MAUS v slovenščini (druga izdaja)

Vesolje superjunakov, svet brez superjunakov in prostor za ostale zadevščine ameriške produkcije.

Moderatorji: TomDarjangCortoMiokeRuki

Uporabniški avatar
macon
STRIPOHOLIK
Prispevkov: 3001
Pridružen: 24.12.2005 23:11:43
Kraj: Škofja Loka

Odgovor Napisal/-a macon »

Ni kake enostranske karakterizacije likov, samo primerjaj mladega in starega glavnega junaka. Enostranska je situacija v kateri so se znašli in jih stiska za vrat. Sama situacija je močnejša od junakov in jim ne daje veliko prostora. Sami dialogi in dogodki so povsem nori. Zadeva pove ogromno o stanju človeštva in človeškega duha in se da zlahka razumeti skozi perspektivo današnjega časa.

Risba je povsem korektna živalska karikatura z dobrimi šrafurami s katerimi je znal avtor zadeti vse razpone sivine. Treba je razumeti, da je avtor pred tem risal kratke konstruktivistične stripe (--konstruktivizem, gibanje v likovnem modernizmu, zgodnje 20. stoletje), risba je stroga z dobro montažo strani. Tukaj ni kakih posebnih fines v risbi, kot ste jih navajeni iz komercialnejših naslovov, je pa povsem v redu in mogoče rahlo podrejena vsebini. Predstavljam si, da zna na prvi pogled delovati komu rahlo odbijajoče. No, če ste prebrali tudi kaj "resnejše" literature, boste notri v par minutah.

Američani seveda svoje top liste zmeraj prilagajajo samim sebi ampak ta strip bi bil na katerikoli top 20 listi. Na taki listi bi najbrž moralo biti par ameriških, par evropskih in par japonskih naslovov.
Zadnjič spremenil macon, dne 10.02.2007 21:53:29, skupaj popravljeno 1 krat.
Uporabniški avatar
macon
STRIPOHOLIK
Prispevkov: 3001
Pridružen: 24.12.2005 23:11:43
Kraj: Škofja Loka

Odgovor Napisal/-a macon »

mister-no napisal/-a:nevem kaki je ta strip, vendar strip ni samo besedilo, je tudi risba, in če je risba slaba potem pomeni da del stripa ni dober. tak da pri podeljevanju pulitzerjeve nagrade pač niso gledali na risbo, in zanje risba ni mela nikakršnega značaja.

Če ne veš, kako pa potem lahko pišeš svoje mnenje? In kaj je zate risba ali dobra risba?
Uporabniški avatar
mister-no
Prispevkov: 1350
Pridružen: 10.02.2005 11:25:46
Kraj: ...
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a mister-no »

macon napisal/-a:
mister-no napisal/-a:nevem kaki je ta strip, vendar strip ni samo besedilo, je tudi risba, in če je risba slaba potem pomeni da del stripa ni dober. tak da pri podeljevanju pulitzerjeve nagrade pač niso gledali na risbo, in zanje risba ni mela nikakršnega značaja.

Če ne veš, kako pa potem lahko pišeš svoje mnenje? In kaj je zate risba ali dobra risba?
če je risba tak slaba kot na naslovnici, je strip zame slab, tako risbo še jaz narišem, pa nevem ravno lepo risat.

boljše bi bilo da bi ga naredili kot roman :twisted:


nekaj sem iskal na netu, vndar cele strani nisem našel, sam izsečke,to je eden, men se risba nikakor ne vidi, še celo podobna je kot ko sem hodil v oš in smo risali pri likovni vzgoji(nekateri:))

Slika
Uporabniški avatar
macon
STRIPOHOLIK
Prispevkov: 3001
Pridružen: 24.12.2005 23:11:43
Kraj: Škofja Loka

Odgovor Napisal/-a macon »

Seveda ti bi kar narisal. Tako kot bi marsikdo z jezikom vse mogoče.

Slaba risba na naslovnici?

Res bi si želel, da ljudje, ki nimajo pojma, potem molčijo.
Uporabniški avatar
Corto
Moderator STRIPOHOLIK
Prispevkov: 6191
Pridružen: 25.01.2005 20:30:25
Kraj: Škofja Loka
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a Corto »

Risba je korektna, malo minimalistična, samo za namene zgodbe čisto primerna. Vidi se, da je avtor likovno podkovan, vendar na prvo mesto postavlja zgodbo.

Spravil sem se še enkrat k branju, bom povzel svoje vtise.

Naslovnica je pa za moje pojme odlična.

mister-no, najprej preberi strip, potem pa komentiraj, takole izpade da kar nekaj na slepo kritiziraš, kar je malo brezveze.
Uporabniški avatar
mister-no
Prispevkov: 1350
Pridružen: 10.02.2005 11:25:46
Kraj: ...
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a mister-no »

men je slika slabain tako sem dobil po prvem vtisu.

nekaj mi povejte, a ni dostikrat prvi vtis tisti, s katerim si ustvarimo mnenje o čemerkoli? potem se tisto mnenje težko zbije oz popravi na boljše, tak je s tem stripom za mene.

sicer pa sem več stvari pogledal, in mi ni bilo nič všeč glede njegovih slik. to je pa ena stvar ki sem jo prilepil.

PS: corto za strip kot vsebino zgodbe nisem rekel da je slab, pa tudi bral ga nisem.
ste gledali kdaj kako rastavo slik? a so vam bile vse slike všeč? ene so zgledale kot da bi jih otrok narisal, oz skup spackal, na nekaj podobnega me ta slika spominja, to pa je kot tedaj ko smo v oš risali, pa če vam je všeč ali ne.
Uporabniški avatar
Corto
Moderator STRIPOHOLIK
Prispevkov: 6191
Pridružen: 25.01.2005 20:30:25
Kraj: Škofja Loka
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a Corto »

mister-no napisal/-a: nekaj mi povejte, a ni dostikrat prvi vtis tisti, s katerim si ustvarimo mnenje o čemerkoli? potem se tisto mnenje težko zbije oz popravi na boljše, tak je s tem stripom za mene.
Prvi vtis dostikrat vara :wink:

Kot sem že omenil, pri Mausu risba ni na prvem mestu, je samo sredstvo skozi katerega je posredovana zgodba.

Še en star pregovor: ne sodi knjige po platnicah.
_mit
Prispevkov: 2
Pridružen: 24.12.2006 12:11:56
Kraj: šentjur

Odgovor Napisal/-a _mit »

Pozdravljeni!

Tole je moj prvi post na tem forumu. Nisem nek orto ljubitelj stripa, ampak rad preberem dober strip, kar Maus tudi je (moje mnenje).
Tile ocitki, cez ta strip se mi zdijo pa res iz trte izviti. Se strinjam, da tehnicno gledano risba ni nevem kaj. Bol pomembno se mi zdi, da je slika v simbiozi z zgodbo, da jo podpira in prikaze to kar je avtor hotel povedati. Pa tudi ce risbe izgledajo, kot da jih je risal osnovnosolec.
Mislim, da je ta strip obvezno branje za vsakega stripoljuba.
Uporabniški avatar
Corto
Moderator STRIPOHOLIK
Prispevkov: 6191
Pridružen: 25.01.2005 20:30:25
Kraj: Škofja Loka
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a Corto »

Pač debatiramo malo, tudi jaz se strinjam, da bi moral Mausa prebrati vsak.

Samo rekel sem, da za mene osebno je dober strip, ni pa v samem vrhu, kamor ga postavljajo nekateri kritiki.
Uporabniški avatar
TomDar
Administrator STRIPOHOLIK
Prispevkov: 5924
Pridružen: 21.01.2005 19:09:40
Kraj: Logatec
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a TomDar »

corto napisal/-a:Pač debatiramo malo, tudi jaz se strinjam, da bi moral Mausa prebrati vsak.

Samo rekel sem, da za mene osebno je dober strip, ni pa v samem vrhu, kamor ga postavljajo nekateri kritiki.
Torej, ga moram(o) čimprej nabaviti oziroma poskrbeti, da dobi mesto v čitalnici stripoholik ! Drugače bo na bazarju na voljo tako Maus kot Goražde.
Odstrani se pošast!
Uporabniški avatar
Nobody
STRIPOHOLIK
Prispevkov: 5982
Pridružen: 02.05.2005 13:03:56
Kraj: Gornji Slaveči 2

Odgovor Napisal/-a Nobody »

a je na bazarju kaki popust na stripe?
jaz sem prejšnjič kupil MV #2 pa ga ni bilo :cry:
Uporabniški avatar
TomDar
Administrator STRIPOHOLIK
Prispevkov: 5924
Pridružen: 21.01.2005 19:09:40
Kraj: Logatec
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a TomDar »

Nobody napisal/-a:a je na bazarju kaki popust na stripe?
jaz sem prejšnjič kupil MV #2 pa ga ni bilo :cry:
Ja popusti so za člane:
Strip bumerang 10%
Striburger 20%
Libellus in fibra (mislim, da je zadnjič imela popust za člane - tokrat verjetno tudi - treba bo preverit)

Drugače pa še za vse
Maus in goražde
Stripburger...

Pa še jaz favoriziram člane :)
Odstrani se pošast!
jaka

Odgovor Napisal/-a jaka »

Jaz imam to novo HC izdajo Mausa v slovenščini že kar nekaj časa doma. Sem si ga kupil. Preberem sigurno, ko bom razpoložen za to temo. Je zanimiva tema. Risba pa kolikor sem preletel na hitroma res malo odbija. So mi pa recimo Odeje nekaj boljšega kar sem nasploh kdaj prebral. Tako, da so mi všeč tudi takšni stripi in ne samo izmišljeni.
Krajst
Prispevkov: 11
Pridružen: 13.10.2007 12:07:18
Kraj: Ljubljana

Odgovor Napisal/-a Krajst »

Hja malo bom staro juhico pogrel...ampak kaj moram.

Ravnokar sem prebral dotični strip. Pridružujem se vsem, ki jih je strip navdušil oz. pretresel. Nekatere dele stripa moram še enkrat prebrati.

Če začnem samo z naslovnico. Nekdo je omenil, da se mu naslovnica ne dopade. Mene je ravno slednja sploh pritegnila k branju tega dela! (govorim seveda za naslovnico druge izdaje). Prvo kar pritegne oko je nedvomno svastika s srhljivim "hibridom" Hitlerja in mačje glave oz. mačjo verzijo Hitlerja. Takoj nato v oči zabode kričeče rdeč napis: Maus. Tako zelo nemško! Nekakšna značilna "SS" oblika s-ja se odlično spaja s prej omenjeno svastiko (ne mislit, da sem nek ljubitelj nacističnih simbolov...samo poudariti hočem smiselnost naslovnice :) ). Nato pa še dva mila, neubogljena pogleda dveh mišk.

Črno bela tehnika nedvomno ustreza sami zgodbi, tudi sama risba se mi ne zdi "švoh". Gre odlično skupaj s samo zgodbo in tematiko. Kot je bilo že omenjeno: rahlo podrejena zgodbi. Sicer pa me dostikrat ravno preproste slikarije navdušujejo: izjemno dobro se da prek obrazne mimike razbrati čustva, čeprav česa več kot ust in oči na teh obrazih ni.

Nadvse uspešen je tudi izbor živali za posamezno skupino ljudi. Mačke za Nemce, miši za žide. Mislim, bi lahko našel bolj ustrezno žival kot je žaba, za Francoze? :D

Seveda je najboljši del tega stripa njegova zgodba in sporočilnost. Pravzaprav dve vzporedni zgodbi. Ena se odvija z retrospektivo. Smiselno se ena in druga prepletata. Na koncu je trenutek z objemom Vladeka in Anje tako sladko klišejski...ampak me sploh ni zmotil. Za mene je bil konec zgodbe že sam prihod Američanov-nikoli jih nisem imel raje, kot v tem momentu :D (zopet prava izbira živali za moje pojme!...čeprav bilo danes Američanom morda potrebno izbrati kakšno drugo žival--->recimo kačo). Vsakič, ko sem zagledal napis "Halt!", sem se malodane stresel. :)

Ste morda opazili nekaj izjemnih slik/kadrov (karkoli je že pravilen izraz) v samem stripu? Spomnim se tiste s sprejem, ko Art na balkonu ubije komarja...kakšna močna igra oz. navezava na plinske celice!! Ali pa, ko se Vladek in Anja odločita oditi proti Sosnowiecu...ste opazili kaj nakazuje oblika križišča? :shock: (str. 127, levo spodaj)

Res, ta strip je za moje pojme vreden branja. Mene ni pustil hladnega.
Imam pa nekaj vprašanj za tiste, ki ste ga prebrali:

1. Kakšna je ideja tistih (prašičjih) mask, ki jih Vladek nosi? Očitno je, da so maske, vseeno pa ga pod njo nihče ne prepozna...?

2. Je kdo dojel poanto Stripa v stripu ("Ujetnik peklenskega planeta" se imenuje) ali ga celo uvrstil v samo zgodbo? Meni ni uspelo...

LP, Krajst

P.S.: A sem omenil, da mi je neizmerno všeč papir druge izdaje? :) Nonstop bi ga božal, tak fino gledek je :D
Uporabniški avatar
macon
STRIPOHOLIK
Prispevkov: 3001
Pridružen: 24.12.2005 23:11:43
Kraj: Škofja Loka

Odgovor Napisal/-a macon »

1. Kakšna je ideja tistih (prašičjih) mask, ki jih Vladek nosi? Očitno je, da so maske, vseeno pa ga pod njo nihče ne prepozna...?

Prašiči so Poljaki in Vladek se dela, da je Poljak. Tako z Anjo preživita v civilnem okolju, dokler ju ne snamejo z vlaka in pošljejo v Auschwitz.


2. Je kdo dojel poanto Stripa v stripu ("Ujetnik peklenskega planeta" se imenuje) ali ga celo uvrstil v samo zgodbo? Meni ni uspelo...

To je eden kratkih Spiegelmannovih stripov, ki jih je narisal že pred Mausom. Mislim, da v njem opisuje svoj travmatični odnos z materjo (zdi se mi, da je naredila samomor?). Tak psihološki dodatek in poglobitev.
Odgovori