DARKO MACAN

Vse v zvezi s stripi.

Moderatorji: TomDarjangCortoTornadoMioke

Odgovori
Uporabniški avatar
tilitili
STRIPOHOLIK
Prispevkov: 6356
Pridružen: 26.02.2009 21:26:50
Kraj: zagorje ob savi

DARKO MACAN

Odgovor Napisal/-a tilitili »

Hrvaški scenarist, esejist, teoretik, avtor (risar in scenarist) stripov, pisatelj, urednik revij, frik na SF, strip in še kaj.

Slika

Njegova spletna stran:

http://www.darkomacan.com

SlikaSlika
WHOOOOA BIG FELLA; WHOOOA.
Uporabniški avatar
tilitili
STRIPOHOLIK
Prispevkov: 6356
Pridružen: 26.02.2009 21:26:50
Kraj: zagorje ob savi

Re: DARK MACAN

Odgovor Napisal/-a tilitili »

Ni dolgo tega, kar je objavil svoj newsletter oz internetno glasilo

https://tinyletter.com/mcn

oz LetaQ, kamor se lahko prijavite za prejemanje sporočil. Sporočil, kjer se qrc hvali ali pa jamra, odvisno od teme.
Včeraj sem prejel prvega in izvedel kar nekaj zanimivosti, npr to, da je njegov prvi strip Bočko, objavljen v 123. številki Siriusa, leta 1986. Sirius je bila revija znanstvenofantastičnih, fantazijskih in horror zgodb, domačih in (večinoma) tujih avtorjev, ki je še zdaj alfa&omega objavljene SF znanstvene fantastike v Jugoslaviji, like ever ever.
WHOOOOA BIG FELLA; WHOOOA.
Uporabniški avatar
tilitili
STRIPOHOLIK
Prispevkov: 6356
Pridružen: 26.02.2009 21:26:50
Kraj: zagorje ob savi

Re: DARK MACAN

Odgovor Napisal/-a tilitili »

Na njegovi spletni strani oz blogu je že 2008 objavil informacijo o Texas Kidu (mogoče sem samo jaz tako pozen, pa se opravičujem, če je komu ta stvar old news):

By darkomacan on 3/20/2008 11:30 PM
S ovim nemam puno veze, iako imam dosta. Napisao sam tu novelu ("Teksas Kid, moj brat") negdje, valjda 1990. Ili 1991. Objavio sam je tu i tamo, na kraju i u jednoj svoj zbirci priča ("Teksas Kid (i još neka moja braća)") kao naslovnu.

Naslovnicu za tu zbirku nacrtao je bio Igor Kordej i svidjela mu se ta novela do te mjere da ju je nakanio adaptirati u strip. Trenutačno je, točnije rečeno, kani adaptirati u mangu za francusko tržište. Zvao me da adaptiram za njega, ali dvije su se stvari dogodile: prvo, ja sam se toliko udaljio od te priče da bih u pokušaju adaptacije samo ubio ono što Igor u njoj vidi; i drugo, on već ima toliko jasnu sliku da mu zapravo i ne treba drugi adapter.

Te sam mu tako novelu poklonio, neka radi s njome što mu je volja.
WHOOOOA BIG FELLA; WHOOOA.
Uporabniški avatar
tilitili
STRIPOHOLIK
Prispevkov: 6356
Pridružen: 26.02.2009 21:26:50
Kraj: zagorje ob savi

Re: DARK MACAN

Odgovor Napisal/-a tilitili »

Darko Macan - scenarist in risar:

Bočko (svezak; samizdat, 1992.)
Čubi i Ćebe (mini; samizdat, 1997.)
Borovnica (album; Školska knjiga, 1998.)
Spiro Spermij (mini; samizdat, 1999.)
Borovnica 2: Borovnica protiv Paje Pauka (Mentor, 2005.)
Kolumbo (sabrano izdanje; Mentor, 2007.)
Pirati: Cio svijet na internet! (sabrano izdanje; Mentor, 2007.)
Borovnica 3: Borovnica predvodi čopor (Mentor, 2008.)

Darko Macan - prevajalec:

Tvrđa
V for vendetta
Watchman
Jerome K. Jérôme Bloche
Astronauti iz budućnosti
Rdeči alarm
Metalne godine moebius
Spirou
Tintin
Asterix
Hellboy
Veliki zli lisac
Green manor
Inkal
kraj epohe
čudovište iz močvare
Pet bagdadskih pripovjedača
Lulu, oslobođena
Posle inkala
Presveto srce
Realist
Sami
Strašan vic
Velika Šninkelova moć
Leonardo
Fantomasov gnjev
Rabinov mačak

Darko Macan - šef založbe Mentor:

Monografija Eddyja Biukovića
Borovnica
Mali Guj i njegov Zmuj
Komarac
Vampiri
Machu Picchu Radovana Devlića

Darko Macan - scenarist:

Marshall Bass w Kordej
Slomljeni svemir w radovanović
Mi mrtvi w Kordej
Dick Long w Bartolić
Ponos vragova w Biuković
Citati w Biuković
Strossmayer w Radovan Devlić and Dušan Gačić
Grendel Tales: Devils and Deaths w Biuković
Star Wars w Biuković & co
Tarzan w Igor Kordej
Hellblazer w Gary Erskine
Weird War Tales w Biuković
Komarac: Prop'o plan w Bartolić
La Bête Noire w Milan Jovanović
Mister Mačak w Solanović and Tikulin
Cable: The End w Kordej & co
Soldier X w Kordej
Borovnica
Pirati - cio svijet na internet! 
Kolumbo 
Martina Mjesec w Sudžuka
Svebor i Plamena w Sudžuka and Pisačić
Mali Guj i njegov Zmuj w Petruša
Mišo: štakori trče počasni krug! 
Bočko
Sergej
Texas kid
Emil, detektiv w Anžlovar
Captain Amerika: Ples smrti w Žeželj

Darko Macan - redaktor in lektor:

sandman
y

Darko Macan - multitask:

glavni urednik Q stripa
sozaložnik pri UbiQ-u - časopis za književno fantastiko
urednik Hrvatski velikani
biblioteka Sfera
biblioteka Q
pa še marsikaj

-------------
He was nominated for the Eisner Award twice (Grendel Tales: Devils and Deaths and Prayer to Sun).
WHOOOOA BIG FELLA; WHOOOA.
Uporabniški avatar
tilitili
STRIPOHOLIK
Prispevkov: 6356
Pridružen: 26.02.2009 21:26:50
Kraj: zagorje ob savi

Re: DARK MACAN

Odgovor Napisal/-a tilitili »

tilitili napisal/-a:Ni dolgo tega, kar je objavil svoj newsletter oz internetno glasilo

https://tinyletter.com/mcn

oz LetaQ, kamor se lahko prijavite za prejemanje sporočil. Sporočil, kjer se qrc hvali ali pa jamra, odvisno od teme.
Včeraj sem prejel prvega in izvedel kar nekaj zanimivosti, npr to, da je njegov prvi strip Bočko, objavljen v 123. številki Siriusa, leta 1986. Sirius je bila revija znanstvenofantastičnih, fantazijskih in horror zgodb, domačih in (večinoma) tujih avtorjev, ki je še zdaj alfa&omega objavljene SF znanstvene fantastike v Jugoslaviji, like ever ever.
V tretjem med drugim piše tudi:

Toliko za ovaj put. Ako vam se činilo mračnim, nije, vjerujte mi, ni uopopopola onako mračmo kako je moglo biti da nisam na umu imao teglu s krastavcima. U svakom slučaju, poželite li podijeliti sivote ovoga štiva s neupućenima, nemojte, molim, kopirati sadržaj, već ih pozovite da se predbilježe. Ne košta ništa, link je https://tinyletter.com/mcn (nisu li tehnološki osviješteni, pretplatite ih vi), a na istom mjestu nalazi se i arhiv.

Torej, če vam je v interesu, pejte na tinyletter in prejmete vsak mesec (cca - zelo odvisno od razpoloženja, obveznosti...) njegov letaq pa uživajte v njegovih zapisih.
WHOOOOA BIG FELLA; WHOOOA.
Uporabniški avatar
tilitili
STRIPOHOLIK
Prispevkov: 6356
Pridružen: 26.02.2009 21:26:50
Kraj: zagorje ob savi

Re: DARKO MACAN

Odgovor Napisal/-a tilitili »

Nekaj drobcev iz njegovega ćetrtega letaqa:

1) sa zastupnicima Gorana Višnjića potpisan ugovor o kupovini opcije Igorova i mog stripa MI, MRTVI, o čemu sam prvi put pisao u letQu broj 2. Kako je ondje rečeno, to znači da Višnjićevi ljudi sad imaju godinu i pol dana (ili tri, ako produže) pravo razvijati projekt kao film ili seriju, pisati scenarije i, najbitnije, tražiti pare koje bi sve to omogućile.

2) Z Igorjem Kordejem delata na novem projektu, ki še išče založnika/investitorja. Gre za sword&sorcery strip

Slika

3) Dekara je, usto, na netu pronašao najavu za omnibus Cablea/Soldiera X (ja sam pisao otprilike polovicu materijala, Igor nacrtao većinu) koji bi se, nakon 15 godina kritičke pozornosti i tržišne nevidljivosti trebao pojaviti najesen.

Slika

in še mnogo več na povezavi

https://tinyletter.com/mcn

Če se hočete prijaviti na Macanov newsletter - link je https://tinyletter.com/mcn , a na istom mjestu nalazi se i arhiv starih letaQa. Zasad nas je 176....
WHOOOOA BIG FELLA; WHOOOA.
Uporabniški avatar
tilitili
STRIPOHOLIK
Prispevkov: 6356
Pridružen: 26.02.2009 21:26:50
Kraj: zagorje ob savi

Re: DARKO MACAN

Odgovor Napisal/-a tilitili »

V zadnjem LetaQu Macan ugotavlja da je mrtev za razliko od stripa. Res?

Zanimivo razmišljanje kje je dandanašnji strip v Franciji, Ameriki, malce o bralcih takšnih in drugačnih, o strip avtorjih, ki (po besedah Yvesa Schlirfa, enega od direktorjev Dargauda za Benelux) naj ne pričakujejo da se da od stripa živeti in morajo imeti še drug vir dohodka, o novodobnih založnikih in poteze onih že etabliranih.
Čedalje več stripov, ista masa denarja (in ljudi po moje), posledično manj denarja za avtorje, zato se dela na brzini in ne več toliko na kvaliteti:

"Vjernost štivu zamijenjena je fatamorganom novoga. Onako kako ja gledam teve serije (pojma nemam što sam jučer gledao) tako drugi čitaju strip."

Manjka pa seveda odgovor na večno vprašanje - kam gre strip oz kakšna je njegova bodočnost? Tako kot moj sosed pravi - bolitequrac, prit na pir.
WHOOOOA BIG FELLA; WHOOOA.
BuDi
STRIPOHOLIK
Prispevkov: 7037
Pridružen: 21.01.2005 19:19:44
Kraj: 1000 Ljubljana

Re: DARKO MACAN

Odgovor Napisal/-a BuDi »

Macan zadeve gleda neverjetno ozko, kar od njega ne bi pričakoval. Imaš v zadnjih desetletjih kup (kulturne) industrije, ki je šla čez isto pa nihče ni umrl... No ja, mogoče kakšen Italjanski režiser, ki mu ni jasno kako s svojim tretjerazrednim akcijskim filmom ne more pobrati istih milijonov kot 1982.
Sve što znam o životu…odabrao je Đelo Hadžiselimović.
Registriraj.si domeno.
Uporabniški avatar
macon
STRIPOHOLIK
Prispevkov: 3004
Pridružen: 24.12.2005 23:11:43
Kraj: Škofja Loka

Re: DARKO MACAN

Odgovor Napisal/-a macon »

"Crtanje stripova nije zvanje samo po sebi. Postaje zvanje tek kad se strip prodaje (...) Treba se baviti još nečim, imati i drugo zvanje. Samo zato što se želite baviti stripom, ne znači da od toga trebate živjeti."

To bi moralo enako veljati za tega direktorskega drekača. Če ne zmore prodajati stripov, da bi bil dobiček, naj se bavi še s čim drugim za življenje. Prepričan sem, da je zanj vedno dobra plača, medtem ko za avtorje ostajajo drobtinice potem ko nahranijo njegov trebuh in njegov ego.

Vse polno je založnikov in urednikov, ki o stripu, tekstu, likovnemu nimajo pojma, bljuvajo pa točno take stavke. Krivi so pa umetnički, ki ne pošljejo te sodrge v k.rac in jim še lezejo v rit ter jim tako pumpajo ego. V stripu je namreč dilema ali je bilo prvo jajce ali kura povsem razrešena.

Najprej je bil strip, ki ga je nekdo narisal.
Uporabniški avatar
tilitili
STRIPOHOLIK
Prispevkov: 6356
Pridružen: 26.02.2009 21:26:50
Kraj: zagorje ob savi

Re: DARKO MACAN

Odgovor Napisal/-a tilitili »

macon napisal/-a:"Crtanje stripova nije zvanje samo po sebi. Postaje zvanje tek kad se strip prodaje (...) Treba se baviti još nečim, imati i drugo zvanje. Samo zato što se želite baviti stripom, ne znači da od toga trebate živjeti."

To bi moralo enako veljati za tega direktorskega drekača. Če ne zmore prodajati stripov, da bi bil dobiček, naj se bavi še s čim drugim za življenje. Prepričan sem, da je zanj vedno dobra plača, medtem ko za avtorje ostajajo drobtinice potem ko nahranijo njegov trebuh in njegov ego.

Vse polno je založnikov in urednikov, ki o stripu, tekstu, likovnemu nimajo pojma, bljuvajo pa točno take stavke. Krivi so pa umetnički, ki ne pošljejo te sodrge v k.rac in jim še lezejo v rit ter jim tako pumpajo ego. V stripu je namreč dilema ali je bilo prvo jajce ali kura povsem razrešena.

Najprej je bil strip, ki ga je nekdo narisal.
Te popolnoma razumem, ampak kaj ko ima svakakvih među umetniki/striparji. Pa še prav je tako. Vive la différence.
WHOOOOA BIG FELLA; WHOOOA.
Odgovori