih teženj poznavanje Zagorja ali Princa Valianta ne bo dovolj. Problem je, kaj je nastalo iz teh teženj, ne same težnje.


Tole z Rustemagičem je čisto s***** (ne mislim avtorjev tekst), za strip ni naredil nič, drugače pa komentiram, kar poznam.
sigismundus
STRIPOHOLIK
Prispevkov: 1472
Pridružen: 08.02.2005 15:16:02

Odgovor Napisal/-a sigismundus »

ja, macon
poznam tvoje stripe
lepo, da si na sceni
in komentarji vedno dobrodošli
da žalim koga?
masa zanimivo

poglej tole

ob desetletnici stripburgerja se je pisalo v mladini

nisem vedel za to

nekdo drug je povedal svoje mnenje

obtožili in opsovali pa mene

poglej:
Stripburger
2002-12-02 13:08 by Josip
je navadna crnobela ceckarija netalentiranih zblojencev.Ko pomislim na vso ponudbo kvalitetnih stripov bivse drzave in na preminulo strip kulturo mi gre malce na jok.
2002-12-02 18:17 by gb
Se strinjam, presnaja drzava je imela precej bolj razvito kulturo stripa: stripoteka, Alan Ford, zlatna serija, lunov magnus in ostale naklade, kar malce nostalgicno gledam na te case.

aaah
2002-12-03 10:24 by Žalostna Sova
aaah kje ste Zagor Te Nej, pa Veliki Blek, pa Komandant Mark, ... jest sem pa zadnjih 13 let Žalostna Sova...;))

josipu
2002-12-03 15:35 by FANATIK Art
Kva pa kritiziraš bednik! Žačni sam tiskat stripe če si tak genij! Prid v petek na Metelkovo da te prefukam k prasico!!! Drekač usran! Iztaknu ti bom oči ,da ne boš več gledal čečkarij! Te bom nabrcal v jajca da ti jih bo na ušesih vn vrglo! K te bom klal v anus z motorno žago znamke STIHL!

2002-12-03 17:57 by Neznanec
sčim pafilan tale burger?tu neki novga?

Fanaticnemu bebcu
2002-12-03 19:54 by Josip
p****,me kr stiska u jajcih od tvojga sub-alter kulturnega hate posta...BRRRRRRRRRRRR

"Josipu"
2002-12-06 17:55 by fanatik-art
Debeli ŠEPASTI PRAŠIČ ŽIGA LESKOVŠEK nevoščjivi DIHUR SMRDLJIVI DREKAČ kje si da te prefukam in zmlinčim v pasjo hrano!


no, moje, če dovoliš strokovno mnenje, nekaj pomeni
in stojim za njim
že trideset let
za vsako besedo, za vsako črko, za vsako vejico
in ne me jebat, da kupujem alan forda

ker pojma nimaš

torej piši tisto, kar veš in poznaš

pojma nima, kdo je josip
pojma nimam kdo je fanatik art

smetanco sem pa jaz pokasiral
Zadnjič spremenil sigismundus, dne 07.03.2006 16:20:12, skupaj popravljeno 1 krat.
sigismundus
STRIPOHOLIK
Prispevkov: 1472
Pridružen: 08.02.2005 15:16:02

Odgovor Napisal/-a sigismundus »

by the way

tudi sam sem pisal za stripburger

enkrat v zgodnjih številkah

ko sem videl, kam pelje, sem nehal
Uporabniški avatar
jang
Moderator STRIPOHOLIK
Prispevkov: 11089
Pridružen: 26.01.2005 19:42:10
Kraj: bled

Odgovor Napisal/-a jang »

sigismundus napisal/-a:
uničil je štajerski poskus izdajanja stripov, ko je bil uničen cel šleper stripov Caatinge, ki so jih razrezali, ker ni dovolil vezave v albume
ker pač to ni bilo v pogodbi
čeprav smo mu plačali avtorske pravice in se že dogovarjali za nove projekte
izdajatelj je bankrotiral, sponzorji so se ob tej norosti umaknili, projekt propadel
nameravali smo s šleparjem po glavnih mestih zastonj razvoziti caatingo in jo deliti ljudem, kot prvi album nove serije
drugi je bil na programu manara
z uničenjem celotne naklade se je sesulo vse
ostalo je samo trideset albumov, ki sem jih sam pripravil za novinarsko konferenco, ki je nikoli ni bilo
glede na to da sem ponosni lastnik enega od teh izvodov (vsaj upam da je pravi) me je vedno zanimalo od kod se je vzela ta slovenska Caatinga v zanimivi obleki. In sedaj ko poznam ozadje me že nekaj časa mika, da bi ga vzel v Makarsko in dal v podpis častnemu gostu.
Šef SAF-a si pa po zapisanem zasluži približno isto usodo kot general Aksentijević in še nekateri v tisti množici...upam da ga vsaj DURS dobro privije.
Uporabniški avatar
Corto
Moderator STRIPOHOLIK
Prispevkov: 6191
Pridružen: 25.01.2005 20:30:25
Kraj: Škofja Loka
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a Corto »

jang napisal/-a:
sigismundus napisal/-a:
uničil je štajerski poskus izdajanja stripov, ko je bil uničen cel šleper stripov Caatinge, ki so jih razrezali, ker ni dovolil vezave v albume
ker pač to ni bilo v pogodbi
čeprav smo mu plačali avtorske pravice in se že dogovarjali za nove projekte
izdajatelj je bankrotiral, sponzorji so se ob tej norosti umaknili, projekt propadel
nameravali smo s šleparjem po glavnih mestih zastonj razvoziti caatingo in jo deliti ljudem, kot prvi album nove serije
drugi je bil na programu manara
z uničenjem celotne naklade se je sesulo vse
ostalo je samo trideset albumov, ki sem jih sam pripravil za novinarsko konferenco, ki je nikoli ni bilo
glede na to da sem ponosni lastnik enega od teh izvodov (vsaj upam da je pravi) me je vedno zanimalo od kod se je vzela ta slovenska Caatinga v zanimivi obleki. In sedaj ko poznam ozadje me že nekaj časa mika, da bi ga vzel v Makarsko in dal v podpis častnemu gostu.
Šef SAF-a si pa po zapisanem zasluži približno isto usodo kot general Aksentijević in še nekateri v tisti množici...upam da ga vsaj DURS dobro privije.
Kaj je bilo potem s Sarajevo tango isto?
Imam namreč slovenski primerek.

Drugače pa zanimiva debata, se ne bom vključil, ker ne poznam ozadja, kaj se dogaja pri Stripburgerju.
sigismundus
STRIPOHOLIK
Prispevkov: 1472
Pridružen: 08.02.2005 15:16:02

Odgovor Napisal/-a sigismundus »

jap
takole
slovensko Caatingo, vezano po moje. sem itak poslal Rustemagiću in Hermannu
tako, da ne bo sta presenečena, če jo neseš podpisat

kar pa se tiče Sarajevo tango, je izdal sam Rustemagić, pač Hermannova verzija trpljenja v Bosni
prav tako pa je Joe Kubert narisal strip o Rustemagiću, z njim v glavni vlogi
takrat je bilo smiselno, da so se objavljale takšne stvari

Rustemagić je baje z izdajo albuma Sarajevo tango ugotovil, da nismo primerno podroćje za izdajo stripov
Uporabniški avatar
Xabaras
STRIPOHOLIK
Prispevkov: 758
Pridružen: 22.01.2005 20:03:32
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a Xabaras »

hm
Zadnjič spremenil Xabaras, dne 10.03.2006 17:25:08, skupaj popravljeno 2 krat.
sigismundus
STRIPOHOLIK
Prispevkov: 1472
Pridružen: 08.02.2005 15:16:02

Odgovor Napisal/-a sigismundus »

no, še malo zgodovine

Rustemagić je v okviru svoje firme Strip Art Features, SAF, še v Bosni ustanovil oddelek za stalne naročnike. Ti so enostavno podpirali vse njegove izdaje in jih naročali. Vsak je imel svojo naročniško številko in ...
Seveda sem bil tam tudi jaz. In še precej slovencev. Baje je bil delež slovencev nesorazmerno visok v primerjavi z drugimi republikami.
Pa je prišla vojna, Rustemagiću požgali dom in srbi so mu v bolnici ubili mamo. V slovenijo je prišel kot kulturnik stripa. Vsaj tako je pisalo v časopisih. Takrat sem mu takoj poslal stari strip art. Napisal sem mu: Ervin, ko smo strip art rabili mi, si nam ga dal. Zdaj ga rabiš ti, ker so ti vse požgali, zato ti ga vračam.
Rustemagić se je z mojim Strip artom slikal za časopise, povedal, da je bila to njegova prva pošta, odkar je prišel v Slovenijo in da jo je dobil od slovenskega zbiratelja Leskovšeka. Povedal je tudi, da mu je prva izdaja revije še posebno pri srcu.
No, takrat sem ostal brez Strip artra, ki sem ga potem ponovno kupil šele čez kakih deset let v srbiji v darkwoodu.
No, vsi ti slovenski zbiratelji z registerskimi tablicami so se obračali nanj in ga prosili, če je mogoče od njega še naprej kupovati albume. Odgovoril je, da ne, ker mu tega ne dopuščajo matične založbe. On samo tiska in pošilja v tujino, recimo srbijo, vi pa naročajte iz tujine. Marketprint, recimo. Priznati je treba, da je naredil nekaj izjem. Nekaterim ljudem, ki jih je imel na spisku, recimo Max Modic, Janez Jemec, jaz... je še naprej občasno kaj poslal. Ker so bili na njegovi posebni listi. Jaz sem recimo v desetih letih tako dobil kakih 15 albumov. Nikoli niasem prosil za nič, samo enkrat sem hotel kupiti, potem pa sem utihnil. Moj kolega, ki pač ni bil na spisku, se je dvakrat obrnil nanj z željo, da bi kupil. Prvič mu je poslal, ker je omenil mene, drugič pa je meni poslal takšno pismo, da sem se zgrozil. Kaj neki si moj kolega domišlja, da hoče njegove stripe. Prvič mu jih je poslal, ker je vedel, da sva prijatelja, drugič pa mu jih ne bo in naj ga jaz spravim k pameti, da mu ne bo več težil..
Nisem vedel, kaj bi. Pa sem spakiral vseh tistih 15 albumov, za nameček i z malo zlobe se sem dodal notri še kakih deset albumov, ki so bili pokradeni iz koprske tiskarne, seveda njegove izdaje, med njimi tudi redka monografija o Hermannu, na posameznih listih za nemško založbo Kult edititionen. Kar je vedel, da mi ni poslal. Napisal sem mu, da mi je žal, da je prišlo do nesporazuma, da ne mislim vplivati na kolega, ki je odrasel in odgovoren človek, in da, ker želim, da se kaj takega ne bi nikoli več ponovilio, vračam vse, kar mi je poslal, in da naj me črta s svojega posebnega spiska. In da mi nikoli ne pošlje ničesar več.
Mene je težko dobiti, iskal me je kake tri dni, nato pa vse še enkrat zapakiral in mi vrnil. S pripombo, da mi je to dal in da ne sprejema nazaj. Da pa lahko dam rdečemu križu. Da bova midva vedno prijatelja, ne glede na tisto grdobo(moj komentar), ki je hotela kupiti njegove stripe.

No, Buch je odprl striparno in kontaktiral Rustemagića. Če bi lahko prodajal njegove stripe. Za boljšo ponudbo striparne namreč. Začudo je Rustemagić pristal. Kar naenkrat se je spremenilo, da niso založbe več zahtevale izključno distribucijo, slovenac ervin lahko prodaja tudi sam.

upajmo, da bo tako tudi ostalo
Zadnjič spremenil sigismundus, dne 08.03.2006 20:44:13, skupaj popravljeno 1 krat.
Uporabniški avatar
jang
Moderator STRIPOHOLIK
Prispevkov: 11089
Pridružen: 26.01.2005 19:42:10
Kraj: bled

Odgovor Napisal/-a jang »

hm. glede na prečitano in lastne izkušnje lahko samo sklepam da v teh striparskih vodah enostavno ni dovoljeno izrečt nobene kritike. Lahko se samo hvali, ob prvi kritiki pa takoj na nož. sreča za nas kupce je le v tem da je dovolj ponudbe in ponudnikov na tem širnem svetu. in si lahko zberemo kar želimo, od koga želimo in od kje (ter tudi za koliko) želimo. in pa seveda hvala ameriški vojski za internet
Uporabniški avatar
malkovic
Prispevkov: 165
Pridružen: 01.03.2005 13:48:13
Kraj: Ljubljana

Re: Pomen Stripburgerja za slovensko strip sceno

Odgovor Napisal/-a malkovic »

BuDi napisal/-a:da nadaljujem iz teme v kateri to nima kaj iskati......
Večinoma se strinjam s tabo, medtem ko sem v Bob Rockovi izjavi videl nič drugega kot foušarijo, ki je tako tipična za nas Slovence. Na vseh področjih je tako, bolj nas cenijo v tujini kot doma. Na žalost. Pomen stripburgerja v tujini pa je zelo velik.
BuDi napisal/-a: Tudi za mainstream strip bi se dobilo subvencije, če bi kdo naredil zadevo s pomembno kulturno vrednostjo - kar oni predstavljajo kulturnem ministrstvu. da Stripburger je.

Seveda ne moreš dobiti subvencije za Bonellija, jo pa bi lahko s pametno predstavitvijo dobil za Vallianta, pa za Crazy Cat... itd, itd....
Mainstream ne rabi subvencije, saj če že prilezeš do tega naziva potem si itak uspešen in prodajan, če ne, ne bi bil označen kot mainstream. Kvečjemu bi rabil par sponzorjev.
BuDi napisal/-a: Nihče me ne bo prepričal, da je alternativa bolj vredna in si nje izdaje bolj zaslužijo državni denar od umetnosti mainstreamovcev kot je Moebius ali pisanj takih kot je Alana Moore.
.
Tu se sploh ne gre za to kaj je bolj vredno, gre se za to kaj je bolj potrebno pomoči. Nihče ne oporeka vrednosti Moebiusa ali Alana Moorea, ampak če so oni uspešni v Ameriki ali Evropi in tukaj ne morejo biti, je to problem naše majhnosti in nezmožnosti.
BuDi napisal/-a: Morda bo kdo rekel da Stripburger podpira slovenske avtorje... že mogoče... ampak koliko slovenskih avtorjev je sploh v povprečnem Stripburgerju ? - In kdaj ste naprimer videli nazadnje izdan slovenski mainstream strip (če odštejemo izdaje Mladine, ki so tudi samo pogojno mainstream)... morda nekje 1989 v izdaji Kluba devete umetnosti ? ... alternativni pa izidejo večkrat letno. Kje se imajo možnost izkazati slovenski avtorji, ki dejansko "lepo rišejo" in ne delajo samo na "sporočilu" ?.
Jaz bom rekel da Stripburger podpira slovenske avtorje:

Št. 37: Andrej Štular, Tomaž Lavrič, Aleš Marušič, Primož Krašna, info

Št. 39: Koco, Matej de Cecco, info

Št. 40: Andrej Štular, Gašper Rus, David Krančan, + intervju s Sandi Buchom, info

Št. 41: Gašper Rus, Koco, Marko Kociper, Matej De Cecco, info

To so imena avtorjev katerih stripi so bili objavljeni v zadnjih številkah. Torej, povprečno so v Stripburgerju trije slovenski avtorji.
Zakaj samo trije? Po moje zato ker jih več ni oziroma slovenska stripovska produkcija je minimalna. Mi ne moremo imeti stripovske revije ki bi objavljala samo slovenske avtorje ker jih je bore malo. V enem letu bi lahko mesečno, v takem obsegu stripburgerja, izdali vso slovensko produkcijo zadnjih let. In tu je jaz vidim problem. Imamo premalo avtorjev.

Kje se imajo izkazati slovenski avtorji, ki lepo rišejo?
Zakaj bi bil to problem stripburgerja. Avtorji, ki lepo rišejo naj se prodajo. Če lepo rišejo in so mainstream nastrojeni bojo verjetno hoteli imeti nek honorar. Striburger jim verjetno ne bo mogel izplačati honorarjev, če pa prejema pomoč MzK da lahko sploh deluje. Če lepo rišejo naj najdejo založnika, ki bo njihovo delo izdal.
BuDi napisal/-a: Sicer pa ni prav, da tisti, ki ne maramo take umetnosti krivimo Stripburger... mogoče bi druga stran rabila samo nekoga z idejo, vizijo, zanosom, voljo in jajci... - kar Metelkovci brez dvoma imajo (vsaj zadnje troje, vizij in idej se mi zdi da so ni več dosti) - Tako pa izpade kot, da si želimo, da še sosedu krava crkne.

Torej... pomen Stripburgerja je precej precenjen, ampak ni sam krvi... kriva je druga stran, ki ne ponuja alternative.

Z zadnjima dvema odstavkoma pa si itak zadel.
Uporabniški avatar
malkovic
Prispevkov: 165
Pridružen: 01.03.2005 13:48:13
Kraj: Ljubljana

Odgovor Napisal/-a malkovic »

sigismundus napisal/-a:všeč mi je tema
provokativna, veliko ljudi bo na smrt užaljenih
ampak edino tako se lahko nekaj premakne

takole bom rekel: pomen stripburgerja za slovensko strip sceno je negativen
Ne strinjam se s tabo. Pomen striburgerja je po mojem velik. Mogoče ne za bralce, za avtorje pa sigurno. A obstaja kakšna alternativa kjer lahko en mlad avtor objavi svoje stripe. Ne obstaja. Pustmo internet, govorim o tiskani obliki. Mladina in Nedeljski Dnevnik ne bosta vzela neke mularije da kraca čačke, ampak preverjene avtorje, ki imajo za sabo narisanih par deset tabel stripa in še kakšen album izdan. In kje so začeli ti avtorji svojo pot. V fanzinih kot je stripburger recimo. In po par objavljenih stripih v fanzinih, po izoblikovanju nekega lastnega stila so bili mogoče zreli za svoj prvi album, ki so ga mnogi ljubitelji stripa zamudili, in potem drugi, tretji. In po par albumih so jih, recimo, opazili pri Mladini. In po par tablah v Mladini se bo kakšen večji založnik domislil, glej to pa je dober strip in mogoče bo prišel do še kakšne mainstream izdaje, in potem ga bodo opazili v Evropi ali Ameriki. Sledila bo pogodba in risanje za ameriško tržišče. Velike naklade, velika publiciteta, slava, uspeh. In se mu bomo priklanjali rekoč, od kje že poznam tega risarja, full mi je znan. To je le eden od možnih scenarijev.
In nekateri naši risarji so na tej poti.
sigismundus napisal/-a: ko so nekega kritika na zm comics vprašali za stripburger, je rekel: aha, to je tista revija, ki izhaja v sloveniji, ki ima polovico uredništva hrvaškega in objavlja srbske stripe

no, ne velja sicer v celoti, ampak tako je to
tako vidijo drugi
To je ena plat medalje, povej mi še drugo! Heh, ta polovica uredništva je rodom iz Hrvaške, ampak stalno živi in dela pa v Ljubljani, revija pa ne objavlja samo srbskih stripov, ampak saj veš, stripe iz celega sveta!
sigismundus napisal/-a: slovenija ima v svetu stripa dve naravni nesreči. ena je stripburger, druga je ervin rustemagić
nobeden za slovenski strip ni naredil ničesar
razen škode
Če je to škoda, potem sem jaz mona. Glej spodnji dve prilogi.

Slika
Slika
sigismundus napisal/-a: meni se postavlja vprašanje, kako lahko neka revija dobiva subvencijo slovenskega kulturnega ministrstva, če sploh ne objavlja stripov v slovenščini
jaz sem jim to že osebno rekel, pa sem dobil odgovor, da je vpis v strip kaligrafsko delo in ga ne morejo prevajat in spreminjat v slovenščino
no, vsak dan se človek lahko kaj novega nauči

mislim, da jim gre predvsem zato, da so zaposleni
s samim sabo

no, zdi se mi sicer, da niste brali ali pa vas ne zanima moj intervju v mladini, kjer sem nekaj o tem že rekel

torej:
http://www.mladina.si/tednik/200607/cla ... max_modic/
Tudi meni se zdi da niste brali intervjuja z uredniki stripburgerja, ki je bil objavljen v fanzinu OFFSIDE katerega sem slučajno bil urednik. Glej zgoraj. BTW fanzin ne izhaja več.
sigismundus napisal/-a: torej, imamo stripburger, ki izhaja ravno v tolikšni nakladi, da lahko dobiva subvencijo
ker če bi postal uspešen, bi izgubil dotacijo
tega pa se najbolj bojijo
avtorjev ne plačujejo
denar porabijo za promocije in izlete
vtis, ki ga delajo na ljudi, kaj je strip, pa je negativen
Ja, denar porabijo za promocijo in izlete na katerih PROMOVIRAJO SLOVENSKI STRIP!!! Kaj te promocije pomenijo pa si lahko predstavljaš. Glej prilogo spodaj. Samo v času od nastanka intervjuja in objave le tega (2-3 meseca) so Stripkorovci predstavljali slovenske strip avtorje na Finskem, Švedskem in Grčiji!

Slika

Mislim da nadaljni komentarji niso potrebni.
sigismundus napisal/-a: torej, imamo tudi rustemagića
ki ima pravice za celo morje svetovnih stripov
ki ima lastno tiskarno, privatne firme v sloveniji, na nizozemskem in v ZDA
ki se poserje na slovensko strip sceno
ki je dobil slovenski potni list kot kulturnik s področja stripov v pričakovanju, da bo kaj naredil v sloveniji
naredil ni nič
razen malo samoreklame s Kubertovim stripom
preprečil je objavo Dylana Doga, kratkih epizod v Mladini, ker je postavil enormne cene za objavo
uničil je štajerski poskus izdajanja stripov, ko je bil uničen cel šleper stripov Caatinge, ki so jih razrezali, ker ni dovolil vezave v albume
ker pač to ni bilo v pogodbi
čeprav smo mu plačali avtorske pravice in se že dogovarjali za nove projekte
izdajatelj je bankrotiral, sponzorji so se ob tej norosti umaknili, projekt propadel
nameravali smo s šleparjem po glavnih mestih zastonj razvoziti caatingo in jo deliti ljudem, kot prvi album nove serije
drugi je bil na programu manara
z uničenjem celotne naklade se je sesulo vse
ostalo je samo trideset albumov, ki sem jih sam pripravil za novinarsko konferenco, ki je nikoli ni bilo
O Rustemagiču sem te fakte prebral prvič in me je kar zgrozilo. Najbolje da bojkotiramo BONELLI stripe in ostale albume.
sigismundus napisal/-a: torej, slovenci imamo dve naravni nesreči
stripburgerja in ervina rustemagića
od tega se ne bomo opomogli še vsaj desetletje
če ne dveh
dosedaj je bilo eno že itak premalo
Res je, od vseh teh promocij in prezentacij ki so zgoraj naštete si bomo težko opomogli.
Zadnjič spremenil malkovic, dne 10.03.2006 17:26:57, skupaj popravljeno 1 krat.
Odgovori