Stripovski festivali

Vse v zvezi s stripi.

Moderatorji: TomDarjangCortoTornadoMioke

Odgovori
Uporabniški avatar
ninel
Prispevkov: 6346
Pridružen: 19.04.2006 19:14:19
Kraj: Beograd

Stripovski festivali

Odgovor Napisal/-a ninel »

Seznam stripovskih festivalov v Jugoslaviji

Naziv festivala / Kraj / Država / Letnica prvega festivala / Dejaven + Nedejaven -

Balkanska smotra mladih strip autora, Leskovac, Sr (1999) +
Bijenale jugoslovenskog stripa, Zemun, Sr (1990) -
BD Bumerangov dan, Celje, Si (2007) -
Beogradski sajam knjiga, Beograd, Sr +
Bunker fest, Novi Sad, Sr (2020) +
Comic Art Fest, Bitola, Mk (1999) +
Comic Book & Cartoon Fest, Prizren, Sr/Ko (2005) +
CRŠ Crtani romani šou, Zagreb, Hr (1998) +
Dani stripa, Osijek, Hr (2010) -
Dani stripa, Gornji Milanovac, Sr (1994) -
Dani stripa, Niš, Sr (1997) -
Dani stripa u Poletu, Beograd, Sr (2018) +
Deveta dimenzija, Banja Luka, BiH (2018) +
Festival dječjeg stripa, Gunja, Hr (2015) +
Festival stripa, Čakovec, Hr (2014) +
Festival stripa Onogošt, Nikšič, Črna gora
Gašin sabor, festival karikaturalnog stripa, Beograd, Sr (2018) +
Gran Fest, Priština, Sr/Ko (2019) +
GRRR festival alternativnog stripa, Pančevo, Sr (2002) -
Grossmanov festival fantastike in stripa, Ormož, Si (2019)
HSF Hercegnovski strip festival, Herceg Novi, ČG (2007) +
Jugoslovanski kongres stripa, Ljubljana, Si (1978) -
Kragujevac Comic Con Kragujevac, Sr (2010) +
Mostarski strip vikend, Mostar, BiH (2016) +
Mafest, Makarska, Hr (2006) +
MIKK(s)TRIP, festival stripovske umetnosti, Murska Sobota, Si (2019) +
Nifest, Niš, Sr (2014) +
Nova festival, Pančevo, Sr (2019) +
Novo doba, festival nesvrstanog stripa, Beograd, Sr (2010) +
Novosadski strip vikend, Novi Sad, Sr (2007) +
OHOHO!,strip & street festival, Zagreb, Hr (2012) -
Pirot grad stripa, Pirot, Sr (2009) +
Rijeka dobrog stripa, Reka, Hr (2010) -
Salon domaćeg stripa, Kragujevac, Sr (1995) -
Salon jugoslovenskog stripa, Pančevo, Sr (1996) -
Salon stripa, Banja Luka, BiH (2018) +
Salon stripa, Bratunac, BiH (2018)+
Salon stripa, Beograd, Sr (2003) +
Salon stripa, Doboj, BiH (2015) +
Salon stripa, Laktaši, BiH (2008) +
Salon stripa, Veles, Mk (2003) -
Salon stripa, Vinkovci, Hr (1984) -
Salon stripa, Zaječar, Sr (1996) -
Sarajevski dani stripa, Sarajevo, BiH (2011) -
Somborski strip fest, Sombor, Sr (2016) +
Skopje Strip Fest, Skopje, Mk (2016) +
Strika fest, Festival stripa i karikature, Požarevac, Sr (2016) +
Strip festival, Prilep, Mk (2000) +
Strip festival Fra Ma Fu, Virovitica, Hr (2009) -
Strip kolonija, Raška, Sr (2012) +
Strip kolonija, Veles, Mk (2018) +
Strip Weekend, Beograd, Sr (2020)+
Stripiti Fest, Sarajevo, BiH (2012) -
Stripolis, festival stripa, Zrenjanin, Sr (2010) +
StripolisFest, Ljubljana, Si (2013) -
Striporama fest, Niš, Sr (2015) +
Striposlavija, Beograd, Sr, (2019) +
Stripovanje, Budva, ČG (2018) +
Šabački festival stripa, Šabac, Sr (2003) -
Tinta - festival neodvisnega stripa, Ljubljana, Si (2017) +
Tras, Beogradski festival stripa, Sr (2017) +
Valjevski strip festival, Valjevo, Sr (2017) +
Vikend stripa, Valjevo, Sr (2014) -
Zbirka 74, festival stripa, Zadar Hr (2016) +
Zadnjič spremenil ninel, dne 14.11.2020 12:56:36, skupaj popravljeno 104 krat.
Uporabniški avatar
Xabaras
STRIPOHOLIK
Prispevkov: 758
Pridružen: 22.01.2005 20:03:32
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a Xabaras »

Moj glas bo malce nepravičen, ker od naštetih poznam le Mafest, CRŠ in BD v Celju. Jasno, od teh je najboljši Mafest, tudi zato, ker ima pred drugimi to prednost, da je na odlični lokaciji ob morju. Pa tudi sicer bi rekel, da ima od teh treh najboljši program, goste in ponudbo stripov. BD v tem pogledu ne bi jemal za primerljiv oz. konkurenčen festival, ker pokriva drugačen segment in bilo škoda, če ga ne bi bilo. Za ostale festivale pa žal ne vem.
Uporabniški avatar
ninel
Prispevkov: 6346
Pridružen: 19.04.2006 19:14:19
Kraj: Beograd

Odgovor Napisal/-a ninel »

Vsekakor je makarski festival največji in najbolje organiziran (tudi v evropskem merilu), vendar je meni najbolj pri srcu beograjski salon stripa.
Uporabniški avatar
Corto
Moderator STRIPOHOLIK
Prispevkov: 6192
Pridružen: 25.01.2005 20:30:25
Kraj: Škofja Loka
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a Corto »

Glasoval sem za Mafest, podobno kot Xabaras predvsem zaradi lokacije.
Bil sem pa tudi že na Salonu stripa v Beograd, na CRŠu in na BD v Celju.
barba73
Stripoholik FAN CLUB
Prispevkov: 890
Pridružen: 06.02.2008 14:03:54
Kraj: KOČEVJE TEXAS

Odgovor Napisal/-a barba73 »

Mafest!!!!!!
---jeb..eš život bez Bonellija i Olimpije u Ligi Prvaka---
Uporabniški avatar
jang
Moderator STRIPOHOLIK
Prispevkov: 11090
Pridružen: 26.01.2005 19:42:10
Kraj: bled

Odgovor Napisal/-a jang »

do sedaj sem bil petkrat na CRŠ-ju in štirikrat na Mafestu...na ostalih še ne.
tako da moj glas Mafestu

držim pa pesti za Celje
BuDi
STRIPOHOLIK
Prispevkov: 7039
Pridružen: 21.01.2005 19:19:44
Kraj: 1000 Ljubljana

Odgovor Napisal/-a BuDi »

A se še komu zdi malenkost nesmiselno vprašanje, glede na to da večina ni bila kje drugje kot na CRŠ in Mafestu, skoraj nihče pa ni obiskal vseh 9 naštetih festivalov?
Sve što znam o životu…odabrao je Đelo Hadžiselimović.
Registriraj.si domeno.
Uporabniški avatar
Gusar
Prispevkov: 2298
Pridružen: 19.10.2006 0:07:01
Kraj: Ptuj

Odgovor Napisal/-a Gusar »

Ja, no saj lahko Ninel malo predstavi vse te strip festivale, ker mislim da nas velika večina pozna le CRŠ in Mafest 8)
GOTOF JE!
Uporabniški avatar
ninel
Prispevkov: 6346
Pridružen: 19.04.2006 19:14:19
Kraj: Beograd

Odgovor Napisal/-a ninel »

No, ker sem že začel s tem, pa naj še na kratko predstavim naštete festivale, seveda iz mojega zornega kota :wink:

Naslednji mesec nam bo postregel kar s tremi festivali v Zagrebu, Novem Sadu in Velesu. Najstarejši festival v regiji je zagrebški CRŠ, ki bo tokrat že dvanajstič. Verjetno ga ni potrebno posebej predstavljati, saj največ Slovencev obišče prav CRŠ, ker je Zagreb itak takoj za vogalom. Od slovenskih gostov sta bila na festivalu predstavljena Tomo Lavrič (2003) in Miki Muster (2008), letos pa bo naše barve zastopal Zoran Smiljanić. CRŠ je znan tudi po tem, da je imel od leta 2002, ko je oblikovanje prevzela Melina, zdaleč najboljše kataloge. Do lanskega leta, ko je primat prevzel Mafest. Dolga leta je bil glavni organizator in dobri duh festivala Tihomir Tikulin Tico, ko pa se je lani umaknil, se je poznalo tudi pri CRŠu, saj je bil lanski eden najslabših v zgodovini festivala. Upam, da bojo letos popravili vtis.

Teden dni za CRŠem je Novosadski strip vikend. To je eden najmlajših festivalov, saj bo letos šele tretjič. Tokratna gosta sta Igor Kordej (ki bo gost tudi na CRŠu) in Gradimir Smudja, avtor bestselerja Vincent in Van Gogh, ki je ob izidu razburkal francosko javnost. SKC Novi Sad (Jovan Gvero), ki je eden od organizatorjev festivala, pa je dejaven tudi na področju založništva, saj je izdal že precej albumov domačih avtorjev, od katerih velja omeniti predvsem trilogijo Đorđa Milovića, enega najizvirnejših in najzanimivejših srbskih avtorjev. Sicer pa bi o tem festivalu vedel kaj več povedati naš Marlowe.

Eden starejših festivalov je tudi Salon stripa v Velesu, ki bo letos potekal že sedmič in za katerega se iz leta v leto (z manj denarja) trudi Vane Trajkov. Kot zanimivost naj povem, da je bil četrti festival (2006) posvečen slovenskemu stripu, ki je bil predstavljen z obsežno razstavo in katalogom. Povabljeni smo bili tudi Lavrič, Smiljanić in jaz, vendar se zaradi (pre)dolge poti festivala nismo udeležili, kar nam je organizator festivala kar malce zameril, saj sta na otvoritev prišla tako makedonski minister za kulturo kot slovenski veleposlanik v Skopju. Kar se letošnjega festivala tiče, pa bi kaj več o njem lahko povedal kolega Themico (eden najboljših makedonskih striparjev), ki se je pred kratkim prijavil na naš forum.

Drugi najstarejši festival v regiji je Balkanska smotra mladih strip autora, ki poteka julija v največji vročini v mansardi leskovškega doma kulture. Leskovac je sicer bolj znan po tradicionalni roštiljadi, tradicionalen pa je postal tudi festival, saj je bil letos že enajstič. Za razliko od leto starejšega brata CRŠa na Smotri ni velikih mednarodnih imen, saj je, kot že ime pove, festival namenjen balkanskim avtorjem od Slovenije do Grčije, s poudarkom na bivši Jugoslaviji. Glavna organizatorja sta scenarist Marko Stojanović in risar Srdjan Nikolić Peka, ki vodita tudi leskovško šolo stripa. Sicer pa je Leskovac zanimiv tudi za šoping, cene so najmanj za tretjino nižje kot v Beogradu, najbolj se pa splača kupovati v kitajskih trgovinah in na tržnici, kjer lahko dobiš robo skoraj zastonj; ter za nočno življenje, ki se posebno ob vikendih zavleče do zgodnjih jutranjih ur. Plus taksiji so čisto poceni.

Po vzoru na Balkansko smotro mladih so lani aprila prvič organizirali Salon stripa v Laktaših v Bosni in Hercegovini. Glavni organizator festivala je stripar Milorad Vicanović Maza (mogoče je kdo bral njegov tretji album Vekovnikov), ki na festival povabi deset avtorjev s področja bivše države. Poleg ogleda razstave gostov in sicer skromnega kataloga lahko obiskovalci festivala dobijo tudi kakšno risbo striparjev, ki cel vikend neutrudno rišejo v Domu kulture (isto kot v Leskovcu). Zvečer obvezen ogled bližnje Banja Luke.

Eden redkih festivalov, na katerem še nisem bil (so pa, mislim da bili že večkrat Burgerjevci), je pančevski festival alternativnega stripa imenovan GRRR v režiji najbolj znanega jugoslovanskega avtorja avtorskega (karkoli že to pomeni) stripa Aleksandra Zografa. Kdor ga še ne pozna, mu priporočam njegovi knjigi Tušta i tma (2005) in Polovni svet (2009), v katerih so zbrani dvostranski barvni stripi, ki jih od leta 2003 riše za beograjsko revijo Vreme.

Za razliko od pančevskega pa sem bil na skoraj vseh beograjskih Salonih stripa (letošnji je bil že sedmi). Festival je v študentskem kulturnem centru SKC (ki je tudi glavni organizator - Vlada Vesović, Miki Pješčić, Dejan Kraljačić), ki je v centru mesta na glavni beograjski ulici (Ulica kralja Milana, bivša Titova). Na festivalu sta vedno dva glavna gosta, eden iz tujine in eden iz regije, poleg tega pa od četrtka do nedelje potekajo tudi različna predavanja, intervjuji, okrogle mize, razstave in borza stripa. Seveda pa poleg stripovskega dogajanja ne smete zamuditi boemskega nočnega življenja, po katerem je Beograd poznan po svetu, in pa odlične srbske hrane (da o beograjskih puncah sploh ne govorim). Kdor je že bil v Beogradu, ve o čem govorim, ostalim pa priporočam čimprejšni obisk nekdanje prestolnice.

Naj za konec omenim še makarski festival stripa Mafest, ki pa ga tudi ni treba posebej predstavljati, saj je druga najbolj množična destinacija Slovencev, takoj za CRŠem. Vsekakor je to zdaleč največji jugoslovanski festival, ki se lahko kosa celo s starejšimi brati na Zahodu. Odlična organizacija, atraktivna izbira gostov (čeprav niso preveč po mojem okusu), zanimiva predavanja in velika izbira različnih stripov so poleg prelepe makarske riviere glavni adut tega festivala. Neutrudna Dado in Dado nas vsako leto presenetita s čim novim in upam, da bo tako tudi letos.

Kar se pa tiče entuzijasta Vojka Volavška, ki vsako leto v Celju organizira Bumerangov dan, pa upam, da mu bo prihodnje leto uspelo narediti pravi stripovski festival, saj je Slovenija na žalost še edina država bivše Jugoslavije, ki ga nima.
Uporabniški avatar
Nobody
STRIPOHOLIK
Prispevkov: 5982
Pridružen: 02.05.2005 13:03:56
Kraj: Gornji Slaveči 2

Odgovor Napisal/-a Nobody »

moj glas dam Mafestu.

do sedaj sem bil 4x na CRŠ-ju, 1x na BD v Celju in 1x na Mafestu.

čeprav rad hodim na CRŠ-je (samo letos me ne bo zaradi odpovedi busa),
sem se odločil za Mafest in sicer iz podobnih razlogov, kot jih je navedel
Xabaras: bližina morja (za manjši oddih), velika prisotnost gostov (zame
je to raj za lov na podpise, risbe, slikanje z gosti, ....), velika izbira stripov in prisotnost
založnikov, odlična hrana, ponočno druženje in nobene tempiranosti s
časom (če si 3-4 dni tam, si lahko lepo vse splaniraš in uživaš v vsem
naštetem).
Uporabniški avatar
Corto
Moderator STRIPOHOLIK
Prispevkov: 6192
Pridružen: 25.01.2005 20:30:25
Kraj: Škofja Loka
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a Corto »

Odlična predstavitev, ninel :)
Uporabniški avatar
Ruki
STRIPOHOLIK
Prispevkov: 2022
Pridružen: 16.06.2007 16:45:01
Kraj: Oblazinjena sobica na zaprtem oddelku

Odgovor Napisal/-a Ruki »

Corto napisal/-a:Odlična predstavitev, ninel :)
Članek za fanzin? :P
Uporabniški avatar
Corto
Moderator STRIPOHOLIK
Prispevkov: 6192
Pridružen: 25.01.2005 20:30:25
Kraj: Škofja Loka
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a Corto »

Ruki napisal/-a:
Corto napisal/-a:Odlična predstavitev, ninel :)
Članek za fanzin? :P
Sem tudi jaz na to pomislil :)
Uporabniški avatar
jang
Moderator STRIPOHOLIK
Prispevkov: 11090
Pridružen: 26.01.2005 19:42:10
Kraj: bled

Odgovor Napisal/-a jang »

on vam bo lahko bolj raztolmačil na katerem festivalu je boljše pivo :king:
BuDi
STRIPOHOLIK
Prispevkov: 7039
Pridružen: 21.01.2005 19:19:44
Kraj: 1000 Ljubljana

Odgovor Napisal/-a BuDi »

jang napisal/-a:on vam bo lahko bolj raztolmačil na katerem festivalu je boljše pivo :king:
To bo v Stripoholiku za bonus "v okvirčku".
Sve što znam o životu…odabrao je Đelo Hadžiselimović.
Registriraj.si domeno.
Odgovori