Danes prečital!

Vse v zvezi s stripi.

Moderatorji: TomDarjangCortoTornadoMioke

Odgovori
Uporabniški avatar
Corto
Moderator STRIPOHOLIK
Prispevkov: 6191
Pridružen: 25.01.2005 20:30:25
Kraj: Škofja Loka
Kontakt:

Re: Danes prečital!

Odgovor Napisal/-a Corto »

Bryan Talbot je na Salonu stripa v Beogradu izjavil, da bo peti del tudi zadnji, kolikor se spomnim.

In še tule v intervjuju:
https://www.londoncalling.com/features/ ... ook-artist
LC: Force Majeure, the fifth volume of the Grandville series, is coming out this November. Can you reveal anything about the story?

BT: It's the final story, and certainly the longest. Although I structured the individual books as stand-alone stories, there has been a story arc slowly building in the background, and it all comes to fruition in this volume. It's also the darkest, with many plot twists, and is a huge homage to the detective-thriller genre. Basically, Detective Inspector LeBrock is alone, wanted for murder, and on the run from both the police and the vicious gangster overlord Tiberius Koenig, who is hell-bent on the destruction of LeBrock and anyone he holds dear.
Uporabniški avatar
tilitili
STRIPOHOLIK
Prispevkov: 6355
Pridružen: 26.02.2009 21:26:50
Kraj: zagorje ob savi

Re: Danes prečital!

Odgovor Napisal/-a tilitili »

Poli 78 napisal/-a:
Granvil 3-4 (Darkwood)
Ne vem zakaj si jih tako "spljuval" tili? Meni sta pa ti dve zgodbi ....
Zato, ker jim kvaliteta pade po 1&2. Pa sem za gušt prva dva še enkrat (sicer hitreje) prebral pred 3&4. Lahko pa tudi, da sem bil od začetka napaljen ko šus, potem pa je zanimanje malce splahnelo.
WHOOOOA BIG FELLA; WHOOOA.
wer
Prispevkov: 1796
Pridružen: 21.08.2008 9:56:12

Re: Danes prečital!

Odgovor Napisal/-a wer »

tilitili napisal/-a:Aya iz Yopougona
Marguerite Abouet in Clément Oubrerie

Nekakšen hommage brezskrbni preteklosti sredi sedemdesetih, kakih par let pred veliko sušo in gospodarsko krizo sredi osemdesetih. Slonokoščena obala je bila eden največjih izvoznikov kave (3. na svetu), kokosa (prvi), ananasa in palmovega olja (prvi v Afriki) s pomočjo francoskih gospodarskih svetovalcev, učiteljev....V osemdesetih po krizi pa je šlo le še navzdol - stavke javnih uslužbencev, upori in demonstracije kmetov in gospodarstvenikov s podeželja, padec izvoza....vse to je rezultiralo v politični nestabilnosti, dveh državljanskih vojnah, vojaškem puču, menjavanjem vlad, nezaposlenosti...

Iz stripa veje pristno veselje in boli-te-k**** al pa žoa-de-vivr duh. Tipično afriško (če ni morda to samo moj stereotip?) početje, ko te boli za jutri, uživaš za danes, nobena ovira ni previsoka, vsi problemi so nula napram neurejeni frizuri, da foter vodi dvojno življenje in ima dve familiji ni problem, jeba je če nimaš novih cot za na tekmovanje za mis Yop Cityja. Al pa pač mladim puncam ni prioriteta nič drugega kot izgledat dovolj vabljivo pa oženit se v dobro bogato familijo z glupcem, čeprav vejo, da jih bo po poroki podolgem in počez varal z drugimi.

Risanje samo je enostavno, vse špila predvsem pa je duhovito. Kot cel strip. Vseh 360 strani. Bravo. Hvala Poli.
Prebral Ayo. Zgodba treh deklet, prijateljic v odraščanju. Aya, Bintou in Adjoua se srečujejo z vsakodnevnimi težavami in tudi lepšimi platmi življenja. Luštna zgodba postavljena v Afriko (Slonokoščena obala), prav lahko pa bi bila tudi bilokje drugje...čisto ok. Čakamo na dvojko.
Aha, sem malo brskal po spletu in naletel na film na imdb:
https://www.imdb.com/title/tt2077703/
play it again
valiant
Prispevkov: 698
Pridružen: 22.08.2010 10:24:27
Kraj: Bela krajna

Re: Danes prečital!

Odgovor Napisal/-a valiant »

Ayo sem tudi jaz že pred časom prebral in mi je odlična. Mislim, da sem jo ocenil z 9/10.
Danes sem prebral:

THORGALOVA MLADOST 2 (Libellus) Moja ocena: 8,5/10

Lepo narisano in zanimiva zgodba. Aariciin oče pripravi tekmovanje. Zmagovalec dobi za žano njegovo hčerko. Seveda hoče, da zmaga najimenitnejši in najbogatejši mladenič. Zakomplicira se, ko je Aariciana ugrabljena. Thorgal s tekmeci se odpravi za njo. Tu malo spominja na začetno zgodbo Princ Valianta, ko se s tekmecem odparavita za ugrabljeno mladenko. V glavnem je všečno branje.
Uporabniški avatar
tilitili
STRIPOHOLIK
Prispevkov: 6355
Pridružen: 26.02.2009 21:26:50
Kraj: zagorje ob savi

Re: Danes prečital!

Odgovor Napisal/-a tilitili »

Gimenez: Leo Roa

Že drugi izdelek izpod peresa in čopiča Gimeneza, ki je zelo ubog scenaristično, risanje pa še dokaj zanimivo, čeprav tudi tega mojstra, ki je mimogrede ustvaril nepozabne & večne Metabarone, še vedno jebejo proporci.
WHOOOOA BIG FELLA; WHOOOA.
valiant
Prispevkov: 698
Pridružen: 22.08.2010 10:24:27
Kraj: Bela krajna

Re: Danes prečital!

Odgovor Napisal/-a valiant »

PUNISHER 3, 4 (FIBRA)

Zajema 4 zgodbe:

1) PUNISHER PROTI TRGOVCEM Z ŽENSKAMI Moja ocena: 10/10

Romunski mafiozoti nabirajo dekleta za prostitucijo. Punisher jih pobije in pomaga nekaterim dekletom Ta zgodba mi je najboljša.

2) BARAKUDA Moja ocena: 9,5/10

Barakuda je ogromen črnski gangster, ki je neisprosen kot Punisher. Seveda sledi njun spopad. Negativec, ki naredi vtis.

3) PUNISHER PROTI GENERALU ZAKARAVU V AFGANISTANU Moja ocena: 9/10

Punisher se kot Rambo obračuna z Rusi v Afganistanu. Dobra zgodba, ampak tisto z žiletko na koncu je pa res malo preveč.

4) PUNISHER PROTI 5 MAFIJSKIM VDOVAM Moja ocena: 8/10

Ta mi je bila najslabša zgodba od 4. Mafijske vdove se odločijo ubiti Punishera. Seveda jim ne rata.
wer
Prispevkov: 1796
Pridružen: 21.08.2008 9:56:12

Re: Danes prečital!

Odgovor Napisal/-a wer »

prebral Otok Bourbon 1730.
Ornitologa prideta na otok raziskovat redke ptice in prvenstveno izumrlega dodoja. Seveda se je dodo dobro skril ali pa je res izumrl in ga raziskovalca ne najdeta. Najdeta pa kup zgodbic, ki jih pripovedujejo otočani. Levasseur je takoimenovani Škanjac in je najslavnejši francoski pirat, ki sedaj ždi v tem otoškem zaporu. Cela zgodba se nekako vrti okoli njegove osvoboditve in kaj bi to pomenilo za prebivalce, otok, itd.
res berljiv strip, mene je kar vleklo in vleklo kakšen bo razplet...ta je žalosten in na koncu sem se počutil kar nekako prazen, ne vem, nekaj mi v stripu fali. Kar nekaj več akcije sem pričakoval ali vsaj kak ljubezenski zaplet. Vse preveč je besedičenja in premalo dogajanja...
play it again
Uporabniški avatar
Poli 78
STRIPOHOLIK
Prispevkov: 8094
Pridružen: 23.10.2007 12:52:48
Kraj: Ljubljana

Re: Danes prečital!

Odgovor Napisal/-a Poli 78 »

Matteo 1 (1914.-1915.) (Fibra)
Matteo 2 (1917.-1918.) (Fibra)
Matteo 3 (kolovoz 1936.) (Fibra)

Prebral prve tri epizode Mattea, končno moram reči. Po Odgodi in Potkazivaču sem si vzel raje malo pavze od Gibrata. Ok, saj riše lepo, oz. recimo očem všečno. A so po drugi strani njegovi liki tudi bolj kot ne lutke. Pogosto imajo nek "plastičen" pogled. Da ne omenjam, da so si vse ženske podobne kot jajce jajcu. Razlikuješ jih lahko samo po frizuri ali morda barvi oči, če so v prvem planu. Pa saj so si tudi tipi precej podobni, razen močnejših, plešastih ipd.
Kar se pa zgodbe tiče... Smo v letu 1914 in imamo levičarja španskih korenin (kako priročno - mislim na kasnejše albume :mrgreen: ), ki živi v Franciji. Svoje poglede je nasledil po očetu. Zaradi ljubezni se pridruži vojski in krene v 1. sv. vojno, čeprav mu kot tujcu ne bi bilo treba. Njegova "ljubezen" ga zamenja za drugega, bolj plemiške krvi in bolje situiranega, o katerem mu je že prej kar naprej občudujoče govorila. V vojni je ranjen (kot pred tem tudi njegov kolega, ki oslepi), ko leži v bolnišnici spozna bolničarko Amelie s katero ohrani prijateljske stike tudi kasneje. Ko se vrne domov (dopust), po ugotovitvi, da se je njegova ljubezen medtem poročila z drugim, pobegne v Španijo.
Ko se vrne domov (smo že v letih 1917/18) še enkrat poskuša s svojo Juliette (njen mož jo je medtem tudi skupil v vojni in ostaja zaprt doma) in jo prepričuje naj pobegne z njim v Rusijo, kjer je v teku revolucija. Nič od tega, tako odide sam s prijateljem. Seveda tudi tam spozna eno lahko, ki naredi vse za svoje cilje (revolucija) in njeno sestro - zanimivo, da sem ves čas branja kasnejšega 3. albuma mislil, da je to ta njena sestra, ne pa tista medicinska sestra (čeprav je jasno navedeno njeno ime :wallbash: toliko o podobnosti teh žensk). V Rusiji spozna, da revolucija žre svoje otroke in se vrne razočaran domov. Sicer je na misiji, da priskrbi zdravila, ranjen je pa tudi njegov kolega. Ko ugotovi, da je prijatelj medtem že umrl, lahkoživka pa mu to sprva zamolči, da bi se vrnil v Rusijo, jo pusti samo z zdravili, da se vrne k revoluciji, on pa se razočaran preda oblastem, ki so ga ves ta čas iskale, saj se med 1. sv. vojno ni vrnil na fronto. Dobi 20 let zapora v Francoski Gvajani, kjer drobi kamen.
V 3. zgodbi se vrne iz zapora domov (smo že leta 1936 in nad njegovo Španijo se zgrinjajo temni oblaki fašizma in Franca), tu je tudi medicinska sestra Amelie, v katero se njegov slepi prijatelj zaljubi, čeprav je ona že z drugim (cinco marinco). Ugotovi, da se je njegova stara ljubezen Juliette po smrti moža (ustrelil se je) odselila iz njihovega dvorca in živi sama z otrokom, sedaj že mladeničem. Možni SPOILER-ji! Pove mu, da je to dejansko njegov sin, mož je postal neploden po ranah v vojni, in se je tudi zato ustrelil, ko je ugotovil, da je noseča. Zanosila je takrat, ko jo je Matteo nagovarjal, naj pobegne z njim v Rusijo. Spet se spečata, a še preden bi sin (ki je bolj desnih pogledov in ponosen na svojega plemiškega "očeta") lahko izvedel, kdo je dejansko njegov oče, se zgodi nova "nesreča" - pri kraji orožja, ki so ga desničarji želeli spraviti v Španijo za nacionaliste (ali pa je bil namenjen za kakšne druge cilje) jo skupi eden od teh, katerim so ukradli orožje. Tako jo z ukradenim orožjem spet odrine v Španijo, s čolnom, kot že tolikokrat prej (dejansko imamo v stripu precej ponavljajočih se motivov, kot že omenjeni odhod s čolnom, pa odhodi vojakov na fronto) in drugim prijateljem, pri tem pa se za pot z njima v Španijo odloči tudi Amelio in zapusti svojega cincajočega in boječega partnerja.
Dejansko je ta tretji album še najboljši in najbolj zanimiv od prvih treh. V Franciji je lansko leto izšel četrti album, ki se dogaja med Špansko državljansko vojno, oz. na njenem začetku konec leta 1936.

Zadnji (tretji) album je popravil celokupen vtis, tudi smotana Juliette se je malenkost odkupila, sedaj pa počakajmo, da Fibra vrže ven še četrti album. Glede na to, da na Bedetequi piše, da je serijal še vedno v teku (čeprav to ni vedno 100 %), lahko pričakujemo še nove epizode, morda tudi v 2. svetovni vojni. Recimo, da se njegov sin pridruži izdajalskim Francozom, Vichyjevi Franciji ali kaj podobnega. Bomo videli. :angel:
Anything is possible
Be the Change You Want to See
valiant
Prispevkov: 698
Pridružen: 22.08.2010 10:24:27
Kraj: Bela krajna

Re: Danes prečital!

Odgovor Napisal/-a valiant »

TEZUKA: BUDHHA 5, 6 (FIBRA) Moja ocena: 9/10

V obeh delih ni v ospredju Budhha, ampak liki, ki so ali bodoo povezani z njim. Sam imam rad epske, zgodovinske zgodbe, ki se tukaj meša z nauki iz Budizma, kar me ni pritegnilo. Ogromno je humorja. Budhha recimo doobi sledilca, ki izjavi, daa semu bo pridružil v meditaciji in pa opremil votlino s tepihom, kavčom... Potem v dvoboju lik izjavi, da bo dal čeladoo dol, ker Tezuka pravi, da je čelado težko risati. Pa en vernik izjavi, daa raje gleda televizijo, kot posluša Budhho. Tega je ogromno.
Zgod ba je lepo narisana, vleče k branju, da niti ne opaziš, da i že prebral vseh 350 strani. Razlaaga budističnega mišljenja, ki je podana v obliki Budhhinega govora živalim mi ni tako sedla, zato ocena 9 in ne 10.
Uporabniški avatar
mike
Prispevkov: 596
Pridružen: 16.09.2005 11:29:28
Kraj: Maribor

Re: Danes prečital!

Odgovor Napisal/-a mike »

@poli

Meni je Matteo tako dolgočasen, da sem v 10. dneh mukoma prebral 25 strani.. In z veseljem prodal. Tega Gibrata ne diram nikad više..
Blackjack.
Uporabniški avatar
horex2
STRIPOHOLIK
Prispevkov: 2347
Pridružen: 28.02.2006 15:23:46
Kraj: trbovlje

Re: Danes prečital!

Odgovor Napisal/-a horex2 »

matteo-zakon :baw:
horex je zakon, pa reno tud...
Uporabniški avatar
tilitili
STRIPOHOLIK
Prispevkov: 6355
Pridružen: 26.02.2009 21:26:50
Kraj: zagorje ob savi

Re: Danes prečital!

Odgovor Napisal/-a tilitili »

Matteo jajca
WHOOOOA BIG FELLA; WHOOOA.
wer
Prispevkov: 1796
Pridružen: 21.08.2008 9:56:12

Re: Danes prečital!

Odgovor Napisal/-a wer »

Strip Forum Biblioteka Nostalgija: Čudnovate zgode šegrta Hlapića
res lušten strip za pol urice branja. Strip je narejen po knjigi Ivane Brlić Mažuranić. Mladinski strip, ki da nekaj življenjskih napotkov skozi zgodbo mladega pomočnika čevljarja Hlapića. Romantičen, poučen strip in priporočljiv mladini pa za nekatere starejše tudi, ki s(m)o že marsikaj potisnili v pozabo...
še kaj več pa na: http://www.stripforum.hr/izdavastvo/nos ... a-hlapica/
play it again
Uporabniški avatar
Poli 78
STRIPOHOLIK
Prispevkov: 8094
Pridružen: 23.10.2007 12:52:48
Kraj: Ljubljana

Re: Danes prečital!

Odgovor Napisal/-a Poli 78 »

Slika

Njujorški triptih - Kolorka 93 (Fibra)

Tri zgodbe rahlo povezane z New Yorkom, ameriškega scenarista Charyna (ne poznan mi do sedaj) in francoskega risarja Boucqa - pri nas je Risar pričel z izdajanjem dveh njegovih stripov, Janitorja in Avanture Jeroma Muhona.

Prva zgodba "Mađioničareva žena", hkrati najstarejša iz '86, je bolj kot ne tlaka, čeprav ima "samo" 80 strani. Kar nekaj dni sem se prebijal čez njo in mislim, da ne bi bili na izgubi, če bi jo izpustili iz tega triptiha (čeprav potem ne bi bil več... triptih :mrgreen: ). Te zgodbice "između jave i sna" mi nikoli niso zares sedle, razen, če niso zares zares dobro spisane ali uspejo z atmosfero. Žal tale ni.
Naslednja in hkrati najdaljša "Đavolja usta", iz '90 (nekih 210 strani), je pa že nekaj drugega (hkrati je zgodba uporabljena za naslovnico). Sirota iz WW2 Youri in njegove "putešestvije". Kako je postal tajni ruski agent, hkrati pa prikaz komunistične SSSR in preganjanja vsega, kar diši po veri (ikone imajo svojo vlogo v tem stripu). Konec je morda malo... no, ne bo všeč vsakomur. Rahlo poetičen.
Zadnja zgodba "Little Tulip", enako kot prva obsega 80 strani in je precej sveža - iz leta 2014 je. Deček pavel, katerega starši se iz Amerike preselijo v SSSR, že kmalu (7 let) spozna pekel gulaga, ki požre njegova starša. Nauči se preživeti sam, postane tudi tattooator za enega izmed klanov, katerega člani s tattooji izpisujejo lastne zgodbe na telo.

Je za prebrati, ni pa nek presežek. Sploh prva zgodba - ne obupati zaradi nje. Če se pa najde kdo, ki mu je omenjena zgodba najboljša, bi bil pa vesel, da slišim, da smo si tako različni. :)

P.S. Aja. V opisu Boucqa piše, da naj bi bil "najbližji naslednik Moebiusa". Bralcem prepuščam, da si sami odgovorijo, ali je to res ali ne.
Anything is possible
Be the Change You Want to See
wer
Prispevkov: 1796
Pridružen: 21.08.2008 9:56:12

Re: Danes prečital!

Odgovor Napisal/-a wer »

Prebral dva stripa od Makonda, prvi je Priče iz Velikog rata, drugi pa Braća Fasmer.
Prvi mi je bil nekam znan, potem sem malo pogledal in mislim, da se zgodbe iz tega albuma nahajajo tudi v Solitudinis morbus, ki ga je izdala Fibra.
Tudi Braća Fasmer sem z veseljem prebral, takšne zgodbe mi pašejo. Gre pa za resnični dogodek iz davnine, zgodba o serijskem morilcu pa še recimo o obnašanju okolice (soseščine)...zanimivo branje in tudi risba paše v to mračno zgodbo.
Sedaj me čaka še tretji Makondin album in sicer Harman od katerega pričakujem nič manj kot od prejšnjih dveh.
play it again
Odgovori