Stripovska bera v letu 2014

Vse v zvezi s stripi.

Moderatorji: TomDarjangCortoTornadoMioke

BuDi
STRIPOHOLIK
Prispevkov: 7039
Pridružen: 21.01.2005 19:19:44
Kraj: 1000 Ljubljana

Re: Stripovska bera v letu 2014

Odgovor Napisal/-a BuDi »

Sem Amalletija videl še v živo. Oblikovanje albuma je porazno - in to je samo prvi od petih. Sicer pa vsebina sploh ni videti slaba. Škoda ker zadeve ne poznam.
Sve što znam o životu…odabrao je Đelo Hadžiselimović.
Registriraj.si domeno.
Uporabniški avatar
ninel
Prispevkov: 6346
Pridružen: 19.04.2006 19:14:19
Kraj: Beograd

Re: Stripovska bera v letu 2014

Odgovor Napisal/-a ninel »

Gre v bistvu za tri verzije istega stripa. Prva verzija je pod naslovom Kora in Dora
izhajala v nadaljevanjih leta 1986 v Pavlihu. Potem je Amalietti spremenil naslov
v Pet očeva Neninog deteta, prevedel v srbohrvaščino in leta 1989 ga je njegov
sin Peter izdal v albumu (na žalost tega Marjan ni doživel, ker je že prej umrl).
Strip je leta 1989 dobil tudi največje jugoslovansko priznanje za strip, Poletovo
nagrado. Zadnja verzija je na novo narisan strip v barvah, ki pa do zdaj še ni
bil nikjer objavljen.
Uporabniški avatar
Poli 78
STRIPOHOLIK
Prispevkov: 8105
Pridružen: 23.10.2007 12:52:48
Kraj: Ljubljana

Re: Stripovska bera v letu 2014

Odgovor Napisal/-a Poli 78 »

Kdo je v tem primeru naredil barve? Bral sem 5 očeva in je ... no ja, klasika.
Anything is possible
Be the Change You Want to See
Uporabniški avatar
ninel
Prispevkov: 6346
Pridružen: 19.04.2006 19:14:19
Kraj: Beograd

Re: Stripovska bera v letu 2014

Odgovor Napisal/-a ninel »

Barvna verzija je v celoti Amaliettijeva, samo da ni bila še nikjer objavljena.
Ravno tako kot barvna verzija Veselih počitnic, ki bo verjetno objavljena
skupaj s črnobelo v eni od prihodnjih knjig.
BuDi
STRIPOHOLIK
Prispevkov: 7039
Pridružen: 21.01.2005 19:19:44
Kraj: 1000 Ljubljana

Re: Stripovska bera v letu 2014

Odgovor Napisal/-a BuDi »

Graffit morda zabušava z asterixi in Lucky Luki... je pa tukaj napovedan Bone:

Slika
Bone, Na svidenje Boneville
Out from Boneville - The Complete Bone Adventures volume 1
(prevod Boštjan Gorenc - Pižama)

in Titeuf:

Slika
Titeuf, Čudež življenja
Titeuf -7- Le miracle de la vie

+
Titeuf, Na to so nore punce
Titeuf -3- Ça épate les filles...
Sve što znam o životu…odabrao je Đelo Hadžiselimović.
Registriraj.si domeno.
BuDi
STRIPOHOLIK
Prispevkov: 7039
Pridružen: 21.01.2005 19:19:44
Kraj: 1000 Ljubljana

Re: Stripovska bera v letu 2014

Odgovor Napisal/-a BuDi »

BuDi napisal/-a:Frederik Peeters, Pierre Oscar Lévy - Peščeni grad (2014, VigeVageKnjige, v tisku) (risar Plave pilule, Koma ...)
poleg tega je založba VigeVageKnjige kupila tudi pravice za stripe Pico Bogue (Roques Dominique / Dormal Alexis)
Sve što znam o životu…odabrao je Đelo Hadžiselimović.
Registriraj.si domeno.
Uporabniški avatar
gombi
Prispevkov: 1182
Pridružen: 30.05.2010 11:22:53
Kraj: Trbovlje - LJ

Re: Stripovska bera v letu 2014

Odgovor Napisal/-a gombi »

Super za Titeufa, tud otroka ga z užitkom prebirata :), a je Bone tud mladinska zadeva?
Uporabniški avatar
macon
STRIPOHOLIK
Prispevkov: 3013
Pridružen: 24.12.2005 23:11:43
Kraj: Škofja Loka

Re: Stripovska bera v letu 2014

Odgovor Napisal/-a macon »

gombi napisal/-a:Super za Titeufa, tud otroka ga z užitkom prebirata :), a je Bone tud mladinska zadeva?
Ja, je.

http://www.boltcity.com/blog/BONEOVE.jpg
1300 stranski one volume paperback je najdebelejši strip v moji zbirki.
Uporabniški avatar
ninel
Prispevkov: 6346
Pridružen: 19.04.2006 19:14:19
Kraj: Beograd

Re: Stripovska bera v letu 2014

Odgovor Napisal/-a ninel »

Tomaž Lavrič – Bosanske basni

Predstavitev in podpisovanje: Petek 14. november 2014 ob 19:00.

Slika

Na Jadranskem morju se z letalonosilke dvigne lovec in poleti na rutinski opazovalni let nad gorečim Balkanom.
A z višin ne vidi, kaj se v resnici dogaja spodaj – ne vidi malih ljudi, ki so se znašli v vojnem vrtincu. Stotin zgodb,
krvavih basni. Zveri, mrhovinarjev, splašenih čred. Krvolokov in žrtev. Po večini žrtev.

Stripovski album Bosanske basni je bil preveden in izdan tudi v Franciji, Italiji, Španiji in na Hrvaškem. Prejel je
Grand prix za album leta v švicarskem Sierru in Srebrnega leva - Prix du Lion v Bruslju. Zastopan je v La Bedetheque
ideale francoskega Muzeja stripa in v britanski enciklopediji 1001 Comics.

Cena: 16 eur
Uporabniški avatar
KGB
Prispevkov: 426
Pridružen: 06.03.2007 22:22:55

Re: Stripovska bera v letu 2014

Odgovor Napisal/-a KGB »

Zakaj Buch rajši onih neizdanih iz Mladine ne izda, ne pa te Evrope, Lome, basni itd. še enkrat.
Uporabniški avatar
ninel
Prispevkov: 6346
Pridružen: 19.04.2006 19:14:19
Kraj: Beograd

Re: Stripovska bera v letu 2014

Odgovor Napisal/-a ninel »

Stripovski maraton

Vabimo vas na naslednje dogodke:

- Ponedeljek, 10. november, ob 19:00 – Knjižnica Prežihov Voranc
Otvoritev razstave originalnih tabel stripov Marjana Amaliettija in
predstavitev njegovega stripa Pet očetov Neninega otroka. Pogovor
z avtorjevim sinom, Petrom Amaliettijem, bo vodil Aleksander Buh.

- Sreda, 12. november, ob 19:00 – Strip.art.nica Buch
Ponovitev predstavitve stripa Pet očetov Neninega otroka.

- Četrtek, 13. november, ob 19:00 – Strip.art.nica Buch
Miki Muster podpisuje 11. knjigo iz Zbirke Miki Muster.

- Petek, 14, november, ob 19:00 – Strip.art.nica Buch
Tomaž Lavrič predstavlja in podpisuje strip album Bosanske basni.
Uporabniški avatar
ninel
Prispevkov: 6346
Pridružen: 19.04.2006 19:14:19
Kraj: Beograd

Re: Stripovska bera v letu 2014

Odgovor Napisal/-a ninel »

Peeters: Peščeni grad
Anja Golob

Slika

Na začetku je bila … beseda. In risba.

Terminologije za začetek! Ni boljšega začetka od začetka, ki vsebuje vsaj kak termin – kot v tem primeru. Mast, počutim se kar nekoliko slovesno. Ker ga kar naprej uporabljamo, smo želeli posloveniti izraz »graphic novel« – in naleteli na precej težav. V slovenščini rečemo enostavno »strip«, podrobneje pa, kolikor vem, ne delimo, čeprav seveda v slovenščini že obstajajo izrazi za prevod termina “graphic novel”. Pa bi bilo vsekakor treba, ker je stripovska umetnost v izredni kondiciji, se razvija, cveti in se posledično diferencira, o čemer se lahko prepriča vsak, ki v katerem od razkošnejših mest zavije v že malo večjo striparno.

Za naše potrebe smo skovali izraz »risoroman«. Malo je morda dolg, zveni pa dobro, tako da iskreno upam, da se bo prijel. Združiti skuša oba ključna elementa »graphic novel«, sliko in ton, in hkrati vzdržati v pojmu kul slovenske besede. Tukaj ga uradno uporabljamo prvič:

Zdi se mi, da so najboljši tisti stripi, ki jih ni mogoče povzeti. To največkrat namreč pomeni, da igra v njih risba tako pomembno vlogo, da besede za opis celote ne zadostujejo, ter da je spoj napisanega in narisanega tako močan, da eno brez drugega enostavno ne učinkuje. Posvetilo se mi je, da je to razlog, čemu imam kdaj težavo povzeti, o čem govori Peščeni grad, če pa hkrati absolutno stojim za tem, da je to otvoritveni risoroman, s katerim se kot založba udejanjamo v slovenski prostor. Ker se ga ne da povzeti z besedami. Jebi ga, je pač večji od njih.

Seveda priznam svojo pristranskost, kar se Peetersa tiče – resno sem zatrapana vanj. No, ok, ne vanj osebno, v njegovo delo. Zvesto ga spremljam že od Modrih tablet, ki so pravzaprav sprožile mojo obsesijo s stripi. Tu nimam kaj: I’m a fan. Način njegove risbe se mi zdi enostavno navdihujoč; kako zmore vztrajati na neki dimenziji neposrednosti, neke najbolj osnovne človeškosti, a to ne prevlada nad pomeni tega, kar riše. Vedno znova se čudim, kako živo je narisano, kako je tukaj in zdaj, pa je v bistvu seveda zgolj črnilo na papirju. In ravno v tem sta, se mi zdi, kleč in mojstrstvo, in to je tudi razlog, da sem Peščeni grad za prvo sezono nove založbe izbrala med prvimi.

Tu se, v primerjavi s prejšnjimi knjigami, na primer z že omenjenimi Modrimi tabletami, ki so Peetersa lansirale na evropski stripovski zemljevid, namreč zgodi zanimiv preskok. Morda zaradi Levyjeve zgodbe, ki se premišljeno dotika nekega, v pomanjkanju boljšega izraza in ne glede na to, kako izumetničeno zveni ta besedna zveza, univerzalnega bistva življenja, spoj med obojim, med besedo in podobo je preprosto izjemen. Sprva se mi je zdelo, da gre za nateg, kao: vsi smo sleherniki, to se nas vseh tiče, že prav, poceni finta. Potem mi je potegnilo, da bi v takem primeru stvar zdržala pet minut, tukaj pa se po pet minutah šele dobro začne dogajati, potem pa se kar ne neha.

Bila sem slučajno zraven, ko je Taja to brala v prevodu in na koncu že skoraj trgala liste spod Majdinega kulija, ko je Majda še končevala korekture (glej priložene slike). Vprašala sem jo pol ure kasneje, kako se ji je zdelo, in je rekla nekaj kot – nisem še prav prišla k sebi … pa saj tega sploh ne moreš nehat brat, ko začneš. To mi je dalo misliti.

Ni torej fora samo v tem, da bralec razume ontološkost obravnavanih vprašanj – ta knjiga gre očitno globlje. Kar se mene tiče, je Peščeni grad tako dobra knjiga zato, ker uspe zaustaviti čas, ker bralcu odpre prostor in ga iztakne iz realnega časa, da bi mu dala priložnost oziroma mu omogočila stik z nekimi pomembnejšimi, bolj bistvenimi rečmi. Kar je najbrž sicer možno trditi za vse knjige, ki jih ima človek na svoji zlata-liga polici, toda vsaj meni se prej pri nekem risboromanu ni prav pogosto pripetilo, da bi me, če povzamem, zalimal.

Evo. Že tedne se mučim z artikulacijo razlage izbire točno teh petih naslovov v prvo sezono – v glavi mi je vse jasno, samo pojasniti imam kdaj problem, sistematizirati in dati iz sebe. Zgodilo se je, da bo Peščeni grad prva knjiga ever, ki bo nosila logotip VVK. Zdaj štekam, zakaj, in neskončno me veseli, da bo tako.
BuDi
STRIPOHOLIK
Prispevkov: 7039
Pridružen: 21.01.2005 19:19:44
Kraj: 1000 Ljubljana

Re: Stripovska bera v letu 2014

Odgovor Napisal/-a BuDi »

BuDi napisal/-a:Slika
Utrinki iz razstave Marijana Amaliettija (klik na fotografijo)

Slika

Zanimiva risba. Lepo.

Najavljenih 5-6 knjig in še kakšna knjiga slikovnega gradiva za odrasle, morda še kakšna slikanica (ki jih ima trenutno čez Mladinska knjiga)

(podpiram izdajo, take stvari morajo biti na voljo, škoda ker je v tej zbirateljski obliki namenjeno bolj knjižnicam in peščici poznavalcev. mali posamezniki verjetno ne rabijo po več različic istega stripa in na koncu tako obsežne zbirke ... Amalietti je kvaliteten - nima pa statusa Mustra)
Sve što znam o životu…odabrao je Đelo Hadžiselimović.
Registriraj.si domeno.
BuDi
STRIPOHOLIK
Prispevkov: 7039
Pridružen: 21.01.2005 19:19:44
Kraj: 1000 Ljubljana

Re: Stripovska bera v letu 2014

Odgovor Napisal/-a BuDi »

Izšla je zadnja 11. knjiga Zbirke Miki Muster. Predstavitev in podpisovanje bo 13.11.2014.
Sve što znam o životu…odabrao je Đelo Hadžiselimović.
Registriraj.si domeno.
Odgovori